Селото е на 5 километра от общинския си център Гоце Делчев, на 40 километра от ски-курорта Банско, на 30 километра от границата между България и Гърция и на 3 километра от античния град Никополис ад Нестум. В него има два минерални извора.
През XIX век Баничан е християнско село в Неврокопска кааза на Османската империя. Църквата "Свети Архангел Михаил" е построена през 1864 година. В "Етнография на вилаетите Адрианопол, Монастир и Салоника", издадена в Константинопол през 1878 година и отразяваща статистиката на мъжкото население от 1873 година, Баничан е записано като Баница и е посочено като село с 53 домакинства, 200 жители помаци и 160 жители българи. Към 1900 година Баничан е християнско селище и в него живеят 410 християни в 60 къщи. Днес в селото живеят над 500 човека.
Пътят от Банско към Гоце Делчев и обратно минава през центъра на селото. А в него има какво да се види – в землището му има цели седем храма – църкви, параклиси и манастир, Баничан е с най-много гнезда на щъркели в района, там се намира и единствения в страната парк за стари магарета. Под парка е къщата, върху чиято фасада са нарисувани две женски фигури в носии, известна като Везаната къща.
Баничани се гордеят със своите уникални вълнени плетени чорапи, носии, пищюмали (престилки) и уникалната везана карта на селото, за която са използвани 5000 метра конци и 900 хиляди бода. А най-новата атракция е иновативната пееща спирка на която има интерактивна карта с информация за реликвите на селото и QR код, който препраща към интернет страницата на читалището. Точно на тази пееща спирка разговарям с читалищния секретар.
Около 40% от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с HIV, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязахме на 1 декември. Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за HIV в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната..
Генетикът доц. д-р Мария Левкова , специалист по медицинска генетика от Медицинския университет и УМБАЛ "Св. Марина" във Варна, е една от носителките на приза "За жените в науката" за 2024 година. В Lege Artis доц. Левкова разказва за своята научна разработка, свързана с изследване на генетичния и епигенетичен профил на рака на дебелото..
В дните преди Деветата годишна изложба на Дружеството на анималисти, флористи и научни илюстратори (ДАФНИ), Христина Грозданова – изкуствовед и един от двигателите на организацията, сподели пред "Нашият ден" за смисъла и успехите на сдружението. "Неочаквано за мен и за приятелите, които създадохме тази организация, ДАФНИ вече съществува..
За оралната грижа при децата и при възрастните в Lege Artis говори д-р Борислав Миланов , главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Днес се провежда годишната кръгла маса с цел отчитане на постигнатите резултати и очертаване на стратегия, информира д-р Миланов. Специалистът изразява благодарност към присъстващите представители на МЗ,..
Илияна Семерджиева, посланик на Европейския климатичен пакт, споделя в ефира на "Нашият ден" своето виждане за важността на климатичната тема и начините, по които тя я превръща в част от ежедневието и мисията си. Според нея климатичните промени вече не са просто тема за конференции или доклади – това е реален проблем, който засяга всички и който..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото...
Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си..
В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg