Световният ден на състраданието се превръща винаги в повод за размисли и инициативи по цял свят. Този ден е посветен на идеите за мир, любов и разбирателство, вдъхновявайки хората да се обединят в доброто и да подкрепят благотворителни инициативи.
Една от тези инициативи се осъществява в Обединеното Кралство, където българската общност има амбицията да построи свой собствен български православен храм в Лондон. Тази идея се осъществява с много страст и ангажимент от страна на свещеника Добромир Димитров и множество други хора, които са се обединили зад този проект.
По неговите думи в чужбина, където хората се изправят пред нови предизвикателства и търсят своята идентичност, вярата може да играе важна роля. Със сигурност, със сътресения в живота, мнозина се обръщат към Бога и търсят духовно утешение.
Именно оттам според свещеника идва идеята за необходимостта от място, където българската общност в Лондон може да се събира и да изразява своята вяра.
Сградата, в която се намира българското посолство в Лондон, e в класическия квартал на града и е част от богатата история на мястото. Идеята да се превърне тази класическа сграда в православен храм е забележителна, като целта е да се запази традицията на старите български храмове в Плиска, Велико Търново и Преслав. Неотдавна стартиралите проекти за изграждане на писан купол в сградата със сигурност добавят уникален характер на бъдещия храм.
Инициативата за строежа на български православен храм в Лондон е пример за обединение и ангажимент в името на вярата и културното наследство на българската общност в чужбина. Всички ние можем да се вдъхновим от такива усилия за по-добро бъдеще.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В рубриката "Във времето на редактора" се насочваме към една книга, която провокира със своята безкомпромисност и аналитичност – "Криминогенната държава" на Джулио Тремонти. Това е произведение, което далеч надхвърля обикновената политическа критика и се превръща в своеобразен манифест на либералната мисъл, изправена срещу една държава, вкопчена..
Лятото носи не само слънце и почивка, но и редица сезонни рискове за здравето. В интервю за Lege Artis, доц. д-р Маргарита Гешева – Бояджиева , началник на клиниката по "Токсикология" в "Пирогов", споделя важни наблюдения и съвети, свързани с повишената токсикологична опасност през топлите месеци. Ужилвания и ухапвания – сезонна вълна от..
До 28 юли трябва да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните заведения, реши Здравната комисия в парламента. По темата в ефира на Lege Artis се изказа икономистът Аркади Шарков. "Парите никога не стигат, особено за здравеопазване" "Когато..
Публично събитие-дискусия "Правата на деца мигранти в контекста на новите европейски правила" организира в Харманли "Центърът за правна помощ – Глас в България". През 2024 година ЕС окончателно гласува Пакта на ЕС за миграцията и убежището. На 20 декември 2024 г. България публикува своя Национален план за изпълнение на Пакта. Новата европейска..
Какво показва анализът на застаряваща България – демография, медицински персонал и бъдещи тенденции – разказва в Lege Artis д-р Славейко Джамбазов , експерт в областта на здравните политики. Анализът прогнозира демографското състояние на страната в периода 2040 – 2050 година. Този далечен поглед в бъдещето, по думите на д-р Джамбазов, е..
До 28 юли да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните заведения..
На 2 юли 2025 г. (сряда) от 18:00 ч. в галерия "Риволи" ще бъде открита изложбата "Италиански художници, изкуство на настоящето". Експозицията ще бъде..
В галерия "33" във Варна тази вечер от 18:00 часа се открива изложба акварели, озаглавена "Морето и ние", на артистичното семейство Селма и Краси Тодорови..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg