Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Ганев

Бюджет и бюджетни еквилибристики – спорове и планиране

Георги Ганев
Снимка: личен архив

Разгорещени са споровете около проектобюджета за следващата година. Това може да се превърне в препъникамък, ако не се постигне съгласие, за продължаване на работата на сегашното правителство. 

Има ли завой във философията на бюджета за следващата година и каква е логиката за промяна в данъчните закони? Дали в проектобюджета е лостът на машината, която произвежда неравенства у нас – подоходни и регионални?

Георги Ганев, депутат от ПП-Демократична България, коментира ситуацията в "Нашият ден"

"Неравенствата, особено подоходните, действително съществуват. Според редица теории (не толкова икономически, колкото социологически) те създават напрежение в обществото, които могат да избият в един момент и да попречат на дългосрочния растеж. Доколко бюджетът може да намалява тези неравенства, е огромен въпрос. 

Преодоляването на неравномерностите, грапавините в регионалното разпределение на икономическия растеж всъщност би допринесло доста повече. Това не е толкова работа на бюджета, колкото на оправянето на цялата система от връзки между централната и местната власт у нас. Няма как да видим големи регионални настигания на изоставащите райони (всички ги знаем кои са), без да се въведе някаква форма на местно самоуправление – на ниво област или район за планиране.  

В този бюджет за първи път се споменава (с перспектива 2025) за може би истинско прехвърляне на ресурсите към местните власти чрез увеличаване на възможността им да се самофинансират чрез данък сгради. Само че вижте какъв вой настана..."

Какви са параметрите на новия бюджет, за консолидираната фискална програма, за данъчната философия; има ли механизми за решаването на демографската криза, за завръщащите се в България, за застаряващото население и тежестта върху пенсионната система и Сребърния фонд, за концентрацията към София и обезлюдяването в страната; за правосъдната реформа и усещането за справедливост в страната – по тези и още въпроси можете да чуете целия разговор от звуковия файл.

Чуйте разговора от звуковия файл.

Снимка – ФБ профил Георги Ганев

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Образование и архитектура

Какво е бъдещето на архитектурата? Изчезва ли архитектурата на миналото и как мислим за нея днес? Проблемите на материалната среда около нас са и проблеми на образованието на архитекта, казват нашите събеседници: арх. Виктор Дамов, арх. Теодор Узунов, арх. Диана Манолова и арх. Дана Пейчинова от Фондация Underschool_. Те споделят: "През..

публикувано на 30.09.24 в 16:23

Кои са регистрираните религиозни общности в България?

Човекът като Божие творение е уникален, но едва ли би могъл да се възползва от този дар, ако не се познава. Човешкият живот би бил ужасен ад, ако той премине в разпра, както със себе си, така и със себеподобните си – различни, но само по вяра, раса, пол и език. Ето защо ние ще се стремим да приобщаваме другостите, за да бъдем заедно, така..

публикувано на 30.09.24 в 15:10

Серги Кузян: Нашата задача е да помагаме на въоръжените сили на Украйна

В контекста на войната на Русия в Украйна Олесия Хориаринова, съосновател на Украинския център за сигурност и сътрудничество, и Серги Кузян, негов председате, споделят в "Мрежата" украинския опит за начините на ненасилствена мобилизация, подготовката на цивилните граждани за евентуална агресия от страна на чужда държава, а също и как всеки гражданин..

публикувано на 30.09.24 в 12:27
Проф. Адил Наджам

Проф. Адил Наджам: Живеем в свят, който се определя от разделението на хората

За разделението на хората и силата на преговорите или как обществените медии дават пространство на обществото да говори със себе си – разговор в "Нашият ден" с проф. Адил Наджам , глобален президент на WWF International, почетен декан и преподавател по международни отношения в Бостънския университет, САЩ. Проф. Наджам гостува в България по..

публикувано на 30.09.24 в 10:18

Между два свята: Ролята на жестовия преводач в ежедневието

Ден след Международни яден на глухите хора ви срещаве със Силвия Маринова, жестов преводач с повече от 35 години опит.  Тя не разглежда своята професия просто като работа – за нея тя е лична мисия, започнала още в детството ѝ. Описвайки своя житейски път, Силвия споделя: "Жестов преводач съм с повече от 35 години стаж. Първото ми образование е..

обновено на 30.09.24 в 10:07