Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Момар Сек за Тераанга – гостоприемството в Сенегал


В галерия "Мисията" на Държавния културен институт към министъра на външните работи гостува изложбата "Нашият свят" с произведения на Момар Сек. Той е визуален артист от Сенегал и Швейцария, гражданин на света, носител на наградата на ЮНЕСКО за култура. През последните десетилетия живее в Женева, доктор е по пластични изкуства от Университета в Страсбург. Преподава в Женева и Дакар. Картините му съчетават по причудлив и привлекателен начин пъстротата на Африка и подредеността на Швейцария. Разговарях с него, благодарение на проф. Рени Йотова, делегиран представител на Международната организация на франкофонията.


Изненадващо е как успява да смеси ведно толкова различни култури като сенегалската и швейцарската и да ги превърне в изкуство.

Момар Сек разказва за родината си, която напуска на 23 години, за да учи рисуване в Женева, но остава свързан с африканските си корени. Той добавя, че през декември средната температура на въздуха е 21 градуса, а на водата 24 и Сенегал е отлично място човек да избяга от студа в държавата, където изповядват философията Тераанга – топло гостоприемство.


Снимки: Магдалена Гигова

По публикацията работи: Росица Михова

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Gypsy Lore Society – годишна среща в София

През далечната 1888 във Великобритания   се създава международна ромска организация, наречена Gypsy Lore Society. Целта му и тогава, а и сега, е да обединява и установява по-тесни контакти между учените, изучаващи историята и културата на ромите – и отседналите и пътуващите (роувъри и травълърс както още ги наричат). Периодично това Общество..

публикувано на 03.10.24 в 08:10
Махатма Ганди и Лев Толстой

История на ненасилието

Ако те ударят по едната буза, да обръщаш ли другата, или да биеш и ти, хем по-силно? И поученията на Исус от планината, и източните религии разсъждават над тези дилеми откак свят светува. Говорим за философията на ненасилието, може би политически най ярко въплътена от Махатма Ганди с революцията в Индия, но и за фигури като Лев Толстой, Мартин Лутър..

публикувано на 02.10.24 в 18:51
„Сказание за цар Самуил“ - маслени бои, платно, Васил Горанов

Цар Самуил – 1010 години от смъртта му

Когато става дума за българските царе и се спомене името на цар Самуил, първото, което изплува в съзнанието ни, е историята за ослепените негови войни. Едва след това се сещаме и за легендите,   разказвани за него. Тази година на 6 октомври се навършват 1010 години от трагичната му смърт. В ход е подготовката за тържественото отбелязване на тази..

публикувано на 02.10.24 в 15:10

Силвия Лакова: Децата са любознателни, отворени и бързо усвояват нови знания

Студенти от 7 до 11 години посетиха Университета за строителство, геодезия и архитектура за една седмица, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" Силвия Лакова. Идеята за създаването на този университет, смята тя, е било да се предизвикат и насърчат естественото любопитство и критичното мислене на децата, като се повиши интересът им..

публикувано на 01.10.24 в 17:45

Палеонтологът Владимир Николов: Находището край Трън е прозорец към един изгубен свят

От 2 до 10 август тази година се проведе Седмата палеонтологична експедиция на Националния природонаучен музей при БАН до находището на динозаври и друга гръбначна фауна с къснокредна възраст край град Трън. В резултат на извършените от екипа дейности са събрани над 30 нови вкаменелости от гръбначни животни. Те ще позволят на палеонтолозите да..

публикувано на 01.10.24 в 09:30