В моментите на несигурност и изолация актът на създаване може да се превърне в пътеводна светлина, към която да се обърнем, за да намерим утеха и смисъл. Въображението ни рисува с несигурните си контури реалността и се слива с магията на творчеството.
Изложбата “Еднакво различни” представя три художнички, които, въпреки че имат различни основни занимания извън изкуството, са намерили общо убежище в акта на създаване. За Мирела Димитрова, Десислава Заваринова и Аделина Васева пандемията изиграва ролята на катализатор за творческа енергия, изпъква като време за интроспекция и размисъл. В свят на промени трите се стремят към изразяване на своите мисли и чувства, превръщайки ги в творби, които могат да обединяват и вдъхновяват.
Въпреки че тези три художнички водят различен живот, общият им стремеж към спокойствие чрез изкуството ги обединява в изложба. Те са еднакво различни. Изкуството на всяка една има свой собствен индивидуален почерк, те разказват различни истории, които се преплитат, намирайки пресечни точки. Стремежът им е еднакъв – умиротворение. И трите го постигат чрез процеса на създаване.
Изложбата може да бъде разгледана до 1 декември в Националния музей "Борис Христов"
За това какво е да намериш убежище в акта на създаване, как пандемията може да даде тласък към отприщване на творческа енергия и как стресът може да се превърне в изкуство – художничките Аделина Васева, Десислава Заваринова и кураторът и уредник на музей "Борис Христов" Нана Мелконянц разказват в "Нашият ден" какво ги прави "еднакво различни"?
Чуйте разговора от звуковия файл.
Мирела Димитрова завършва скулптура в Националната художествена академия, след което започва да работи в сферата на интериорния дизайн. Занимава се с реставрация, проектиране и изпълнение на по-модерни композиции на гипсови орнаменти за стени и тавани, както и изработване на абстрактни скулптури, релефи и пана. През годините Мирела се лута между различни стилове и техники, но покрай уединението успява да създаде личен почерк. Творбите на Мирела са изпълнени в техниката на графичната монотипия. Нейните черно-бели абстрактни композиции крият в себе си портрети, пейзажи и човешки фигури - проявени чрез динамичното движение на валяка.
Десислава Заваринова е реставратор. Тя се потапя в стила и маниерите на различни автори, стараейки се да имитира и наподобява почерка на реставрираната творбата. В почивките от работа тя продължава да рисува - малки детайли повтарящи се до безкрай. Постепенно започва да вкарва цвят, идеи и смисъл в тези детайли. Покрай изолацията се отдава на рисуването. И така, преминава леко и неусетно през стресовия период. Стилът на Десислава е наивен, цветен и фантастичен. Това ѝ дава възможността да излиза извън рамките, които й поставя реставрацията в процесите на имитация. Основният елемент в пейзажите на Десислава са къщи и дървета, изпълнени в цветове.
Аделина Васева по професия е графичен дизайнер. След повече от 10 години рекламна графика тя усеща, че нещо не й достига и няма да го намери там, макар да обича работата си. Едно пътуване до Ница - точно преди първото голямо затваряне и назрялата готовност за нови предизвикателства - дава тласък на творческите й търсения. Далеч от компютъра и строгите изисквания на дизайнерската работа. Тя се потапя в изкуството си, търсейки или пресъздавайки изгубеното “Аз”. Творбите й са цветни композиции изпълнени с акварел, гваш или туш, изобразяващи архитектурата на Пловдив и европейски градове. Живописните пейзажи са допълнени с апликации от цветни хартии, които добавят релеф и още едни пласт на разказа на четката й.
Снимки – музей "Борис Христов"
"Когато ме питат за кого е предназначено представлението, което правя, аз отговарям – за всички хора, малки и големи, у които детето е живо и които чувстват нужда от чистосърдечност, взаимност и обич" , казва преживе проф. Атанас Илков – създателят на нова методика в обучението на артисти за куклен театър, както и на изцяло нова естетика в..
Авторът на романа "Теодорос" , румънският писател Мирча Картареску , даде специално интервю за "Артефир" в рамките на своето гостуване по повод Международния литературен фестивал и 51-вия Софийски международен панаир на книгата. Одисеята в посока "Теодорос" започва преди 35 години, когато Картареску се сблъсква със забравения румънски писател..
"Доброто тяло или разсъжденията на една актриса относно килограмите, секса и… театъра" е първият моноспектакъл в кариерата на актрисата Аделина Петрова, която е и негов автор. Аделина е позната на слушателите на програма "Христо Ботев" с участието си в пиеси на Радиотеатъра и като един от водещите на детското състезание "Златната ябълка". Пиесата..
Росица Златанова , председател на Съвета на европейската научна и културна общност, представя в "Артефир" специалния концерт BEST OF JAZZ – на 14 декември от 19 ч. в Първо студио на БНР. По време на празничния концерт отличието "Златна монета култура" за активно международното културно сътрудничество ще бъде връчено на Посолството на..
В епизод 568 "Трамвай по желание" представя на своята публика младия творец Александър Ботйов. Александър е роден през 2002 в гр. София. Твори стихове от дете, а в гимназията пише и първите си хумористични коментари, журналистически материали и интервюта. Съвсем логично записва журналистика в СУ "Св Климент Охридски". От тук..
Дамяна Велева от "Свободна Европа" е наградена от Антикорупционния фонд в категорията "Млад журналист" за текста ѝ: "Частен град Доспат". Как протести..
Всяка година Коледният музикален ден на Еврорадио се очаква с нетърпение от слушателите в цяла Европа и извън нея. В неделя преди Коледа радиоорганизациите..
Авторът на романа "Теодорос" , румънският писател Мирча Картареску , даде специално интервю за "Артефир" в рамките на своето гостуване по повод..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg