"Винаги съм бил бохем. То е част от ДНК-то ми, защото баща ми винаги се е шегувал, че съм отраснал по кръчмите. Майка ми и баща ми също бяха бохеми", казва Светлозар Желев. Той е човек, който повече от 25 години се занимава професионално с книги. Но също така е и историк, издател, журналист, директор на Националния център за книгата в НДК, автор на сборници, въобще – човек с усет към езика и писането.
Може би именно заради това той представя себе си по този начин необикновен начин – казва, че е "пристрастèн към книгите, музиката, приятелите, пътуването, към промяната, различността, пресичането на граници, към красотата, жените, удоволствията, емпатията, човечността, добротата, справедливостта, към истината, прямотата, искреността, обичта, към прегръдките, целувката, докосването, към лекотата на битието, мечтите, уважението, към историята, фантастиката, реалността, ежедневните малки радости, към погледа на човек, който ме обича и цени, към ръката на приятел, подадена в нужда, към зимата, пролетта, есента и лятото, към спомените от миналото и възможното бъдеще, към морето, към островите, към фаровете, към планините, към луната и слънцето, към звездите и облаците, към синьото и черното, към откривателството, към мъдростта в думите, към бавното живеене и бързата реализация, към всеки нов ден и всяка споделена нощ, към живота и смъртта".
И добавя към това безкрайно изречение с нещата, които обича, че е не е спирал да чете вече 42 години. Впрочем това негово необичайно представяне можем да видим върху няколко сборника, публикувани през последните години. И понеже Светлозар Желев е движещата сила, която стои зад антологиите "За бавното живеене и насладата от живота“, "Храната, начин на употреба, или Гурме за напреднали“, "България за напреднали“, "Опитай това“, започваме този разговор с въпроса дали човек се ражда с тази нагласа – да се наслаждава на живота, или това отношение се възпитава.
"Разбира се, през тези повече от 25 години, в които се занимавам професионално с книги – първоначално като книжар на площад "Славейков“, после като издател, и сега като популяризатор на българската литература, това със сигурност е най-голямото пътуване в живота ми. И то ми позволи да остана същия бохем. Вероятно и затова понякога се шегувам, че съм посветил на българската литература два бели дроба и един черен", усмихва се Светлозар Желев. С него продължаваме да говорим за насладата от живота, за бавното пътуване, за книгите и за, разбира се, за неговия сборник "България за напреднали".
Чуйте разговора на Оля Стоянова със Светлозар Желев.
Снимки – личен архив
В новата книга на писателя "Убийство на булевард "Стамболийски" отново се срещаме с познатия характерен почерк, но бавната му и наситена с нюанси проза тук е ускорена, историята е разказана с динамика и с типично Чавдар-Ценовия неподражаем хумор. Преплитането на "криминалната" история, която уж е главна, ако съдим по заглавието, с драмата на средния..
В Драматичен театър – Пловдив тази вечер отново ще се играе "Одисей", една от най-мащабните постановки на творческия тандем Диана Добрева – режисьор и Александър Секулов – драматург. Повече за пътя на човека към себе си, срещу себе си и отвъд себе си в постановката разказва Александър Секулов – чуйте:
В "Нашият ден" проф. д-р Николай Ненов представя проекта на Регионален исторически музей – Русе "Българският Модерн – изложба и каталог". Интерактивната експозиция представя изявите на сецесионното изкуство в българското предметно битие през периода между двете световни войни. "Българският Модерн е специфично явление, слабо познато у..
Националният исторически музей представя изложбата "Древни находки и нови открития. Археологически сезон 2024" с над 1400 находки от 22 обекта в страната. В "Нашият ден" гостуват д-р Мариела Инкова , ръководител на отдел "История на България през средните векове VII-XVII в." и Михаил Ваклинов от отдел "История на българските земи в..
Регионална библиотека "Любен Каравелов" - Русе търси любовта в нас и около нас с фотоконкурса "Любовта е навсякъде". В "Нашият ден" Цветелина Шанова , библиотечен специалист, разказва, че фотоконкурсът е посветен на Деня на любовта и виното – 14 февруари . Снимките могат да интерпретират темата свободно – от отражението на обичта в..
Предаването е посветено на 90-годишнината от основаването на Българското национално радио и на изработената по този повод дигитална платформа за неговата..
Във Военномедицинска академия бе представен апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi от ново поколение. Апаратът комбинира високотехнологични иновации..
"Лазарица" е първата премиера за новата година в Драматично-кукления театър във Враца. Постановката по прочутата пиеса на Йордан Радичков е дело на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg