Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Демография, българи, миграции

| Интервю
Благослав Михайлов, Сиси Денкова, Христо Бояджиев
Снимка: БНР

Половината от младите българи между 18 и 29 години биха емигрирали от България, според актуално изследване на “Тренд”. Кои са причините за това и кои са решенията на този проблем?

Въпросът за демографията и българите в България и по света и миграциите – в контекста на войните, икономическата и социална ситуация. Това е посоката на разговор в това издание на “Гласът на времето”.

Режисьорката на филма “Аромат на липа”, който можете да гледате в кината от 27 октомври 2023 – Цветана “Сиси” Денкова казва: “Като представител на малка общност от българи в Мемфис, Тенеси, САЩ, мога да кажа, че темата за връщането в България е много актуална."

Относно демографията, Благослав Михайлов от Стража.бг казва: “Не се притеснявам, защото демографските показатели са резултат от множество индивидуални решения. Най-важният въпрос е – как да имаме държава, в която хората да искат да остават и да се чувстват финансово осигурени да създават деца. Вместо това се поставят въпроси, свързани например със западните либерални ценности. Но демографията не е въпрос на политика, а на икономически показатели най-вече."

“Китай опита да се меси в демографията си и това не резултира в нещо добро. Държавата трябва да създава предпоставките хората да се развиват добре. И от там нататък – трябва да не се меси” – казва Христо Бояджиев от Тук-там. България може да стане Силициевата долина на Балканите, която създава условия не само за българи, а и за други народности да идват тук, да създават семейства и да правят бизнес. Да, така ще имаме по-мултикултурна среда, да, бих се радвал да сме повече българите, но пък това е стъпка България да бъде страхотно място за живот.”

Относно приемането на мигранти, Сиси Денкова обяснява патриотичната вълна в България с желанието на една малка нация да се запази, но и че същевременно с това, когато някой има нужда от помощ – българите показват гостоприемство и човещина.

“Хората, които проявяват ксенофобски възгледи – не са виждали хора от различни етноси и националности. Когато ти видиш човека от плът и кръв пред теб – не можеш да реагираш по омразен начин, както към абстрактна група от мигранти. Едното е политическа теза, а другото е лично отношение” – според Благослав Михайлов.

Един от ключовите въпроси, който става повод за дискусия в предаването, е къде трябва да живеят младите българи. Тук-там свързва българите по света и дава възможност на млади хора да отидат по света, да се образоват и да се върнат в България, като преди това някой им подаде ръка. Вижте видео по темата.

В предаването участва и писателят Георги Бърдаров, ръководител на катедра Социално-икономическа география в Геолого-географския факултет на Софийския университет. Според него ключът към решаването на демографските проблеми е радикалната реформа в образователната система, където младите хора да бъдат мотивирани да се реализират на пазара на труда. "Големият проблем на България не е раждаемостта, а смъртността" – според Бърдаров.

Чуйте още в звуковия файл.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Несигурното, но адаптивно младо поколение: Изводи от мащабно проучване

През последните дни сериалът "Юношество" разбуни обществения дебат, провокирайки размисли за средата, в която израстват днешните млади хора. Той насочи вниманието към начина, по който възрастните често подценяват факторите, формиращи съзнанието и поведението на новото поколение. В предаването "Време за наука" гостува Яница Петкова от агенция..

обновено на 01.04.25 в 14:38

Птиците и щастието: Как 1 април ни напомня за връзката им

Освен Ден на шегата, 1 април е и Международен ден на птиците – една от най-старите дати в природозащитния календар . По този повод д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет и част от общността "Дивата София" споделя своите наблюдения за връзката между присъствието на птици в ежедневието ни и усещането за щастие...

обновено на 01.04.25 в 14:03

Мила Ненова: Инвеститорите в България заслужават признание за труда си

В навечерието на връчването на наградите "Инвеститор на годината", Мила Ненова , изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции, сподели в ефира на "Нашият ден" важността на тези награди за икономиката на страната и усилията, които се полагат за подобряване на инвестиционния климат в България. Тя подчерта, че събитието е не само..

обновено на 01.04.25 в 11:49
Зорница Гъркова и Ангел Живков

Обратно в училище

Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако вземем само един от показателите – постоянно увеличаващият се брой на учениците – няма да сгрешим, ако допуснем, че тази гимназия дава надежда за бъдещето на селското стопанство в България. За..

публикувано на 01.04.25 в 10:50

Клуб по орнитология стартира в Деня на шегата

1 април е не само Денят на шегата, а и Международният ден на птиците. Във Велико Търново днес, от 18:00 часа, в ТАМ – пространство за културни събития и социални инициативи, ще бъде създаден клуб по орнитология "В света на птиците". Негов инициатор е екологът Красимир Христов. С него разговаря редакторът Ани Маринова. Слушайте! 

обновено на 01.04.25 в 09:31