Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Акцентите в програмата на "Синелибри"

В петък (13 октомври) официално бе открит кино-литературният фестивал "Синелибри“. Началото бе дадено с една от най-дългоочакваните прожекции – "Клети създания" на Йоргос Лантимос. Филмът спечели престижната награда "Златен лъв" на кинофестивала във Венеция и е един от големите претенденти за "Оскар". "Клети създания" разказва за жена, чийто мозък е заменен с този на нероденото ѝ дете, а в главната роля е Ема Стоун.  

Председател на журито тази година е американският актьор, сценарист и продуцент Уилям Болдуин. Той ще оценява филмите в конкурсната програма заедно с испанската актриса Карла Нието, актьора Иван Бърнев, режисьорите Леа Тодоров и Бруно Розато. Победителят ще бъде обявен на 20 октомври, отново в Зала 1 на НДК, когато ще бъде излъчен и "Дворецът" на Роман Полански. Това е другата дългоочаквана премиера за България, след като филмът беше показан за първи път във Венеция. 

Юлия ВладимироваМотото на деветото издание е "Метаморфози" и отбелязва 140 години от рождението на Франц Кафка, споделя Юлия Владимирова – специалист "Връзки с обществеността“ на "Синелибри".

Откриването бе дадено с "Клети създания“ и идеята на технологичния прогрес за размяната на мозъци като един сюрреалистичен романс. С голям залог е и новият филм на Мартин Скорсезе, който беше изпратен с 9-минутен аплауз на фестивала в Кан – "Убийците на цветната луна".

Важен акцент е биографичната лента "Мария Монтесори: Новата жена", Леа Тодоров – дъщерята на големия френски интелектуалец с български произход Цветан Тодоров е негов режисьор, тя е и част от журито. 

Друг акцент в програмата е "Само ние двамата" на Валери Донзели, един филм, който говори за токсичните връзки. Сякаш има едно завръщане и към сюжетите в кухнята – "Страсти в кухнята". Филмът на Тран Ан Хунг събира на едно място едни от най-големите звезди на френското кино – Жулиет Бинош и Беноа Мажимел.

Закриването на кино-литературния фестивал "Синелибри" е на 2-ри октомври с "Дворецът" на Роман Полански, който ще бъде представен у нас преди САЩ – сатиричната комедия, която се разиграва в навечерието на 2000 г. В нея се преплитат шест сюжетни линии.

Повече чуйте в звуковия файл в разговора на Ангелина Грозева с Юлия Владимирова.

Снимки – "Синелибри"

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов криминален роман от Лиз Нюджънт

Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...

публикувано на 04.04.25 в 16:25
Вяра Табакова и Васил Драганов

Нов живот на стари истории

Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..

публикувано на 04.04.25 в 16:05

24 пана показват ролята на азбуката в културната история на славянските народи

В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват  1140 години от успението на св. Методий .  Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи...

публикувано на 04.04.25 в 15:45

"Златният кос" на 50!

В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира.  Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..

публикувано на 04.04.25 в 15:25

Георги Георгиев – между божественото и демоничното

Творби на границата между скулптурата и поезията, между божественото и демоничното, между световете на "Ангели и демони" – това откриваме в изложбата на Георги Георгиев, която до 13 април може да бъде разгледана в галерия "Нюанс" .  "Ангели и демони", както всъщност се казва и изложбата, припомня думите на Хенри Мур – а именно, че "изкуството е..

публикувано на 04.04.25 в 14:15