Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

27 октомври – Световен ден на аудио-визуалното наследство

Снимка: Pixabay

Преди 17 години, на 27-и октомври, Световният ден на аудио-визуалното наследство беше обявен от Организацията на ООН (ООН). Този специален ден има за цел да подчертае важността на опазването на аудио-визуалните документи, включително филми, радио- и телевизионни програми, като част от световното културно наследство.

Световният ден на аудио-визуалното наследство е учреден през 2005 г. чрез Резолюция №53 на 33-тата сесия на Генералната конференция на ООН. В България този ден се чества от 2006 г. Той представлява възможност за световната общност да се съсредоточи върху важността на аудио-визуалните документи като ключов елемент от историята на XX и XXI век.

Аудиовизуалните документи са неотделима част от нашето общо наследство. Те съдържат първичните записи на исторически събития, културни изрази и социални промени. Въпреки технологичния напредък и съвременните дигитални средства за съхранение, аудио-визуалното наследство е застрашено от фактори като умишлено унищожение, гниене и технологично остаряване.

Проф. Станимир Трифонов, кинорежисьор и преподавател, сподели своето мнение по този въпрос в интервю за "Нашият ден". Той изрази загрижеността си за състоянието на опазването на аудио-визуалното наследство и отбеляза, че години наред вниманието към този важен аспект на културното наследство е било минимално.

Със задълбочаването на публичното осведоменост и насърчаването на инициативи като Световния ден на аудио-визуалното наследство и програмата за памет на света, се надяваме, че ще се увеличи осведомеността и ангажираността на хората към опазването на този богат културен ресурс.

Чуйте интервюто с проф. Станимир Трифонов в звуковия файл.



По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Илин Савов и Анелия Торошанова

Има ли нови рискове и заплахи за държавите по света в киберсреда?

Кои бяха акцентите на световния форум по киберсигурност в Сингапур? Има ли нови рискове и заплахи за държавите по света в киберсреда – какви са те? Комисар, проф. д-р на науките Илин Савов е с над 25 години професионален опит в службите за сигурност и МВР на Република България. Преподавател в няколко български и чуждестранни универитети и академии...

публикувано на 09.05.25 в 14:35

Как композиторът и диджей Светослав Нунев помага на българската музика да пробие навън

В рубриката "Разговорът" гостува Светослав Нунев, организатор на събития и концерти на български изпълнители в Лондон – световната музикална столица. Той има дългогодишен опит в музикалната индустрия като композитор и диджей. В ефира на предаването "Нашият ден" той сподели своите наблюдения и опит за това как българските артисти могат да пробият в..

обновено на 09.05.25 в 13:55

Антоанета Колева за Европа днес: Опасности и шансове пред нашия общ дом

Денят на Европа, отбелязван на 9 май, е посветен на мира и обединението в Европа. Тази дата е символ на усилията за единство и хармония на континента, като се свързва със значимата Декларация на Робер Шуман от 1950 г., която предлага създаването на Европейската общност за въглища и стомана, предшественика на Европейския съюз (ЕС). Този ден не само..

обновено на 09.05.25 в 13:08
Атанас Радев и Анелия Торошанова

Какви са правата на младите хора в Европейския съюз?

Какви са правата на младите хора в Европейския съюз?  Какво прави Националният младежки форум (НМФ) в тази посока – Диалога на ЕС по въпросите за младежта Диалог на Европейския съюз по въпросите за младежта е консултативен механизъм, който позволява на младежи от цяла Европа да участват в процесите на вземане на решения на най-високо ниво и..

публикувано на 09.05.25 в 12:40

С любов към животните: Нидерландка с призвание в България

Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме ветеринарния лекар д-р Мелинда де Мул – нидерландка, която от 16 години живее и работи в България. Д-р де Мул е родена и израснала в Нидерландия. Още от малка мечтаела да работи с животни и, вдъхновена от Джейн Гудол, започва да учи биология в Утрехт (Нидерландия) през 2000 г. Две години по-късно се..

обновено на 09.05.25 в 11:06