Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петък, 13-и, Харманли!

4
Гърбавият мост, Харманли
Снимка: Уикипедия

Странности да иска човек на такава дата! Всеизвестно е, че 80% от небостъргачите нямат 13-и етаж. Във Формула 1 няма болид с №13. На писателя Томас Лоусън, чието най-известно произведение е "Петък – тринадесети", тъкмо на този ден и дата му потъна 7-мачтовата шхуна в Ламанша. Хиляди хотели са без апартамент 13. Има градове с улици, чиято номерация от 12 минава през 12А и следва 14… Ден, в който половината свят трепери от страх, а останалата половина избягва да предприема каквото и да било!

Тъкмо на този ден и дата, по средата на пътя между Лондон и Калкута, слуката ни отведе на среща с ловците от Сдружение ловно-рибарско дружество "Сокол" в Харманли!

В този град има един мост, строен през 1585 г. и на който са изписани стихове на поета Саибаи, които гласят: "Светът е един мост, по който минава пътят на царя и бедняка".

Та този Гърбав мост събра едновременно както нашата ловно-рибарска среща, така и най-голямото и значително събитие в живота на българските бардове – "Поетични струни", което се проведе за 37-и път там!

А разговорите ни с местните ловци бяха увлекателни и безкрайно интересни. И как да е другояче, след като домакините ни се постараха да ни разкажат не само какво се е случило там в последните 126 години, а и какво възнамеряват да правят в следващите 126!

Председателят на СЛРД "Сокол" Александър Петров, "дясната му ръка" и специалист по лова Дончо Чипилски и Пламен Дамянов – организатор и инструктор по ловна стрелба, бяха толкова сладкодумни, че накрая се разделихме с обещанието за още една среща, защото времето не ни стигна да си кажем всичко.

Знаем, че човек невинаги може да е в ефир с нас, но на страницата на "И рибар съм, и ловец съм" можете да наваксате пропуснатото и да чуете всички предавания, а… и още нещо!


Снимки – БНР и личен архив
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Вместо ножици, дайте на младите хора криле

Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..

обновено на 09.04.25 в 11:14
Йоана Цонева, Нейко Нейков, Красимир Ранков

Тайните на добрия сън – какво казва науката

Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня?  Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..

публикувано на 09.04.25 в 10:05

Как бургаско училище се бори със здравословни проблеми сред младите

Затлъстяване, заседнал начин на живот, вредни хранителни навици, злоупотреба с алкохол и вещества – как бургаското средно училище "Константин Петканов" адресира тези проблеми сред младите и какво представлява конкурсът "Посланици на здравето" ,  инициатива на Министерството на здравеопазването, ще научим от директора на училището Ивайло Марков. С..

обновено на 08.04.25 в 13:33
Мануела Несл, директор на ЕБВР за България

Най-важното е да се създаде добра екосистема за предприемаческия дух

Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) е увеличила с повече от два пъти своята подкрепа за България през изминалата 2024 година, като финансов стимул са получили 20 български проекта. Неотдавна президентът на ЕБВР Одил Рено-Басо бе на посещение в България, в рамките на което проведе среща с президента Румен Радев, с министъра..

публикувано на 08.04.25 в 11:35
Димитър Шишманов

Гръцки студенти съживяват делото на дипломата Димитър Шишманов

Генчо Банев е преподавател по български език, литература и култура в лектората по българистика в департамента по руска филология и славистика на Атинския университет. Заедно със своите студенти Спиридула Пампулопулу, Мария Гавриду, Константина Ксиарху и Константинос Варваресус гостът разказва за изследователския проект, посветен на живота и..

публикувано на 08.04.25 в 11:33