Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

120 години от рождението на Златю Бояджиев честват в Пловдив

Снимка: къща-музей "Златю Бояджиев"

120 години от рождението на Златю Бояджиев с богата и разнообразна програма честват в Пловдив на 22 октомври. Златю Бояджиев е световен феномен в изкуството и всичко, направено от него, е важна част от българското живописно наследство.

Специалната изложба включва творби от фонда на Градска художествена галерия – Пловдив, непоказвани творби на Златю Бояджиев, част от фонда на КЦМ АД, специално експонирани по повод годишнината и творби от фонда на ОИ "Старинен Пловдив". Експонирана е и документална изложба с табла и изложба от лични вещи, предоставени от наследника Златин Бояджиев.

Валя Ангелова – уредник в къща-музей "Златю Бояджиев", разказва повече в "Артефир".

В Стария град на Пловдив на ул. "Съборна" 18 е къщата-музей на Златю Бояджиев. Собственик на къщата е бил д-р Стоян Чомаков (1817-1893), лекар, виден възрожденски деец, един от най-изявените борци за църковна независимост, един от големите ни будители. Сградата е построена към 1858-1860 година и е типичен образец на късните симетрични възрожденски къщи, с представителна външна и вътрешна архитектура. От 1984 г. къщата става постоянна експозиция на най-голямата колекция от картини на бележития български художник Златю Бояджиев (1903-1976), смятан за един от най-самобитните български художници на XX век. Творчеството на художника обединява няколко цикъла в експозицията – 72 картини: "Брезовски цикъл“, който остава основна тема през цялото му творчество; "Миньорски цикъл“ с многофигурни композиции на фона индустриален пейзаж и "Румънски цикъл“, характерен с експресивната техника.

"Презентацията "Хронос и топос в платната на Златю Бояджиев" беше вече представена еднократно в рамките на "Празници на Стария град". В експозицията има 72 картини, в момента 3 от тях сме дали на Националната галерия за голямата изложба.

За да запознаем всички с личността на Златю Бояджиев, събрахме снимки и документи под формата на изложба. Има също и прожекция на документалния късометражен филм, озаглавен "Художникът Златю Бояджиев", създаден през 1961 г. Сценарият е на Хаим Оливер и Цанко Лавренов, режисьор е Иван Попов, а оператор е Барух Лазаров. 

Ще бъде представен и албум, посветен на 120-ата годишнина от рождението на Златю Бояджиев, който включва портрети от художника: "Димитър Пампулов представя: Портрети от Златю Бояджиев".

Изложбата продължава до края на месец януари 2024 г.

За акцентите в програмата по отбелязването в Пловдив на 120 години от рождението на Златю Бояджиев и за специалната изложба с творби на художника – чуйте разговора с Валя Ангелова – уредник в къща-музей "Златю Бояджиев".

Златю Бояджиев е роден на 22.10.1903 г. в Брезово, Пловдивско. През 1932 г. завършва живопис в Художествената академия, София, при проф. Цено Тодоров. Работи в областта на фигуралната композиция, портрета и пейзажа. Творчеството му се разделя на два основни периода.

Първият продължава до 1951 г., когато художникът получава инсулт, вследствие на който е парализирана дясната половина на тялото му. Няколко години по-късно Бояджиев отново се връща към живописта, рисувайки със своята лява ръка. През първия период в творбите му се преплитат различни стилови и художествени похвати. В едни платна той изгражда формата плътно и обобщено, с неокласически маниер, а в други използва някои импресионистични техники. В битовите картини от 40-те години формите са синтезирани, вниманието е насочено към отделния детайл, за да се разкрие по-пълно идейния замисъл на творбата. Портретите на Бояджиев от този период се отличават със стегнат и точен рисунък, плътна моделировка на формите и дълбоко вникване в характера на портретувания.

През втория период, без да губи идейна връзка с предходното си творчество, Бояджиев изявява други страни на своята чувствителност и търси нови пластични решения. Интересът му към селския бит се запазва. В картините му обаче навлиза една първична романтика, при която реалното се преплита с чудноватото и приказното. Бояджиев създава стотици композиции, портрети и пейзажи, отличаващи се с подчертана експресия и драматизъм. Портретите от втория период са още по-охарактеризирани, понякога и чрез средствата на гротеската.

Творби на Златю Бояджиев са притежание на НХГ, СГХГ, ХГ в Пловдив, Бургас, Варна, Русе, Плевен, Сливен, Видин, Смолян и други, както и на частни колекционери у нас и в чужбина. Носител е на редица отличия и награди, сред които: Кирил и Методий - I степен, Лауреат на Димитровска награда, награда за живопис Владимир Димитров - Майстора от СБХ и др. Художникът умира на 02.02.1976 г. в Пловдив.


Снимки – къща-музей "Златю Бояджиев"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Срещите на Виолета Цветкова "Насаме с незабравимите"

"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола, в който живеем", казва през 1993 година режисьорът Рангел Вълчанов. В етапа на живота, от който сме част в момента, е много хубаво да си припомняме думите, които наистина имат значение. Въобще е..

публикувано на 22.12.24 в 08:25
Андрей Янев, Емил Янев и Дарина Янева

Звездите не са мимолетни

В епизод 569 "Трамвай по желание" сглобява пълната картина на творческо-житейския тандем Дарина Янева - Андрей Янев. В разгара на лятото радиозрителите ни се запознаха с известния художник Андрей Янев. Тогава стана ясно, че връзката със съпругата му Дарина е повече от съдбовна – в някои отношения дори мистична. За да сглобим цялостната картина на..

публикувано на 21.12.24 в 16:40

Между абсурда и истината – за ролята на хумора в съвременното изкуство

Безспорно – една от основните задачи на съвременното изкуство е да реагира на актуалните социални и политически проблеми на деня. Но задълбоченото занимаване с тези теми неминуемо води до засилено чувство на тревожност, несигурност и безнадеждност. Именно тези усещания сякаш доминират световната арт сцена през последните години. В предаването се..

публикувано на 21.12.24 в 12:35

Спектакъл за невъзможния герой – от Омир до ден-днешен

"Мисия Филоктет. Последният оцелял" по мотиви от Мюлер, Софокъл, Омир и авторски текстове е новият спектакъл на Театър ЗОНГ . Неговата премиера предстои на 23 декември от 19 ч. в кино-театър "Освобождение"  (до Централна гара). Това е третото представление на театралния екип след "Животът е сън" (две награди ИКАР и три международни..

публикувано на 20.12.24 в 16:28

Оркестровият живот в столицата от края на XIX век до 1946 година в три тома

Тритомникът "Летопис на Софийската филхармония" ще бъде представен утре от 17 ч. в Камерна зала "България". В "Артефир" разговаряме с д-р Андрей Андреев , изкуствовед и съставител на летописа, посветен на оркестровия живот в столицата от края на XIX век до 1946 година. В продължение на три години д-р Андреев проучва архивите из цялата..

публикувано на 20.12.24 в 15:46