Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Въпросът за авторството в ерата на изкуствения интелект

Изкуствен интелект и естествен интелект – една двойка, която напоследък буди много дискусии, а по всичко изглежда, че в бъдеще ще буди още повече. Докъде стигна комуникацията между човек и изкуствен интелект? Какво вече могат да правят големите езикови модели? Кой е авторът и изобщо какво е авторството, когато машините придобиват все по-съществена роля в създаването на произведения на изкуството?

Все важни и интригуващи въпроси, по които се разгърна креативен разговор в предаването "Гласът на времето" по програма "Христо Ботев". В него участие вземат Радина Банова-Стоева, правен консултант към Български център за нестопанско право, както и журналистът Георги Караманев и фотографът Ивайло Петров, които разказват дигитални истории в текст и изображения, съчетани в едноименна книга.

"Колкото повече информация се генерира през изкуствен интелект, толкова повече се размива първоначалният източник. И ако ние не знаем кой е първоначалният източник или пък няма как да разберем кой е първоначалният източник – как да създадем критичността, с която да гледаме съдържание, независимо от кого е създадено то?", посочи Радина Банова-Стоева.

Тя има принос към сайта chovek.ai, разработен съвместно от БЦНП и креативно студио "Fine Acts", а целта му е популяризиране защитата на правата на човека при разработване и използване на технологии. Съществена тема, особено с оглед на рисковете при взаимодействията на изкуствения интелект и човека.

Георги Караманев ги обобщи така: "Имаме една черна кутия, която получава някакви входни данни. Ние знаем какво се случва на първото ниво и знаем какво получаваме. По средата има слоеве от алгоритми, които търсят закономерности, които по някакъв начин обработват част от задачата, но ние в нито един момент не знаем какво се случва. И от тук нататък наистина става дума за промяна в парадигмата."

Тази голяма промяна неминуемо засяга и позицията на хората, като автори на собствената си реалност. В случая сякаш не е трудно да се види сериозното разколебаване на тази позиция. "Ако говорим за софтуери, нека да използваме този повърхностен термин, там за авторство е много, много сложно да се говори поначало. Защото това, което ние правим, е, че описваме някаква идея, но всъщност интерпретацията и визуализацията на тази идея са изцяло в ръцете на алгоритъма", изтъкна Ивайло Петров.

Към интересната дискусия, в рамките на която участниците направиха и творчески експеримент заедно с изкуствения интелект, косвено, чрез интервю, се включи Мариана Тодорова, доктор по футурология и изследовател в Института по философия и социология към БАН, автор на книгата "Изкуственият интелект – кратка история на развитие и етични аспекти на темата".

Чуйте предаването от звуковия файл.


По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доста отговори

В редакция "Хумор и сатира" винаги сме готови да отговорим на въпроси, които другите избягват. Тази неделя веднага след новините в 18 часа ще предложим следните наши версии: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по стихове на Валери Петров, който ни напусна преди 10 години. - "Истинските новини" – как да..

публикувано на 22.08.24 в 17:30

София става сцена на съвременно изкуство с дебюта на Sofia Art Fair

"Изкуството е значимо!" е слоганът на първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair. Форумът ще се проведе от 3 до 6 октомври във форум "Джон Атанасов" в София Тех Парк , съобщават организаторите, цитирани от БТА. Изложба, вдъхновена от разговори на художници със затворници По думите на екипа слоганът..

публикувано на 22.08.24 в 13:00

Румънски художници скандират "Cво-бо-да!" в София

Румънски художници скандират Li-ber-ta-te! Cво-бо-да! Free-dom! в София на изложба, на която се обсъжда близкото историческо минало на Румъния и България в контекста на 35-годишнината от падането на комунизма в Източна Европа. Експозицията ще бъде открита в галерия "София прес" от 2 до 29 септември , съобщават организаторите, цитирани от БТА.  По..

публикувано на 22.08.24 в 12:52

Комедията "Петък вечер" ще разсмива зрителите в Перник през септември

Авторският спектакъл "Петък вечер" ще бъде представен в Перник на сцената на Общинския драматичен театър "Боян Дановски". За това съобщават организаторите на комедийното представление в официалната му страница във Фейсбук, цитирани от БТА. В ролите са известните актьори Павел Иванов, Стоян Дойчев, Филип Буков и Христо Пъдев .  Героите на пиесата са..

публикувано на 22.08.24 в 12:17

Тракийското вино и култура във фокуса на специални вечери в Казанлък

Вечери на тракийското вино и винена култура организират в Казанлък в рамките на програмата на тазгодишните Празници в Долината на тракийските царе. Това съобщиха от пресцентъра на местната администрация, цитирани от БТА. Изложба на тракийски доспехи бележи началото на празниците в Казанлък Те ще бъдат на 6 и 7 септември пред Тракийската..

публикувано на 22.08.24 в 12:07