Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мовембър или време за мъже…

Акад. Чавдар Славов
Снимка: Кирил Чобанов

Тематичен разговор с акад. Чавдар Славов, ръководител на Клиниката по урология и андрология в болница "Царица Йоанна – ИСУЛ". В диалога с известния лекар и учен поставихме акцент върху познати проблеми: уголемената простата (ДПХ), онкологичните диагнози в урологията, симптоматиката, анамнезата и лечението. Мъжете трябва да бъдат не само информирани, но и мотивирани да ходят на профилактичен преглед. Той включва различни етапи – от туширане на простатната жлеза до кръвен туморен маркер, известен като простатно-специфичен антиген (PSA).

Говорихме и за лекарствената и "добавъчната" терапия, като в диалога се включи редакторът Кирил Чобанов с въпроси за различните хранителни добавки и техния реален ефект.

"Тази често подвеждаща, но агресивна реклама е предпоставка хиляди мъже да се самолекуват, а това носи определени рискове. Има продукти с доказан ефект, които са достъпни без рецепта, но дори и тогава те трябва да бъдат предписани от лекар – поясни акад. Славов и добави – тези препарати не са преминали през клинични изпитания, но добрият уролог е проследил положителното въздействие на някои от тях и смело може да ги препоръча."

В поредното издание "За здравето" включихме и проф. Ива Петкова с информация за провеждащия се Национален симпозиум на тема "Интрабулбарни тумори". Един от най-изявените специалисти по очни болести поясни, че подобна проява се провежда за пръв у нас, но това е особено важна стъпка: "Злокачествените заболявания в областта на офталмологията са изключително сложна за лечение и диагностика патология, която, за съжаление, засяга както хора в напреднала възраст, така и деца" – поясни проф. Петкова.


В духа на основната тема, посветена на борбата с рака на простатата, продължихме разговора с акад. Чавдар Славов, и засегнахме теми като начина на живот, спорта, ползата от пешеходните разходки и правилния хранителен режим. 

Какво представлява брахитерапията и кога бива прилагана? – попитахме акад. Славов, който прилага метода от няколко години по най-съвременен европейски алгоритъм. Направихме разграничение в лечението с различните дози брахитерапия – високо- и нискодозова. Оказва се, че прилаганият от нашия гост метод включва ниските терапевтични дози, което води до много по-голям лечебен ефект. Детайли от разговора бяха и някои особености при урологичните болести, които включват географски, расови и наследствени фактори.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Акад. Атанас Атанасов

Акад. Атанас Атанасов: Храната има енергия, която влияе върху нас

Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..

публикувано на 19.07.25 в 09:40
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05