Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петото издание на "Селска бизнес академия" се проведе в Кърпачево

| Интервю

"Селска бизнес академия" е формат на сдружение "Деветашко плато" за обучение на предприемачи и представители на неправителствения сектор, на местни общности и власти. В организацията членуват над 140 души, които са обединени около идеята за развитието на девет села в района на общините Летница, Ловеч и Севлиево. Най-мащабната и позната инициатива, която осъществява екипът на сдружението, е фестивалът "Jazz под звездите на Деветашкото плато", който има вече девет издания.

От пролетта на 2022 г. сдружение "Деветашко плато“ споделя успешни практики от работата си с организации и местни общности от други региони в страната чрез обучителната програма "Селска бизнес академия“. Петото ѝ издание се проведе през ноември в Кърпачево. 

В "Старата мелница" в селото, реставрирана и преустроена от сдружението в съвременен културно-информационен център, се събраха участници от цяла България. Това, което ги обединява, е стремежът им да развиват идеите си за обживяване на малки и обезлюдени населени места и райони у нас. Организаторите и лекторите на обучението споделиха изключително ценен и полезен опит от работата си по създаването на общности и привличането на местни власти и жители за развитие на селски райони, опит в изграждането на регионални продукти, успешни практики и финансови инструменти за тяхното осъществяване и популяризиране.

"Опитът ни, който показва как могат хората, общностите да се обединят в едно и да мислят заедно за някакво общо бъдеще, събирайки онези неща, които съвпадат като интереси, като намерения, като желания, като светоусещане дори, мисля, че този опит, който е в по-голямата си част доста положителен, си струва да се сподели", смята Ива Таралежкова, председателят на сдружение "Деветашко плато".

Подробности можете да чуете в звуковия файл. 



Снимки: Петя Генкова, сдружение "Деветашко плато"

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47