"Дяволът в европейската култура" е цикъл за образа на дявола в представите и културата. Първият епизод разказва за външните му проявления – образ, глас, пол – в западната и източната традиция – във Византия, в литературата и средновековните текстове, изобразяването му в живописта и киното. "Дяволът се появява в две лица – като изкусител той приема лъжливо привлекателен облик. Като преследвач – истинския си ужасяващ вид", пише Жак Льо Гоф. Дори когато се явява в най-привлекателна форма обаче, демоничната му природа прозира през някакъв "дефект"– недъгавост, копитца, неприятна миризма, липсващ гръб…
Дяволът заема различни форми – като фантазъм е безкрайно изменчив. Самото му явяване и в не по-малка степен изобразяването му е парадокс.
Разговаряме с проф. Георги Каприев, Жан-Марк Мандозио, който е специалист по неолатинска литература и преподавател в програмата по Средновековни науки в Практическото училище за висши изследвания в Париж, Благой Иванов, писател и киновед, Вяра Попова, доцент по естетика в БАН, византиниста доц. Герасим Петрински, автор на монография върху образа на демона във византийската житиепис, и проф. Валери Стефанов.
Мечтая да пътувам толкова често, че служителите на летището да ме питат "Накъде този път". И с Александър Александров-Алекс е така. Той е певец, радио и телевизионен водещ и неуморим пътешественик. Музикалната му кариера започва благодарение на композитора Развигор Попов, който е автор на повечето му песни. Алекс има пет издадени албума,..
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва информацията, която идва от околния свят чрез нашите сетива. Тя се обработва от мозъка и дотук е сходството с компютъра. Може да се спори за обема и бързината на обработването на тази информация, но..
Като почитател на бавното живеене пътуващият писател Бойка Велинова предпочита да странства по света без да е обвързана с туристическа агенция и да е част от група. Тя и съпругът ѝ Стоян са обиколили 123 държави на шест континента предимно със самостоятелно организирани пътешествия. По телефона от Испания, където живее в последните години, Бойка..
Въпроса обсъждаме в рубриката "Всичко за образованието" с Донка Дойчева-Попова, инициаторка на петиция "За ефективно чуждоезиково обучение в училище". Не е тайна, че обучението по чужд език, най-вече английски, не отговаря на възможностите на децата и очакванията на семействата. За впечатляващия брой учебни часове (най-малкото 574 от втори до..
Колкото и древни да са корените на вълшебната приказка, тя достига до нас предимно в писмения, "олитературения" си вид, т.е. чрез перото на известни и неизвестни, талантливи и не дотам даровити разказвачи. Дори когато говорим за "класическите" фолклорни приказки, те пак не са съвсем онези, които са си предавали хората от предписмените общества...
"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София...
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg