Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Война за живот

Снимка: архив

Светът днес е разтърсван от няколко локални войни. С новини от тях преливат световните, а и нашите медии. На заден план остават едни други войни – войните, които милиони хора на планетата водят за живота си в битки не срещу куршумите. Борят се с бедствия и климатични промени – със земетресения, суша и наводнения. 

В нашата страна ние водим много войни – с безумията по пътищата, с домашното насилие, с бедността. Въобще много войни.... Войни за живот! 

Миналата седмица бе спечелена една от многото битки в една от тези войни. Над 550 български деца, както и възрастни, които имат нужда от ентерални храни, ще ги получават като грижа от държавата, вместо да чакат на дарителски кампании. След месеци настояване пред институциите НЗОК прие, че малнутрицията (недохранването) при определени заболявания е достатъчно основание, да се реимбурсират медицински храни за такива пациенти.

Тази победа се дължи на усилията на много хора и организации. На първо място, заслуга имат експертите от  Национална мрежа за децата (НМД) и  Сдружение Общност "Мостове".

В предаването "Познати  и непознати", излъчено на 23 октомври 2023 г., говорихме за децата с увреждания и хората, чийто живот зависи от хранене с  медицински  храни и от специални грижи. Говорихме и за войните на близките им с институциите. Наши гости в студиото бяха докторът  по генетика и молекулярна биология Антоанета Тончева, която е и част от екипа на Университетската болница в Регенсбург, Германия  и Антоанета Иванова, председател на Национална мрежа за децата. По телефона се свързахме и с Боряна Драганова от Сдружение Общност "Мостове" , което обединява близки на хора със специални потребности.

Решаването на какъвто и да е проблем започва със събиране на информация и анализ на данните. За малнутрицията в България статистика няма.  

“Просто защото такива данни никога не са събирани. В България никой никога не се е интересувал“, казва д-р Антоанета Тончева от Сдружение Общност "Мостове".

"Касата заплаща за 7 заболявания, който са сравнително по-популярни, а голям брой пациенти не могат да ползват правото си на реимбулсиране на храни“, допълва Антоанета Иванова, председател на НМД. 

Чуйте подробности в звуковия файл.  

Включването в Списъка на заболяванията на НЗОК на два нови кода, по които Касата заплаща напълно или частично лекарства, медицински изделия и медицински храни, е "малка крачка и голям успех", според Боряна Драганова, активист на Сдружение Общност "Мостове" и родител на пораснало вече дете със специални потребности. За нея обаче е важно какво от тук нататък ще последва и в какви срокове. Разговорът с нея започва малко нестандартно за подобни теми – със стихове.

Повече чуйте в звуковия файл.   

Колко важни за хората с малнутрицията са тези два кода – Е43 и Е44.0, можете да чуете в останалата част от разговора с  Антоанета Иванова и д-р Антоанета Тончева. 

Повече подробности чуйте в звуковия файл. 




По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Семейните констелации и наследените травми: Тежестта на миналото

В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си наследяваме не само външни белези като цвета на косата и очите, но и дълбоки емоционални травми и нерешени конфликти, чиито корени често се крият далеч преди нашето раждане. Съществуват различни..

обновено на 04.02.25 в 14:08

Как мутациите оформят не само биологичните видове, но и хода на живота?

От гените, които оформят живота, до думите, които изграждат езика ни – всичко около нас се променя. Мутациите са движещата сила зад тази промяна, но как точно се случва тя? Как влияят на индивида, вида и обществото? На 10 февруари ще се търсят отговори с молекулярния биолог д-р Петър Ефтимов, лингвиста Тихомир Рангелов и проф. д.н. Стоян Ставру..

обновено на 04.02.25 в 13:35

Анатомия на страха: Епизод 1 – Същност и форми на страха

Поредицата "Анатомия на Страха", част от предаването "Радиоенциклопедия", разглежда базовата емоция страх през призмата на психологията, фактите от научни изследвания, както и през битието на различни култури. В четири епизода разкриваме част от онова, което знаем за природата на страха, неговата еволюция и тънката граница между плодотворното и..

обновено на 03.02.25 в 10:25

За връзката между чишкащото момченце Пис и брюкселската дантела

Ако попаднете на белгийски битак, наречен брокант, ще забележите как ловците на антики най-внимателно ровичкат сред купищата ленени покривки и ръчно плетиво на лов за прочутата брюкселска дантела. Защото тя е като брюкселската вафла - символ! Само дето е далеч по-красива и по-малко калорична. Покривките от ефирното ръкоделие приличат на уголемени до..

публикувано на 02.02.25 в 12:15
Пенчо Маркишки

Две лунни и две слънчеви затъмнения ще се наблюдават тази година

През 2025 г. ще се случат общо четири затъмнения, съобщава в ефира на предаването "Следобед за любопитните" физикът Пенчо Маркишки от Института по астрономия с НАО при БАН.  Две от тях ще бъдат пълни лунни – на 14 март и на 7 септември, а останалите две ще са частични слънчеви – на 29 март и 21 септември. От България ще можем да..

публикувано на 02.02.25 в 10:35