Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Деян Статулов

За магията на големия екран и съпреживяването на филмовите разкази

| Интервю
Деян Статулов

Деян Статулов  изследва социалистическия период в българското игрално кино. В трета си по ред книга, той ще разгледа разпространението на филмите и техния живот, включително фестивален, през тези години. Втора му монография "(Пре)поръчани филми. Пропагандни практики в българското игрално кино (1944 – 1989)" кинокритикът проследява как са поръчвани филми, как е функционирала системата на пропаганда в българското кино.

"Добре е да познаваме миналото, защото нашето съвремие много от нещата се повтарят и било добре да ги познаваме, особено по-младото поколение. Аз говоря със студенти и доста често ми се налага да им разказвам, какво се е случило в първите години след 9 септември 1944 г. от чисто историческа гледна точка, защото има липси и дефицити в нашата образователна система", посочва кинокритикът.

Погледът към Киномания

Това е важно събитие, тъй като говорим да пропаганда може да направя един мост. Първата "Кинопанорама" започва през 1987 г. по инициатива на ДСО "Българска кинематография" режисьорът Людмил Стайков. Това е човекът, направил "Време разделно" и "Хан Аспарух". Но идеята за този фестивал е донякъде и пропагандна. Това е епохата на перестройката и разведряването. Има по-либерален режим и от 1988 г. по кината се пускат всички забранени български филми.

Години по-късно, вече под името "Киномания",  продължава не само да се организира, но да радва и да вълнува киноманите не само в София, но и в цяла България, коментира кинокритикът. Една част от филмите ще имат само две-три прожекции.

Има прекрасен реверанс към няколко актьори, които оставят следа в световното кино. Например Джеръми Айрънс, който навършва 75-години, с един филм "М. Бътерфлай", който зрителите малко познават, на режисьора Дейвид Кронънбърг. Разбира се, Робърт де Ниро, във филма "Пробуждане" ни връща в 1969 г., когато необщителният д-р Сейър започва работа в психиатрична болница в Ню Йорк. В отделението за болни с кататония приложеното от него експериментално лекарство води до чудотворен напредък. Зрителите могат да видят избрани филми на големия Франко Дзефирели. Своето място има Катрин Деньов, която скоро навърши 80 години, и Жерар Депардийо.

"Ние обичаме киното заради големия екран, заради тъмния салон, заедно с хора около нас, познати ли непознати, заедно да съпреживеем тези истории", допълва той.

Неслучайно "Киномания" бе открита с "Уроците на Блага" – новия филм на Стефан Командарев, който беше отличен с "Кристален глобус" в Карлови Вари и голямата награда на журито на Международния кинофестивал в Рим. 

Сред акцентите в програмата на "Киномания" е филмът "Жената на президента" на режисьорката Леа Доменаш. В ролята на Бернадет Ширак влиза легендарната Катрин Деньов. Актрисата Хелън Мирън е почти неузнаваема в "Голда Меир: Желязната лейди на Израел" на режисьора Ги Натив. Историята на Ридли Скот за великия диктатор Наполеон ще впечатли зрителите, както и филмът "Клети създания“ на режисьора Йоргос Лантимос. "Тримата мускетари" е една нова интерпретация на Дюма.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.

Деян Статулов е роден на 4 август 1973 г. в Ихтиман.  От 2016 г. в главен асистент в  Институт за изследване на изкуствата - БАН, сектор "Екранни изкуства". Завършил е НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" специалност "Телевизионно, кинознание и драматургия". На 29 май 2015 г. му е присъдена образователната и научна степен доктор по "Кинознание, киноизкуство и телевизия" в Институт за изследване на изкуствата, БАН Темата на докторската му дисертация е „Идеологическата цензура в българското игрално кино(1948 –1989). Механизми на функциониране“. Още като студент започва работа като разпоредител в Дома на киното, а по-късно става и негов програматор. Бил е директор на Международния студентски филмов фестивал (’98,’99), участвал във фестивалния екип на Мюзик филм фест и "Монти Пайтън“ Фест", и член на експертни комисии в БНТ, ИА "Национален филмов център" и Национален фонд "Култура" към Министерство на културата.

Има над 300 публикации (портрети, репортажи, интервюта и оперативна критика и научни публикации) в периодичния, специализиран и научен печат. Сценарист на различни телевизионни предаванията .Главен редактор на фестивалните вестници на филмовите фестивали "Международен София Филм Фест",   "Златната роза" във Варна и "Златен ритон" в Пловдив. Член на Международното жури за късометражно кино "Филмини"  (2013) и "Смешен филм фест" в Габрово (2018). Председател на журито за късометражни филми на фестивала на българския игрален филм "Златна роза" 2020. Сценарист на предаването "Като на кино" по Би Ти Ви Синема. Ръководител на детска и младежка театрална група "Фантазия" към Народно читалище "Слънце 1879" в Ихтиман. Програмен директор на Дома на киното (2013 – 2015). Издател и главен редактор на сайта за филмова култура Kinoto.bg. 

Снимка - личен архив, Деян Статулов
По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Харалд Йенер

"Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955" от немския журналист Хералд Йенер

Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..

публикувано на 19.07.25 в 08:35

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41