Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За родовата идентичност и дискриминацията

| Интервю
Снимката е илюстративна
Снимка: @pixabay

Случаят на транс жената Габриела Банкова в ефира на "Нашият ден" коментира Галина Лачева, координатор на Солидарен кръг за взаимопомощ срещу джендърното насилие "Не си сам(А)".

"На практика джендърното насилие не се назовава правилно у нас, понеже е неправилно преведено само по себе си. В крайна сметка се явявам един от оцелелите от такъв тип насилие. То се основава точно на злоупотреба по отношение на овластеността, на силата, контрола спрямо недоминантни групи по отношение на родовите разделения в културата", казва тя.

По думите ѝ мъжкият род доминира в един такъв патриархален, социален контекст, задава модели на поведение и отношение към другите, които са в крайна сметка са недемократични и поругаващи принципите на равнопоставеността, когато това намира крайно изражение под формата на насилие, то полагаемо се назовава "джендърно".

Тя допълва, че  в процеса на израстване всеки един от нас започна да развива своята личностно социална идентичност и се изгражда като самостоятелна единица в обществото. Това е много обозрим процес в пубертета и юношеството, когато започва ярко да се изразява родовата идентичност, което те прави мъжествен или женствен.

Когато става въпрос за трансхора, сякаш реакцията на голяма част от обществото е уплах.

"Все още са недостатъчно гласовете в медийно отношение, които дават шанс да се говори за нещата с истинските им имена и дават глас на компетентните. Дават глас на пряко засегнатите от конкретни решения, когато иде реч на личностно социалната идентичност на хора като Габриела Банкова", посочва тя.

Габриела Банкова проведе 12-дневна гладна стачка пред Съдебната палата, защото Софийският районен съд е постановил отказ по молбата ѝ за промяна на данните ѝ за пол в регистрите за гражданско състояние (т.нар. "промяна на юридическия пол"). Тя беше на няколко пъти арестувана и освободена, защото не можеше да представи актуална лична карта.

Тя една от многото хора в България, родени с един генитален пол, но живеещи с психичен (невроцеребрален) пол, който не съответства на тялото им. Част от тези хора живеят в ежедневни страдания от това несъответствие и желаят да приемат външен вид, имена и местоимение, съответни на самоопределението им, както и държавата да признае това самоопределение като социално по-значимо от гениталния им пол.

И досега държавата отказва да направи това след решения на Конституционния съд и на Върховния касационен съд, които преградиха достъпа на трансхората в България до процедура за промяна на вписаните в регистрите за гражданско състояние данни за пола им.

Чуйте повече в звуковия файл.  


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Анна Мурашенко: Най-грубият въпрос към ветеран е "Колко човека си убил"

Как да разговарят журналистите с ветерани, завърнали се от плен в Русия, и кои са най-честите грешки, които могат да бъдат допуснати, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Анна Мурашенко , основател на благотворителния фонд "YOUkraine" "Когато се срещаме с герой от фронта, на първо място, трябва да видим в него човека, личността...

публикувано на 13.09.24 в 16:00

Незаконното и опасно строителство в центъра на София след проверката на ДНСК

Незаконно и опасно строителство в центъра на София – на бул. "Христо Ботев" № 73  в продължение на месеци води жителите на района към състояние на безизходица. На 19 юли в "Законът и Темида" разгледахме частния случай на Велина Иванова, която се обърна към екипа на предаването след поредица от сигнали към администрацията на община..

публикувано на 13.09.24 в 15:25
Адв. Христиан Митев и Анелия Торошанова

"Съвети на адвоката" с адв. Христиан Митев

В рубриката "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в ефира на "Законът и Темида". Слушателка, която сама отглежда детето си след развод, но не получава присъдената ѝ издръжка от бащата, пита по какъв законов ред може да се справи с този проблем.   По думите на адв. Митев това е често срещан проблем в..

публикувано на 13.09.24 в 13:26
Божидар Александров и Бюлент Мюмюнов

Бюлент Мюмюнов: Светът на спорта днес през очите на един спортен журналист

Равносметката на постиженията и емоциите от Олимпийските и параолимпийските игри в Париж в "Нашият ден" прави спортният журналист  Бюлент Мюмюнов , отразявал събитията от френската столица. Мюмюнов споделя насладата от спортното зрелище и срещата с редица златни атлети, чиито емоции успява да съпреживее на живо.  По думите на журналиста светът..

публикувано на 13.09.24 в 10:39

Проектът Inspire в търсене на решения за превенция на насилието над деца

По данни на УНИЦЕФ почти всяко второ дете в България е преживяло някаква форма на насилие преди да достигне пълнолетие. Най-разпространено е емоционалното, следвано от физическото и сексуалното насилие. Пренебрегването също е насилствена форма.   Защо и как може да се подобри националната подкрепа за превенция, интервенция на насилието над деца..

публикувано на 13.09.24 в 10:02