Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сърцето през сезоните...

Проф. Арман Постаджиян в студиото на „Христо Ботев“
Снимка: Кирил Чобанов

Една вечна тема – кардиологията, е в центъра на вниманието в поредния брой на "За здравето". Гостът Арман Постаджиян – професор, преподавател и един от лидерите на Българското кардиологично дружество, акцентира върху различните фенотипове на артериалната хипертония и проблемите, които високото кръвно налягане създава. Контролът върху стойностите, рационалното хранене и въздържането от употреба на много сол, са част от препоръките, направени от специалиста.

Твърде активна е аудиторията тази събота и сред многобройните въпроси се открояват тези за прилаганата терапия, честотата на пулса, режима на живот, възрастовите промени, свързани с левокамерни хипертрофии и други клапни проблеми. В познатия стил и практика "Не лекуваме от ефира, но помагаме" събеседникът отправя съвети към слушателите и препоръчва на всеки от тях консултация и преглед при специалист.

Опитният лекар, началник на Отделението по кардиология на столичната болница "Света Анна", отделя част от ефирното време на вродените малформации при децата, болестите на средната възраст, стареенето на сърцето и свързаните с това промени.

Обект на внимание и дискусия са влиянието на стреса и сезонните рискове за сърдечно болните, затлъстяването и като цяло метаболитният синдром, хипертонията и съдовите инциденти... Класическите и ендоваскуларните диагностични методи в кардиологията, коментирани от проф. Постаджиян, очертават и напредъка в развитието на кардиологичната наука и практика у нас и по света.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Таня Петрова, Антон Митов, Стоян Стоянов и Милена Кондева

Цифровизация на словото

В деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност – 24 май, събеседниците на Антон Митов говорят за единните стандарти и методология за дигитализиране на музейно, библиотечно и аудио-визуално съдържание. Или накратко – за процеса на преобразуване на информация в цифров (електронен) формат в БНР...

публикувано на 24.05.25 в 16:20
проф. Бойко Георгиев

Трябва разумно да потребяваме природните ресурси, за да запазим биоразнообразието

Международният ден на биологичното разнообразие се отбелязва ежегодно на 22-ри май. Той се чества от 2001 г. с резолюция A/RES/55/201 на Общото събрание на Организацията на обединените нации (ООН) от 20 декември 2000 г. Темата на инициативата през настоящата 2025 г. е: "Хармония с природата и устойчиво развитие". Какво е това биологично..

публикувано на 24.05.25 в 12:00

Може ли училището днес да вдъхновява и да дава път в живота на младите хора

В рубриката "Всичко за образованието" задаваме въпроса на директора на СУ "Д-р Петър Берон" в Червен бряг Антон Шуманов. Преди да запеем "Върви, народе възродени" и да си дадем сметка колко се разминава общата картина на средното ни училище от наследените от далечни времена очаквания към него, искаме да разберем има ли начин то да бъде мястото,..

обновено на 24.05.25 в 09:57
 проф. Евелина Славчева

Проф. Евелина Славчева: БАН е духовен, експертен и научен център на България

Имаме известен отлив от фундаменталните научни изследвания поради естеството на науката днес, малко са финансовите инструменти за този тип фундаментални изследвания, а без тях трудно се стига до приложни постижения, така че тук също е необходима особена грижа. "Това, което като жена бих искала да постигна, е да създам още по-силно усещане в..

публикувано на 23.05.25 в 18:40

Природно земеделие – епизод 2: Биологично и пермакултурно земеделие

Алтернативни ли са алтернативните методи на земеделие или са вече единствената устойчива възможност за човечеството да отглежда храната си, и какви, не на последно място, са причините за възникването им? Радиоенциклопедията "Природно земеделие" запознава аудиторията с историята, практиките и причините за възникването на движенията за природно..

публикувано на 23.05.25 в 12:05