Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

16 октомври – Световен ден на прехраната

Цанка Миланова, БХБ: Над 420 000 тона храна се губят по веригата за доставка у нас

| обновено на 16.10.23 в 10:06

Световният ден на прехраната се отбелязва по решение на Организацията на ООН по прехрана и земеделие (ФАО) на днешния 16 октомври, който е денят на нейното създаването. Този важен ден се чества в над 150 страни, а България се присъединява към него през 2006 година. Целта на Световния ден на прехраната е да постави на дневен ред проблемите, свързани с прехраната, глада, лошото хранене и бедността.

В този контекст Българската хранителна банка (БХБ) изпълнява ключова роля в борбата с глада и недохранването в страната. Тя е организация, която събира излишната, но все още годна храна и я разпределя към хора в нужда. БХБ въвежда модела на хранително банкиране в България, който позволява оползотворяването на излишна храна и нейното предоставяне на тези, които се нуждаят. Този подход се осъществява чрез сътрудничество с хранителната индустрия и партньори в социални програми.

Изпълнителният директор на БХБ Цанка Миланова подчертава значението на техния труд и усилия. В ефира на предаването тя споделя, че по данни на НСИ над 420 000 тона храна се губят по веригата за доставка в България. 

"Отправяме всекидневно покана до всяка компания, независимо от нейния размер. Работим с най-големите компании в страната, които попадат в топ 100 като оборот в пари и храни, но работим и с малки, дори семейни фирми, в който се генерира излишък. Много от тях знаят, че има смисъл храната да бъде предоставена", казва тя.

В заключение, Световният ден на прехраната ни напомня за важността на борбата с глада и недохраната в световен мащаб, а Българската хранителна банка дава практически отговор на този проблем.

Събирането и разпределението на излишната храна стават възможни благодарение на усилията на БХБ и тези, които се включват в тази благородна кауза. Така можем да работим заедно за подобряване на социалната сигурност и хранителната подкрепа на хората в нужда в нашата страна.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47