"Докато работих в архива му от снимки на Истанбул, – разказва Орхан Памук пред "Ню Йорк Таймс", – често се чудех какво в тях ме впечатлява с такава дълбочина. Дали същите снимки ще се харесат на други? Има нещо зашеметяващо в това да гледаш на снимка пренебрегнатите и все пак живи детайли на града, в който съм прекарал живота си – колите и амбулантните търговци по улиците, пътните полицаи, работниците, забрадените жени, които преминават по мостовете, обвити в мъгла, старите автобусни спирки, сенките на дърветата, графитите по стените."
Хората, които населяват фотографиите на фотожурналиста Ара Гюлер, както сам той се назовава, са във фокуса на интереса му. Истанбул, чието "око" е той, както и други места и градове, до които е пътувал и е "хващал" със своя обектив, се разкриват пред погледа на зрителя. Запечатаните образи от Ара Гюлер днес разказват историите на един отминал свят, съхраняват ги за бъдещето.
Галерия "Синтезис", музеят "Ара Гюлер" в Истанбул, Пловдивско фотографско средище и "Фотосинтезис" тази вечер (23 ноември) представят изложбата "Истанбул" на Ара Гюлер от 18.30 часа в столичната галерия "Синтезис".
За съпътстващите събития и за самата изложба – чуйте повече от Надежда Павлова и от Чагла Сарач, директор на музея "Ара Гюлер"/ Архив и изследователски център в Истанбул.
Превод в ефир Яна Пункина.
Снимки – галерия "Синтезис"
Дипломатът, филантроп и колекционер Гауденц Руф дари на Националната галерия произведения от личната си колекция. В изложбата "Изкуството да колекционираш време" са включени всичките творби от дарението. Експозицията показва 21 автори – 12 българи и 9 чужденци. Присъствието на автори от България, Сърбия и Черна гора говори за регионален..
Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата! Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар, кучкар, инженер, но и..
В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..
"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..
Той е най-превежданият и най-награждаваният извън България български писател – първият българин, носител на литературната награда "Международен Букър" за романа си "Времеубежище", преведен на английски от Анджела Родел. Той е Георги Господинов. Още с първата си стихосбирка е отличен с Националната награда за дебют "Южна пролет", а н егови..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg