Реформата на защитата от домашно насилие е темата на предстоящата на 22 ноември приложно-научна конференция в зала "Проф. Маринов" на Българската академия на науките.
Кои са общите проблеми на борбата срещу домашното насилие в Европа, както и акцентите на научно-приложната конференция, организирана от Института за държавата и правото при БАН, разяснява в "Законът и Темида" проф. Ирена Илиева – директор на Института и дългогодишен консултант на "Законът и Темида":
"Идеята за такова събитие е стара и първоначално мислехме да направим само кръгла маса, но след т.нар. "Казус Дебора" в Стара Загора решихме да разширим идеята и тя прерасна в тази научно-приложна конференция. Интересът е голям – голям брой участници и разнообразие от доклади.
Конференцията е структурирана в две части – домашното насилие и насилието, основано на пола; и практически проблеми при реализиране на правната защита от домашно насилие.
Получи се изключително интердисциплинарно. Освен основните участници от Института за държавата и правото, имаме доклади от Департамент "Право" на НБУ, от СУ "Св. Кл. Охридски". Интердисциплинарността се проявява в представители от Института за икономически изследвания, от Института по философия и социология, от Института за изследване на човека и населението, също от неправителствения сектор и практикуващи юристи. Получи се прекрасно съчетаване на теория и практика."
Някои общи проблеми на борбата с домашното насилие в Европа е темата на проф. Ирена Илиева.
"След конференцията ще бъдат публикувани докладите. Аз ще се опитам да концентрирам проблемите, неслучайно съм описала в Европа, а не в ЕС, защото домашното насилие е общ проблем на Стария континент и по цял свят, който беше засилен от пандемията. Пандемията от Covid-19 изостри нещо, което преди това е било скрито под повърхността, жертвите не са се оплаквали. Хиляди хора излязоха на протести по улиците да кажат "Не на насилието, водещо до смърт".
Друг общ проблем, на пръв поглед незасягащ България, е инкриминирането на изнасилванията и при какви обстоятелства това е записано в наказателните кодекси на европейските страни. Това е друг сериозен проблем. Само 14 държави членки на ЕС дефинират изрично изнасилването като базирано върху несъгласие за половия акт."
Чуйте целия разговор от звуковия файл.
Снимка – БНР
В Софийската градска художествена галерия предстои закриване на изложбата "Европа в България. Отражения на европейски художествени направления в българското изкуство от Освобождението до средата на ХХ век" – едно художествено събитие, което с визията и находките си зададе нов поглед върху начина, по който модернистична Европа присъства в..
За БНР цялата 2025 година минава под знака на 90-ия му юбилей. С много паметни моменти е пълна историята на Радиото ни. Много са журналистите, оставили трайна следа със своето репортерско майсторство и присъствието си зад микрофона. И сред директорите му има такива, чиито имена се помнят поради приноса им в развитието на медията. Почти нищо,..
"Ръководство за справяне със стреса или защо зебрите нямат язва" е една от знаковите книги на Робърт Саполски, невролог и приматолог, професор по биология, неврология и неврохирургия в Станфордския университет. Доц. Росен Люцканов представя книгата и основните идеи в работата на самия Саполски във "Време за наука". "Книгата е..
Европейският съюз и политиката на Европейската комисия, свързана с безопасния за децата интернет, отдавна е намерила израз в различни директиви. Европейската стратегия за по-добър интернет за децата по същество е всеобхватен подход за гарантиране на защитата, уважението и овластяването на децата и младите хора онлайн. Със Закона за цифровите услуги бяха..
Мръсен въздух, сковаващ студ, вятър, мъгли и човешката кожа, уязвима от всички тези природни фактори. Разговаряхме с дерматолога и водещ специалист в Александровска болница доц. Жана Казанджиева. Диалогът в поредното издание "За здравето" протече на няколко нива с различни сюжети. Първо отделихме внимание на външните фактори, които влияят на..
Неотдавна, при посещението ми в новото ателие на Живка, с удивление разбрах, че това място всъщност е било родният ѝ дом. Да, в София – днес вече..
Мръсен въздух, сковаващ студ, вятър, мъгли и човешката кожа, уязвима от всички тези природни фактори. Разговаряхме с дерматолога и водещ специалист в..
През 2023 г. Софийска градска художествена галерия получава голямо дарение от Юлия Банкова и нейни близки – наследници на големия художник и скулптор..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg