Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

115 години от създаването на Българска оперна дружба

По повод 115 години от създаването на Българската оперна дружба беше представена книгата "Един миг на фона на вечността" на вече починалия оперен певец и писател Иван Бенчев, който приживе беше удостоен със Сребърен почетен медал за високо певческо майсторство по време на Световния църковен фестивал в Италия.

Книгата представя историята на оперното изкуство у нас и развитието му, с най-големите ни оперни величия, прославили България по света, както и много несправедливо непознати артисти днес, направили толкова много за България. В "Артефир" разказва водещата на събитието Ирен Петрова.

Българска оперна дружба е основана в София през 1908 г. от оперните артисти Константин Михайлов-Стоян от село Голям Боялък, Бесарабия и Драгомир Казаков от Тулча. През 1921 година Българска оперна дружба става държавен оперен театър под името Народна опера - София.

Българският оперен професионален театър Българска оперна дружба изнася първото си представление в Народния театър в София с откъси от оперите "Фауст" от Гуно и "Трубадур" от Верди.

Първото сведение за опера в България е от 1892, операта "Ернани", а на 18-и октомври 1908 г. се изнася оперно представление в Народния театър. Заповедта е на тогавашния министър на просвещението Никола Мушанов.

Едно от големите имена в българската оперна музика композиторът Добри Христов подчертава, че най-щекотливият въпрос у нас е оперният. Пейо Яворов също е вярвал във възхода на операта. 

Борис Христов и Елена Николай се превръщат в най- значимите имена на времето, а Тодор Мазаров, наричан "Новият Карузо". 

Повече чуйте в звуковия файл в разговора на Ангелина Грозева с Ирен Петрова.

Снимка – Ангелина Грозева

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Къщите на София разказват своите истории

Изложбата "Истории зад фасадата" на Регионалния исторически музей София ще се открие днес в Централните хали от 19 часа . Тя показва своеобразен разказ от лични истории за хората, построили и живели в едни от най-емблематичните къщи в столицата. Йордана Николова, археолог и част от проекта "Клада бг" на музея, разказва, че екипът им е обикалял из 40..

публикувано на 12.09.24 в 15:10
Боян Арсов и София Бобчева

Бебе на борда на Народния театър

На 13 и 14 септември в Народния театър "Иван Вазов" на камерна сцена са премиерните спектакли на "Бебе на борда" от Кристофър Дюранг . Режисьор на представлението е Василена Радева. То се реализира по програмата "Театър+". Кристофър Дюранг умее да разкрива болката и гнева емоционално и изтънчено. Той е сред най-забавните съвременни комедиографи..

публикувано на 12.09.24 в 14:45

Архитектурата среща археологията

Днес (12 септември) започва Международният форум "Брацигово – каменният поток на времето" , който ще продължи до 14 септември . За опазването на недвижимото архитектурно наследство, археологията и традициите в "Нашият ден" говори архитект Десислава Димитрова . Началото на форума е поставено през 2021 година от Камарата на архитектите в..

публикувано на 12.09.24 в 12:42
Або Славчев и Неда Узунколева

За книгите, поколенческите различия, света на 90-те години и света на ХХ век

В разгара на софийската Алея на книгата в "Нашият ден" разговаряме с Неда Узунколева , автор на романа "Днес не ми се излиза" , носител на Наградата "Южна пролет", както и с Або Славчев , писател, редактор, радиоводещ – за  книгите, поколенческите различия, света на 90-те години, и света на XXI век. Радослав Бимбалов: Много важно е да..

публикувано на 12.09.24 в 11:14

Радослав Бимбалов: Много важно е да признаем злото в себе си, за да го победим

Един роман, в който Бог се обръща към човека. Сюжет, който рисува една антиутопична картина за бъдещето, но говори за днес – за всички болни теми на времето, в което живеем. В "Нашият ден" Радослав Бимбалов представя своя роман "Ти, подобие мое" , който вече може да бъде намерен на Алея на книгата. Оруел написва антиутопията "1984" през..

публикувано на 12.09.24 в 10:33