В галерия "Мисията" на Държавния културен институт към министъра на външните работи гостува изложбата "Нашият свят" с произведения на Момар Сек. Той е визуален артист от Сенегал и Швейцария, гражданин на света, носител на наградата на ЮНЕСКО за култура. През последните десетилетия живее в Женева, доктор е по пластични изкуства от Университета в Страсбург. Преподава в Женева и Дакар. Картините му съчетават по причудлив и привлекателен начин пъстротата на Африка и подредеността на Швейцария. Разговарях с него, благодарение на проф. Рени Йотова, делегиран представител на Международната организация на франкофонията.
Изненадващо е как успява да смеси ведно толкова различни култури като сенегалската и швейцарската и да ги превърне в изкуство.
Момар Сек разказва за родината си, която напуска на 23 години, за да учи рисуване в Женева, но остава свързан с африканските си корени. Той добавя, че през декември средната температура на въздуха е 21 градуса, а на водата 24 и Сенегал е отлично място човек да избяга от студа в държавата, където изповядват философията Тераанга – топло гостоприемство.
Снимки: Магдалена Гигова
Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие. Находките..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев,..
Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в..
Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg