"Давам си сметка, вероятно като мнозина преди мен, че сред личните ми спомени има много, родени от книги. Четенето произвежда спомени. Отдавна не помня и съм се отказал да търся кои са прочетени и кои – не. Не намирам никаква разлика, всичко е преживяно, всичко ме кара да настръхна, всичко е оставило белег. По всичките мои тела..."
"Всичките наши тела" е най-новият спектакъл в репертоара на Драматичния театър "Невена Коканова" в Ямбол. Постановката по текстове на Георги Господинов е на режисьора Мартин Киселов, който е създал, със съдействието на автора, и драматургичната основа на представлението.
"Разговорът в момента е с режисьора, но нямаше да има смисъл да разговаряте с него, ако актьорският екип не се беше отдал изцяло на такъв "шантав" процес и не го беше подкрепил и обогатил, и развил – много повече, отколкото аз бих могъл да измисля с молив на бюро. С огромно удоволствие работих с тях. Те дойдоха с едни любопитни очи към това предложение, с много желание да играят заедно", разказа в "Артефир" Мартин Киселов.
В представлението участват актьорите Петя Бойчева, Галина Иванова, Цветелина Кънева, Румен Михайлов, Георги Караиванов, Георги Ружичка, Вълчо Янев, Мирослав Димитров.
Сценографията е на Илияна Кънчева, композитор – Калин Николов, пластика – Атанас Жеков-Кроко. Представлението е адаптирано за хора със слухови проблеми.
Спектакълът е създаден с финансовата помощ на Националния фонд "Култура".
Публиката в Ямбол може да гледа "Всичките наши тела" на 25 октомври.
На 1 ноември – Деня на народните будители, спектакълът ще гостува в София, на сцената на Театър "Българска армия".
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg