По повод 115 години от създаването на Българската оперна дружба беше представена книгата "Един миг на фона на вечността" на вече починалия оперен певец и писател Иван Бенчев, който приживе беше удостоен със Сребърен почетен медал за високо певческо майсторство по време на Световния църковен фестивал в Италия.
Книгата представя историята на оперното изкуство у нас и развитието му, с най-големите ни оперни величия, прославили България по света, както и много несправедливо непознати артисти днес, направили толкова много за България. В "Артефир" разказва водещата на събитието Ирен Петрова.
Българска оперна дружба е основана в София през 1908 г. от оперните артисти Константин Михайлов-Стоян от село Голям Боялък, Бесарабия и Драгомир Казаков от Тулча. През 1921 година Българска оперна дружба става държавен оперен театър под името Народна опера - София.
Българският оперен професионален театър Българска оперна дружба изнася първото си представление в Народния театър в София с откъси от оперите "Фауст" от Гуно и "Трубадур" от Верди.Първото сведение за опера в България е от 1892, операта "Ернани", а на 18-и октомври 1908 г. се изнася оперно представление в Народния театър. Заповедта е на тогавашния министър на просвещението Никола Мушанов.
Едно от големите имена в българската оперна музика композиторът Добри Христов подчертава, че най-щекотливият въпрос у нас е оперният. Пейо Яворов също е вярвал във възхода на операта.
Борис Христов и Елена Николай се превръщат в най- значимите имена на времето, а Тодор Мазаров, наричан "Новият Карузо".
Повече чуйте в звуковия файл в разговора на Ангелина Грозева с Ирен Петрова.
Снимка – Ангелина Грозева
Фестивал на детското четене се завърна с второ си издание в SOHO Sofia. Насладата от него включва базар със специална селекция качествени детски книги, множество работилници за деца, визуална култура и време в смислено общуване с хора, горящи за детското четене. Участие във фестивала имат писателката Петя Кокудева и художничката Ина Кьорова, а повече..
В епизод 586 "Трамвай по желание" представя на своята публика прочутия в САЩ и по света български художник Рос Росин. Конкретен повод за вниманието към известния българин е новият документален филм на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча "Butterflies on Everest" ("Пеперуди на Еверест"), който се фокусира върху последното артистично..
Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се появи на немски през 2023 година. Съставители на тома са Елизабет Шоре и Румяна Конева. Те дешифрират и възпроизвеждат четените от Шишманов лекции на немски език във Фрайбургския университет..
"Кой бачка сега! Разкриване на невидимото: труд, несигурност и изкуство" е изложба, която разглежда неуморната отдаденост, постоянство и усилия, които определят както труда, така и творчеството. Продуцент е Рада Дечева, а куратор Алесандро Винчентели. В контекста на несигурни и алтернативни форми на работа бачкането въплъщава спектър от труд,..
Оценена високо както в Испания, така и извън нея, "Войници от Саламин" е книга за историческата памет , за победените герои, забравени в дълбините на историята, за прозрението, че Гражданската война, нещо толкова далечно за днешното поколение, колкото е битката при Саламин, не е минало, а едно от измеренията на настоящето, за отговорността към..
Как да отразяваме човешки трагедии и смърт, коментира в рубриката "Въпреки мрежата" в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова ,..
Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се..
В епизод 586 "Трамвай по желание" представя на своята публика прочутия в САЩ и по света български художник Рос Росин. Конкретен повод за вниманието към..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg