Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петък, 13-и, Харманли!

4
Гърбавият мост, Харманли
Снимка: Уикипедия

Странности да иска човек на такава дата! Всеизвестно е, че 80% от небостъргачите нямат 13-и етаж. Във Формула 1 няма болид с №13. На писателя Томас Лоусън, чието най-известно произведение е "Петък – тринадесети", тъкмо на този ден и дата му потъна 7-мачтовата шхуна в Ламанша. Хиляди хотели са без апартамент 13. Има градове с улици, чиято номерация от 12 минава през 12А и следва 14… Ден, в който половината свят трепери от страх, а останалата половина избягва да предприема каквото и да било!

Тъкмо на този ден и дата, по средата на пътя между Лондон и Калкута, слуката ни отведе на среща с ловците от Сдружение ловно-рибарско дружество "Сокол" в Харманли!

В този град има един мост, строен през 1585 г. и на който са изписани стихове на поета Саибаи, които гласят: "Светът е един мост, по който минава пътят на царя и бедняка".

Та този Гърбав мост събра едновременно както нашата ловно-рибарска среща, така и най-голямото и значително събитие в живота на българските бардове – "Поетични струни", което се проведе за 37-и път там!

А разговорите ни с местните ловци бяха увлекателни и безкрайно интересни. И как да е другояче, след като домакините ни се постараха да ни разкажат не само какво се е случило там в последните 126 години, а и какво възнамеряват да правят в следващите 126!

Председателят на СЛРД "Сокол" Александър Петров, "дясната му ръка" и специалист по лова Дончо Чипилски и Пламен Дамянов – организатор и инструктор по ловна стрелба, бяха толкова сладкодумни, че накрая се разделихме с обещанието за още една среща, защото времето не ни стигна да си кажем всичко.

Знаем, че човек невинаги може да е в ефир с нас, но на страницата на "И рибар съм, и ловец съм" можете да наваксате пропуснатото и да чуете всички предавания, а… и още нещо!


Снимки – БНР и личен архив
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Радост! В Гърция

В редакция "Хумор и сатира" обичаме да сме радостни и затова дебнем къде има повод за това. Като му се порадваме, порадваме и го споделяме, което и ще направим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Асен Кисимов, Йосиф..

публикувано на 24.01.25 в 17:20
Вили Борисова (вдясно) и Мария Мира Христова

За стажовете в радиото и в живота

Студентката по журналистика и стажант-репортер в програма "Хоризонт" Вили Борисова и майка ѝ - кардиологът д-р Райна Сивова, повдигат завесата към делниците и мечтите в едно българско семейство. В откровен разговор за трудностите, радостта, възпитанието и силата на житейския избор слушателите могат да се убедят в силата и важността на майчината..

публикувано на 24.01.25 в 16:25
Владимир Митев

Какво да очакваме от политическите процеси в Румъния и Близкия изток

Какво да очакваме от политическите процеси в Румъния и Близкия изток? Владимир Митев коментира настоящата ситуация в Румъния като цяло и конкретно засилването на т.нар. "суверенисти" в страната. Във втората част на разговора Владимир Митев отговаря на въпроса какво можем да очакваме от сегашната хаотична обстановка в Близкия изток след падането на..

публикувано на 24.01.25 в 15:56
Снимката е илюстративна

Електрически далекопровод в наследствен имот

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Харалампи Тодоров, Плевен: При развод майката остава във фамилното жилище, където отглежда сама, без втори брак, двете си деца (син и дъщеря). След години синът ѝ се жени и напуска тясното двустайно жилище. Майката го дарява на дъщеря..

публикувано на 24.01.25 в 14:35
Мария Петрова

Кои са правните предизвикателства пред електронното здравеопазване

Медицинското право е известно в обществото най-вече с т.нар. "дела за лекарски грешки". Медицинското право обаче включва много по-широк аспект от дейности – като започнем от електронното здравеопазване, минем през употребата на изкуствен интелект в здравеопазването, разчитането на всички изследвания – образни и лабораторни, медицинския туризъм,..

публикувано на 24.01.25 в 12:40