Навърши се седмица от кървавата терористична атака на Хамас срещу Израел, когато на 7 октомври терористи пробиха граничната ограда между Ивицата Газа и Южен Израел и по предварителен план се разпръснаха към места с голяма концентрация на хора – музикален фестивал и в няколко кибуца. Жестокостта и бруталността на нападението нямат еквивалент.
От първо лице разговор в студиото на "Мрежата" с Ангел Чорапчиев, историк, който работи в Института по съхранение на паметта за Холокоста "Яд Вашем" в Йерусалим, и с г-жа Рина Бакалов, директор на Българския културен център в Израел. Следва коментар на Петър Карабоев, зам. главен редактор на в. "Дневник".
Напрежение, ужас, жестокост
Ангел Чорапчиев: "Познаваме това напрежение от години, но никога не е било с такива мащаби, с такава жестокост. Видяхме го за първи път и това доведе до сплотяване на обществото и до проява на висок морал. Хората се организираха да помагат на бедстващите, на армията, доброволци се наредиха на дълги опашки пред болниците, за да даряват кръв."
Гневът
Рина Бакалов: "В момента гняв няма. Гневът ще се появи, когато свърши войната, но сега всички са обединени в общото дело да спасим децата си, да спасим колкото се може повече млади хора, а после ще се търсят отговорностите и тогава ще има гняв. Сега е моментът да приключим както трябва тази война с по-малко жертви. В този момент имаме само сила за взаимопомощ."
Отровата на пропагандната война
Ангел Чорапчиев: "Пропагандната война е масирана и не е нещо ново, тя се води от много години и сме свикнали някак си с нея. Много е жалко, че я виждаме да продължава в такъв тежък момент. Не говорим за конфликта, който съществува и всички познаваме, говорим за нещо абсолютно различно. Говорим за зверства. И е много жалко, че виждаме как пропагандата продължава да настъпва и за съжаление има успех. И за още по-голямо съжаление смятам, че Израел малко изостава с представянето на своята гледна точка, за да могат да разберат хората какво се случва от първа ръка. И много пъти ставаме свидетели на това, че хората виждат нещата от друг ъгъл и това ни боли, защото, когато живееш там и виждаш нещата отвътре, а хората са със съвсем различна представа и са повлияни от пропагандата, е тежко.
Рина Бакалов: "Има и една друга пропагандна война в момента. Не знам дали забелязвате, че от една седмица никой не говори за Украйна. Тази тема се отмести от фокуса и смятам, че това не е случайно. Това беше една от целите на Путин – заедно с Иран да отместят вниманието и фокуса от тях, за да могат да правят каквото си искат."
Ангел Чорапчиев: "Никой не говори и не мисли за това, което се случва, а именно стоплянето на отношенията на Израел със Саудитска Арабия. Много хора в арабския свят (и главно в Иран) се противопоставят на този процес и това може да се види много ясно сега. В момента на заден план остава този процес на нормализиране на отношенията между Израел и арабските държави."
И това ще преживеем
Рина Бакалов: "Вярвам, че всичко това ще свърши един път завинаги с тази терористична групировка, защото има много хора в Газа, които чакат също Хамас да падне. Първо се надявам да успеем да си върнем заложниците. За Хамас човешкият живот няма стойност и знам, че това е клише, но е самата истина."
Ангел Чорапчиев: В Израел казват: "И това ще преживеем". Надявам се много този път да имаме по-силна подкрепа и от света, който веднъж завинаги да разбере смисъла на борбата на Израел срещу Хамас, че не сме агресори, че всъщност Израел не води война нито срещу арабите, нито срещу палестинците или друг народ. Ние водим борба срещу терористични организации, които виждаме на какво са способни. Няма причина да не живеем нормално с хората, които също като нас искат мир."
Изненадата
Петър Карабоев: "Случи се в много неприятен момент, защото през последната една година Израел и обществото бяха разтърсени от много дълбок концептуален спор какъв тип държава искат. Едните казваха, че демокрацията е заложена на карта и тя все още е заложена на карта заради опита на Бенямин Нетаняху с най-дясното и религиозното правителство в историята на Израел, което той сглоби, да промени тежестта на съда, да остави изпълнителната власт с много повече правомощия. Светските либерално настроени израелци просто изригнаха, защото казаха: "Ние не искаме да живеем в теокрация".
Подчертавам, че крайно религиозната десница наложи този ред. Толкова дълбоко беше разделението и в същото време, милиони израелци вярваха на Нетаняху, че така трябва да бъде. В този момент на тежко разцепление и сътресение се оказаха и службите, армията, институциите, блокирана държава и всички врагове на Израел, а той е обкръжен предимно от врагове, видяха слабост и един от тях очевидно реши, че това е моментът да се нанесе удар. Но във външен план изненадващо беше, че се случи точно сега този удар, защото имаше през последните 3-4 години атмосфера, в която държавите в региона – от Египет до емирствата в Залива, до известна степен Турция също – да проявят рационалност, и започна да се работи усилено за намаляване на напрежението и ескалацията, и точно в този момент, или може би точно заради този външен процес, Хамас реши да напомни за себе си и удари по възможно най-кървавия начин Израел. Това е средата, в която се случи цялата тази трагедия, която въобще не е приключила."
Целия разговор и коментара можете да чуете в звуковите файлове.
Снимка – Мони Франсес
На Стефановден в "Аларма"ви срещаме с именниците: Стефан Велев – геолог с шест полярни експедиции в Антарктика и Стефан Ганов – актьор и режисьор. Главният ни гост е Стефани Дънева – магистър по класическа филология, която се занимава с епиграфика (науката, изучаваща надписите върху камък), в момента тя завършва дипломната си работа и подготвя..
Стефановден, празнуван на 27 декември, е денят на свети Стефан – първият мъченик за християнската вяра. Денят не е само за имениците, но и за всички християни, които почитат делото на светеца. В ефира на предаването "Нашият ден" доц. Русалена Пенджекова от Пловдивския университет "Пайсий Хилендарски" ни припомня още един важен Стефан в историята на..
Каква беше 2024 г. според консултантите на предаването "Законът и Темида"? С какви предизвикателства се сблъскаха и с какви очаквания стъпват в новата година споделят проф. Ирена Илиева, проф. Таня Йосифова, проф. Илин Савов, адв. Елка Пороминска, д-р Орлин Колев и адв. Христиан Митев. За работата на Института за държавата и правото, за..
В рубриката "Темата на деня" разгледахме идеята за мир и разбирателство не само по празниците, но и през цялата година. Как е възможно това? Пример за отговор ни дадоха няколко семейства, които споделят общото си пространство в един жилищен блок в столичния квартал "Враждебна". Жителите на блока са създали уникална общност, която живее в хармония,..
Под мотото "Чист дом за обитателите в Черно море", инициативата отново ще събере доброволци, които да се включат в почистването на плажовете на две локации по Южното Черноморие. Първото събитие ще се проведе утре на плажа "Аркутино", а в неделя – на плажа в Ахтопол.; Илияна Стоилова , един от организаторите на кампанията, сподели в ефира на "Нашият..
Журналистката и пътешественичка Веселина Филипова е събрала в книгата си "Ваканция за двама по Средиземноморието" 60 пътеписа и повече от 200 снимки,..
Аналитично, критично и с чувство за хумор подходихме към свършеното от екипа през отминаващата година. В това усилие ни помогна проф. Боряна Делийска,..
Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg