Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Активисти от "Грийнпийс" написаха "Престъпление" на сграда на въглищната електроцентрала в Димитровград

"Грийнпийс" - България настоява МОСВ да отнеме разрешителното на топлоцентралата в Димитровград и да бъде защитено правото на хората в града и региона да дишат чист въздух.

В ранните часове на 16 октомври активисти на "Грийнпийс" – България се изкачиха до 50 м височина, за да заявят, че престъпленията срещу хората и природата в региона трябва да спрат незабавно. С бяла боя беше изписан надписът "CRIME" (престъпление) върху стената на неработеща охладителна кула на топлоцентралата в Димитровград.

Със зрелищната акция се протестира срещу системните злоупотреби на централата, свързвана с бизнесмена Христо Ковачки. Към участниците от България в акцията се присъединиха активисти от Полша, Чехия, Унгария, Австрия, Хърватия, Гърция и Румъния, за да защитят правото на чист въздух и безопасна околна среда за всички.

ТЕЦ "Марица" 3 е построена през 1955 г, а инсталацията, което все още функционира е от 1971 г. – това я прави една от най-старите топлоелектроцентрали в България.


ТЕЦ "Марица 3" не работеше от 2018 г, но беше извадена от студения резерв на България през 2021 г. заради поскъпването на електрическия ток по време на възстановяването на европейските икономики след Ковид пандемията. От 2021 г. централата системно обгазява Димитровград и района със серен диоксид и замърсява въздуха с фини прахови частици. Тези замърсявания са документирани от Регионалната инспекция по околна среда след многобройни сигнали на местни жители, централата на няколко пъти е спирана, но в последствие ѝ е разрешавано да работи отново. От две години в региона на Димитровград се регистрират все повече болни с хора, които имат все по-лошо качество на живот.

Със своята мощност от едва 120 MW, ТЕЦ "Марица 3" има минимален дял в националното производство на енергия, а освен това тя работи на загуба – за 2021 г. компанията е отчела 16 000 000 лв. загуби, а за 2022 те са 70 000 000 лв.


ТЕЦ "Марица 3" е разследвана от Европейската прокуратура заради измами с въглеродни емисии, ощетили европейските данъкоплатци, включително българите, с десетки милиони. Анализ на Екологично сдружение "За Земята" оценява на 75 млн. евро щетите от неплатени, но изразходвани квоти, за пет централи, сред които и димитровградската.

"ТЕЦ "Марица 3" не може да работи законно. Сградата е в толкова окаяно състояние и с много лоша поддръжка, че от всяка нейна пролука бълват неорганизирани непречистени емисии. Така заради печалбата на малцина се нарушава правото на десетки хиляди души да дишат чист въздух. Ток в България ще има дори без този ТЕЦ. Но няма да има риск за здравето на хиляди хора, няма да има щети за околната среда, няма да се забавя развитието на енергетиката и икономиката на страната" – коментира Десислава Микова – координатор на кампанията "Климат и енергия", "Грийнпийс" - България.

Чуйте какво още каза Десислава Микова в звуковите файлове:


Димитровградчани излизат на протест срещу ТЕЦ "Марица 3"

Тази неделя, 22 октомври, от 11:00 ч. гражданите от местната инициатива за чист въздух "Дишай, Димитровград" организират протестно шествие под надслов "Търпението свърши". Сборният пункт ще бъде площадът пред община Димитровград, а оттам загрижените граждани ще се насочат към крайната точка – портала на ТЕЦ "Марица 3".

Пред входа на централата те планират да връчат ултимативно писмо на нейното ръководство и да заявят, че търпението им спрямо системното замъсяване се е изчерпало. Най-малките участници в шествието също ще изпратят своите послания с искане за чист въздух и щастлив живот под формата на рисунки.

Шествието е продължение на активната работа на "Дишай, Димитровград", чиято петиция срещу нарушенията на теца успя само за девет дни да събере онлайн 687 подписа, предимно от димитровградчани.

Преди броени дни активисти на "Грийнпийс" се изкачиха на неизправната охладителна кула на територията на ТЕЦ "Марица 3", върху която изписаха CRIME ("Престъпление")  в знак на протест срещу замърсяването на въздуха и системните нарушения от страна на централата.

Ръководството побърза да покрие надписа с българското знаме, това обаче нито спря вредните емисии, нито намали общественото недоволство.

Снимки - greenpeace.org
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

До Бора Бора се пътува най-малко три дни, но си струва!

Мечтаният от мнозина остров Бора Бора е малко късче земя от архипелага Дружествени острови на Френска Полинезия, заобиколено от лагуна и риф. В центъра му е разположен застинал вулкан. По последни данни коренните жители, които са родени сред дивната му красота са близо 9 хиляди души. Наричат Бора Бора най-красивия остров на света. Когато..

публикувано на 02.11.24 в 12:15
Деканът на Физическия факултет проф. дфзн Георги Райновски (в средата), Ивайло Младенов и Ани Костова

135 години отбелязва Физическият факултет на СУ "Климент Охридски"

По повод 1-ви ноември, Деня на народните будители, екипът на предаването "Следобед за любопитните" гостува на Физическия факултет на СУ. Тази година факултетът отбелязва 135 години от създаването си и 70 години от членството на България в ЦЕРН и 25 години от присъединяването на България към него. Факултетът има водещо място в работата на..

публикувано на 01.11.24 в 14:39

Църква и власт – имперски практики

"Третият Рим и Църквата" е тема и на новия том в изследването на българския монах Калистрат Зогграфски от Атон. Заедно с Митко Новков, публицист и културолог, и с Иван Йовчев, главен асистент от Богословския факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Говорим за Църквата като проекция на Божия промисъл на Земята, но и за институционалните ѝ падения и..

публикувано на 01.11.24 в 09:26
Светлана Нанчева и Юрий Анджекарски

Технологии на доброто или как добрите каузи да станат добри практики

Сдружение "Професионален форум за образованието" започна нов проект, насочен най-вече към младите, желаещи да отделят време и енергия за общественополезни цели. Първото събитие по проекта беше форум на 24 октомври с участието на ученици и студенти от София, както и организации, занимаващи се с различни социални каузи и доброволчество, които..

публикувано на 31.10.24 в 09:00
Наталия Ромалийска

Таврийската българка Наталия Ромалийска: Виждам си бъдещето тук

Наталия гостува в предаването "За думите" на 29 октомври – Ден на бесарабските българи. Държи в името на празника да се споменават и българите от Таврия (българските преселници от Бесарабия, царска Русия, които след 1856 г. попадат в пределите на Княжество Молдова и след няколко години, принудени от лошото отношение на молдовската власт и подмамени..

публикувано на 30.10.24 в 16:37