Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво зидаме край нас

Снимката е илюстративна
Снимка: @pixabay

Архитектурата в най-общите ѝ измерения или как ние влияем на нея, но и тя влияе на нас. Това е темата на предаването, разказващо и в исторически, и в градостроителен, и в естетически план за заобикалящите ни сгради.

Кога човек е решил да си подобри живота чрез примитивно съоръжение от дървета и камъни? Как това през вековете се е превърнало не само в защита, но и в красота? А ние, българите, в какво сме изостанали, но и какво сме допринесли към строителството и съвременната урбанистика?

Говорим за архитектурата в многобройните ѝ аспекти с доцент Искра Дандолова, архитект и урбаносоциолог, с доцент Тодор Чобанов, историк и общественик, бивш заместник-кмет на София и заместник-министър на културата, и с архитект Пролет Попова.

Искра Дандолова разказва за неравнопоставеността между столицата и останалата част на страната и в градоустройствен, и в социален аспект. Тодор Чобанов споменава някои исторически залитания в градското строителство и като продукт на т.нар. "монументална пропаганда", а Пролет Попова говори за своя опит като дългогодишен архитект във Франция, за места като Америка и Африка, но и за бившите социалистически страни.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.  


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Почит към Апостола: Карловските ученици правят театрална постановка всяка година

В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..

обновено на 18.02.25 в 13:22

Импулсът в мен: Колко опасни са вейповете

Колко опасни са вейповете? Ново проучване наскоро даде малко повече яснота за рисковете от употребата на вейпове.  Вейповете станаха алтернатива на наргилето. Рекламите им са навсякъде в социалните мрежи. Инфлуенсъри и модели организират игри и ги подаряват. Те имат този "куул фактор". Рекламната кампания на една от марките е "Новото..

публикувано на 18.02.25 в 13:19
Йордан Камджалов

Да пробудим твореца във всеки – мисията на образованието

В рубриката "Разговорът" диригентът Йордан Камджалов и ръководителят на Първото частно училище и детска градина "Д-р Мария Монтесори" – Мая Василева, споделят своите възгледи за силата на музиката, образованието и духовността в изграждането на достойно общество. Музиката като мост към безсмъртието На 152-рата годишнина от гибелта на..

обновено на 18.02.25 в 12:51
Никол, Неда, Лияна Панделиева, Верен и Розита

Тийнейджърът в мен: Лияна Панделиева

Журналистката Лияна Панделиева става популярна едва 19-годишна като "детето на демокрацията" и за нашите родители името ѝ е култ! Животът ѝ и днес продължава да ярък и краен, острият ѝ език не е спестен дори в постовете ѝ във Фейсбук. Тя е фотограф, писател, ПР, вечните ѝ пътешествия са пословични, компетентна е по въпросите на българския..

публикувано на 18.02.25 в 12:50
Христо Тучев

Левски и бъдещето: Уроци от миналото за дигиталната ера

Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази революционна технология, като инвестициите в сектора достигат невиждани размери. В този контекст възникват и въпроси за мястото на Европа и на България в надпреварата за използване на изкуствения..

обновено на 18.02.25 в 10:31