Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спортът като огледало на обществото

"Можем да мислим за спорта като за университет по морал – казва доц. Боряна Ангелова-Игова, преподавател по "Философия на спорта" в Националната спортна академия – там могат да се видят грешките в обществото, които имаме и после по-лесно да ги поправим."

Доц. Игова е съставител от българска страна на първата по рода си антология "Съвременни френски философи за спорта", в която се разискват теми за етиката, за възможните злоупотреби в особената връзка треньор-спортист, за допинга, доминацията на мъжкия пол, модерните течения и абсолютизацията на победата. Тя, заедно с доц. Иван Славчев, представя в "Какво се случва" темите и идеите, по които философията на спорта разсъждава днес.

Една от големите опасности, които употребата на допинг в спорта носи, е, че той излиза извън рамките на професионалистите и започва да се ползва на масово ниво. "На високо ниво допингът е по-трудно достъпен, тестовете и проверките са сериозни. Но в проблем се превръща, че го ползват хора, които вместо да тренират и да се хранят правилно, смятат, че с едно вълшебно хапче нещата ще се получат. Целта на фармацевтичните компании вече става масовият потребител. Непрекъснато се говори вече за чист спорт" – казва доц. Игова.

"Там, където имаме примера на големите спортисти, той се просмуква и в обществото, и в хората, които практикуват спорт за удоволствие. Много федерации въведоха програми, които да ограничават допинга и да насърчават чистия спорт. Когато говорим за висок спорт, за спортисти на високо равнище – при тях приемът на препарати със сигурност е контролиран много тясно" – добавя доц. Славчев.

"Голям проблем в спорта е, че се губи естетиката и всичко се измерва в числа. Но има и положителни примери – например в художествената гимнастика започнаха да обръщат повече внимание на естетическите елементи" – казва още доц. Игова.

На 26 октомври (четвъртък) от 12 часа Френският културен институт, съвместно с Националната спортна академия, организира дискусията "Спортът: Житейска философия?", в която ще вземат участие и френските специалисти проф. Жил Льокок и проф. Бернард Андрийо, автори в антологията. След това те ще имат срещи в Олимпийския център на НСА, а в събота ще гостуват на Пловдивския университет.

Снимка – Френски институт, изд. Жанет 45


По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47

"Камино де Сантяго" и магията на срещите

Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път "Камино де Сантяго". Във втория епизод от своите странствания, тя споделя в ефира на "Нашият ден" впечатленията си от срещите с хората и дори от необичайното си запознанство с един кон. По пътя..

обновено на 22.11.24 в 09:24
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46