Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

120 години от рождението на Златю Бояджиев честват в Пловдив

Снимка: къща-музей "Златю Бояджиев"

120 години от рождението на Златю Бояджиев с богата и разнообразна програма честват в Пловдив на 22 октомври. Златю Бояджиев е световен феномен в изкуството и всичко, направено от него, е важна част от българското живописно наследство.

Специалната изложба включва творби от фонда на Градска художествена галерия – Пловдив, непоказвани творби на Златю Бояджиев, част от фонда на КЦМ АД, специално експонирани по повод годишнината и творби от фонда на ОИ "Старинен Пловдив". Експонирана е и документална изложба с табла и изложба от лични вещи, предоставени от наследника Златин Бояджиев.

Валя Ангелова – уредник в къща-музей "Златю Бояджиев", разказва повече в "Артефир".

В Стария град на Пловдив на ул. "Съборна" 18 е къщата-музей на Златю Бояджиев. Собственик на къщата е бил д-р Стоян Чомаков (1817-1893), лекар, виден възрожденски деец, един от най-изявените борци за църковна независимост, един от големите ни будители. Сградата е построена към 1858-1860 година и е типичен образец на късните симетрични възрожденски къщи, с представителна външна и вътрешна архитектура. От 1984 г. къщата става постоянна експозиция на най-голямата колекция от картини на бележития български художник Златю Бояджиев (1903-1976), смятан за един от най-самобитните български художници на XX век. Творчеството на художника обединява няколко цикъла в експозицията – 72 картини: "Брезовски цикъл“, който остава основна тема през цялото му творчество; "Миньорски цикъл“ с многофигурни композиции на фона индустриален пейзаж и "Румънски цикъл“, характерен с експресивната техника.

"Презентацията "Хронос и топос в платната на Златю Бояджиев" беше вече представена еднократно в рамките на "Празници на Стария град". В експозицията има 72 картини, в момента 3 от тях сме дали на Националната галерия за голямата изложба.

За да запознаем всички с личността на Златю Бояджиев, събрахме снимки и документи под формата на изложба. Има също и прожекция на документалния късометражен филм, озаглавен "Художникът Златю Бояджиев", създаден през 1961 г. Сценарият е на Хаим Оливер и Цанко Лавренов, режисьор е Иван Попов, а оператор е Барух Лазаров. 

Ще бъде представен и албум, посветен на 120-ата годишнина от рождението на Златю Бояджиев, който включва портрети от художника: "Димитър Пампулов представя: Портрети от Златю Бояджиев".

Изложбата продължава до края на месец януари 2024 г.

За акцентите в програмата по отбелязването в Пловдив на 120 години от рождението на Златю Бояджиев и за специалната изложба с творби на художника – чуйте разговора с Валя Ангелова – уредник в къща-музей "Златю Бояджиев".

Златю Бояджиев е роден на 22.10.1903 г. в Брезово, Пловдивско. През 1932 г. завършва живопис в Художествената академия, София, при проф. Цено Тодоров. Работи в областта на фигуралната композиция, портрета и пейзажа. Творчеството му се разделя на два основни периода.

Първият продължава до 1951 г., когато художникът получава инсулт, вследствие на който е парализирана дясната половина на тялото му. Няколко години по-късно Бояджиев отново се връща към живописта, рисувайки със своята лява ръка. През първия период в творбите му се преплитат различни стилови и художествени похвати. В едни платна той изгражда формата плътно и обобщено, с неокласически маниер, а в други използва някои импресионистични техники. В битовите картини от 40-те години формите са синтезирани, вниманието е насочено към отделния детайл, за да се разкрие по-пълно идейния замисъл на творбата. Портретите на Бояджиев от този период се отличават със стегнат и точен рисунък, плътна моделировка на формите и дълбоко вникване в характера на портретувания.

През втория период, без да губи идейна връзка с предходното си творчество, Бояджиев изявява други страни на своята чувствителност и търси нови пластични решения. Интересът му към селския бит се запазва. В картините му обаче навлиза една първична романтика, при която реалното се преплита с чудноватото и приказното. Бояджиев създава стотици композиции, портрети и пейзажи, отличаващи се с подчертана експресия и драматизъм. Портретите от втория период са още по-охарактеризирани, понякога и чрез средствата на гротеската.

Творби на Златю Бояджиев са притежание на НХГ, СГХГ, ХГ в Пловдив, Бургас, Варна, Русе, Плевен, Сливен, Видин, Смолян и други, както и на частни колекционери у нас и в чужбина. Носител е на редица отличия и награди, сред които: Кирил и Методий - I степен, Лауреат на Димитровска награда, награда за живопис Владимир Димитров - Майстора от СБХ и др. Художникът умира на 02.02.1976 г. в Пловдив.


Снимки – къща-музей "Златю Бояджиев"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фотокниги, номинирани за Dummy Award 2025, ще бъдат показани в изложба

На трети април независимата платформата ПУК и Гьоте институт организират поп-ъп изложба с книгите, номинирани за Dummy Award – една от най-важните международни награди за непубликувани фотокниги, която се организира ежегодно от Музея на фотокнигата в Кьолн. PhotoBookMuseum е основан през 2014 г. в Кьолн като неправителствена организация, която..

публикувано на 02.04.25 в 16:33

Театралният фестивал Ex Machina се открива в Пловдив

Едно от основните автентични предназначения на Античен театър Пловдив – да бъде платформа за изява на антични театри, не се е реализирало от векове, след като през IV век част от иначе добре запазения и реставриран Античен театър е разрушен. Връщането на традицията е по инициатива на Античен театър "Огнян Радев " , който организира фестивала Ex..

публикувано на 02.04.25 в 14:29
Захари Захариев

Поетът, писател, философ и градинар Захари Захариев

Захари Захариев през погледа на неговите колеги и приятели Светослав Тодоров – журналист и редактор, и Иван Димитров – поет, писател и драматург. Захари Захариев (1989-2024) е роден в гр. Сливен и твърде рано напусна този свят. Завършил е философия в Софийския университет. Поезията му представлява неудържим поток от ярки метафори, една..

публикувано на 02.04.25 в 13:01
документалният филм

Дългогодишна любов в писма представя документалният филм "Писма до... и обратно"

Документалният филм "Писма до... и обратно" на режисьора и оператор Христо Димитров - Хиндо и продуцента Станимир Петров бе част от програмата на София филм фест.  Филмът разказва историята зад кореспонденцията между двойка влюбени, а след това и съпрузи от Бургас, която двамата поддържат в продължение на повече от 30 години между 1952 и..

публикувано на 02.04.25 в 11:55
Илюстративна снимка

Маратон на четенето 2025 започва с изненади

С изненади в Стаята на приказките започва "Маратонът на четенето 2025", в който Регионална библиотека "Христо Ботев" – Враца се включва за поредна година със серия от събития в дните от 2 до 23 април . Директорът на Регионалната библиотека във Враца, Силвия Павлова, разказва повече. Слушайте! 

обновено на 02.04.25 в 11:53