Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Ирена Илиева

Кои са общите проблеми на борбата срещу домашното насилие в Европа?

Реформата на защитата от домашно насилие е темата на предстоящата на 22 ноември приложно-научна конференция в БАН

Проф. Ирена Илиева (вдясно) и водещата Анелия Торошанова
Снимка: БНР

Реформата на защитата от домашно насилие е темата на предстоящата на 22 ноември приложно-научна конференция в зала "Проф. Маринов" на Българската академия на науките.

Кои са общите проблеми на борбата срещу домашното насилие в Европа, както и акцентите на научно-приложната конференция, организирана от Института за държавата и правото при БАН, разяснява в "Законът и Темида" проф. Ирена Илиева – директор на Института и дългогодишен консултант на "Законът и Темида":

"Идеята за такова събитие е стара и първоначално мислехме да направим само кръгла маса, но след т.нар. "Казус Дебора" в Стара Загора решихме да разширим идеята и тя прерасна в тази научно-приложна конференция. Интересът е голям – голям брой участници и разнообразие от доклади. 

Конференцията е структурирана в две части – домашното насилие и насилието, основано на пола; и практически проблеми при реализиране на правната защита от домашно насилие

Получи се изключително интердисциплинарно. Освен основните участници от Института за държавата и правото, имаме доклади от Департамент "Право" на НБУ, от СУ "Св. Кл. Охридски". Интердисциплинарността се проявява в представители от Института за икономически изследвания, от Института по философия и социология, от Института за изследване на човека и населението, също от неправителствения сектор и практикуващи юристи. Получи се прекрасно съчетаване на теория и практика."

Някои общи проблеми на борбата с домашното насилие в Европа е темата на проф. Ирена Илиева. 

"След конференцията ще бъдат публикувани докладите. Аз ще се опитам да концентрирам проблемите, неслучайно съм описала в Европа, а не в ЕС, защото домашното насилие е общ проблем на Стария континент и по цял свят, който беше засилен от пандемията. Пандемията от Covid-19 изостри нещо, което преди това е било скрито под повърхността, жертвите не са се оплаквали. Хиляди хора излязоха на протести по улиците да кажат "Не на насилието, водещо до смърт".

Друг общ проблем, на пръв поглед незасягащ България, е инкриминирането на изнасилванията и при какви обстоятелства това е записано в наказателните кодекси на европейските страни. Това е друг сериозен проблем. Само 14 държави членки на ЕС дефинират изрично изнасилването като базирано върху несъгласие за половия акт."

Чуйте целия разговор от звуковия файл.

Снимка – БНР


По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Акад. Чавдар Славов

Мовембър или мъже за пример

Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..

публикувано на 25.11.24 в 12:10

Татяна фон Педерсен: Сицилия е пример как се прави историко-културен туризъм

Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми   с..

публикувано на 24.11.24 в 13:05

Сериозни образователни игри разработват учени от БАН

Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...

публикувано на 22.11.24 в 10:20

Обичат ли учениците училището?

Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език.  Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..

публикувано на 21.11.24 в 16:30

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49