Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Парчета изкуство с Иван Юруков

Актьорът и режисьор кани слушателите на 80-ото юбилейно представление "Пилето, което казва ку" и на концерт с прожекция на "До последния каприз"

Ако животът е пъзел, който всеки за себе си трябва да нареди, в него със сигурност ще присъстват много парчета изкуство. Две от тях предстоят да бъдат поставени в общата картина и за тях е отговорен Иван Юруков.

На 28 октомври от 19.30 часа от сцената на Нов театър НДК за 80-и път той ще играе "Пилето, което казва ку".

"Спомням си преди няколко години, когато започнах работа по спектакъла, че имах известни съмнения. Разбира се, че ще имам такива, като всеки творец, аз също се съмнявах какво ще се случи с този спектакъл и въобще дали ще се получи, как ще го приеме публиката. Но за щастие ето ни сега – пред 80-ото представление на този спектакъл вълнението също е толкова голямо, каквото беше и тогава“, каза в "Артефир" Иван Юруков, който е главен актьор в моноспектакъла, но и негов режисьор.

"За мен театърът е сълза и смях и трябва да представя живота такъв, какъвто е – допълни още актьорът. – В случая аз се опитвам по някакъв честен и красив начин да представя нещата. В спектакъла изпълнявам повече от може би 12 персонажа и е абсолютно възможно хората да се разпознаят в някой от тях. Вълнуващото е, че те се смеят с мен, плачат с мен и накрая като че ли споделяме една обща емоция, което е най-хубавият ответен отговор."

След цялото това време на сцената заедно с "Пилето, което казва ку", Иван намира промяна към добро в себе си. В текста на Александър Урумов той открива доста съдържателни и откровени неща, които кореспондират със същността му.

И ако моноспектакълът говори за нуждата да замълчим, когато сме щастливи, и за съня като място за срещи, то кинорежисьорският дебют на Юруков разказва за вечното търсене на съвършенство.

Вече година "До последния каприз" достига до публиката в съзвучие с красива музика. Артистичният формат "Концерт и музика" този път ще изпълни залата на кино "Одеон" – на 30 октомври от 19:00 часа.

Преди самата прожекция Магдалена Петрович ще изпълни няколко произведения на Гаспар Касадо, Петър Христосков и Бах.

"Тази идея да направим такава компилация – концерт и филм, дойде от покойния вече Владо Трифонов, на кого ще посветим прожекцията сега в кино "Одеон". Защото чувствам, че загубихме един истински съмишленик. Поне за мен – в това, което правя – и за хората около мен – с това, с което те се занимават – мисля, че той беше един изключително важен, ценен, честен човек в нашата сфера. Така че загубата наистина е голяма. Посвещаваме тази прожекция на Владо Трифонов, в киното, което той години наред ръководеше. Инициативата дойде от него и за щастие ще продължим да я правим, да се надяваме – успешно", обясни Иван Юруков.

Според него:

"Преследвайки личното съвършенство, всеки човек като че ли изгражда за себе си някаква естетическа цедка, която не му позволява да допуска лошите неща да излизат на първи план. Като че ли филтрира ежедневието и изкарва от себе си красотата, на която е способен – да я оформи в някакво парче изкуство.“

А със стремежа си към лично съвършенство, човек всъщност би могъл да допринесе и за това самата среда, която споделяме и съвместно изграждаме, да се доближи до същото – до съвършенството.

Повече за това каприз ли е изкуството и какво представлява пък театрално-музикалният пърформанс по текстове на Димитър Воев "Част от колекция", който ще се играе на 13 ноември отново в Нов театър НДК – чуйте в звуковия файл.

Снимка – Иван Юруков, ФБ страница


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Шумналиев

"Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време

Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли, политически, икономически, обществени, са прекрасна лаборатория за един писател, смята Шумналиев. "Надарени сме от историята и от Бога да бъдем наистина заредени с творческа енергия и..

публикувано на 26.01.25 в 09:00
Любомир Канов

Любомир Канов в късния следобед

Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..

публикувано на 26.01.25 в 08:25
Изложба „Acqua alta“ – първи етаж

България и Венецианското биенале

Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..

публикувано на 25.01.25 в 12:45

Думите и войната

"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..

обновено на 25.01.25 в 09:25

Възстановиха "Лазарица" в режисьорския прочит на Крикор Азарян

Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..

публикувано на 25.01.25 в 09:10