Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Новогодишният музикален фестивал в НДК – отново вълнуващи музикални събития

От 13 декември до 1 януари 2024 г. е тазгодишното издание на Новогодишния музикален фестивал, а публиката може да избира измежду разнообразни музикални събития, сред които опери, мюзикъли, класически, фолклорни и джаз концерти, детски музикални събития, оперети, прожекции и др. По традиция в проявите участие вземат както утвърдени имена, така и млади таланти.

Тази зима освен кулминацията на фестивала – Празничният новогодишен концерт на 1 януари 2024 г., зрителите в зала 1 на НДК могат да видят два мюзикъла, фолклорен концерт и оперетен бал.

Официално начало на фестивала ще постави оперният спектакъл "Калас и Онасис", организиран от Държавна опера - Варна, в партньорство с Националния дворец на културата, който има софийска премиера на 13 декември от 19.00 часа в зала 1 на НДК. Операта-мюзикъл на Христос Папагеоргиу разказва с брилянтни певчески и танцови изпълнения историята на оперната дива Мария Калас и милиардера Аристотел Онасис, в чиито роли се превъплъщават талантливите Ева Перчемлиева (сопран) и Мариос Андреу (баритон). Аранжиментът и оркестрацията са на Страцимир Павлов, който е и диригент на продукцията, режисурата е дело на Петко Бонев. Събитието е с участието на Балет и оркестър на Държавна опера - Варна и със специалното участие на оркестър и хор на Националната опера и балет на Албания.

На 19 декември от 19.30 часа ансамбъл "Чинари" ще представи впечатляващ спектакъл по случай 30-годишнината от създаването си. За специалния повод артистите ще покажат най-доброто от своите емблематични събития.

Бляскавата програма в най-голямата зала на НДК продължава на 20 декември от 19.00 часа с мюзикъла от Бродуей "Семейство Адамс". Софийската премиера се организира от Държавна опера - Пловдив с подкрепата на НДК. 

Тазгодишното издание на Новогодишния музикален фестивал включва и няколко любопитни детски събития, сред които спектакълът "Приключения опасни за герои сладкогласни" по текст на Недялко Йорданов с музиката на Хайгашот Агасян. Музикалната пиеса може да се види на 16 и 17 декември в зала 2 на НДК.

Малчуганите могат да посетят и фолклорния концерт за деца на Детски ансамбъл "Росна китка" (16 декември, зала 11 "Люмиер"), Коледния концерт на ученици от Национално музикално училище "Любомир Пипков" (19 декември, зала 11 "Люмиер"), както и традиционния концерт на Детския хор на БНР (21 декември, зала 3).

Публиката ще има възможност да види още камерния концерт "Европейски пътешествия" с участието на Ясен Желев – флейта, Светлана Анчева – обой, Росен Идеалов – кларинет и Надежда Цанова – пиано (14 декември, зала 9); джаз концерта "Брас разходка по Коледа" на Биг Бенда на НМА "Проф. Панчо Владигеров", със солисти Хилда Казасян, Христо Йоцов и Михаил Йосифов (17 декември, зала 3), а също и концерта на Софийски камерен хор "Васил Арнаудов" с диригент Теодора Павлович, последван от филма на Георги Тошев "Васил Арнаудов – диригент на света" (27 декември, зала 11 "Люмиер“), както и концерта "Тайнствената зимна приказка" на "Тайният оркестър" с диригент Николай Стоев и солисти: Виктор Костов – пиано, Николай Велков – баритон, Сара Пейчева – сопран, Теодора Тошева – сопран (29 декември, зала 11 "Люмиер“).

Музикалният фестивал в НДК традиционно ще завърши с Празничен новогодишен концерт. В първия ден от Новата година в зала 1 на НДК ще прозвучат изпълненията на Фестивалния симфоничен оркестър с диригент Емил Табаков и и солисти – виртуозният цигулар Минчо Минчев и младият, но вече доказал се виолончелист Сион Найман. В програмата са включени произведения от Панчо Владигеров, Чайковски, Дворжак, Офенбах, Гершуин, Хачатурян и и др.

Димитрина Кюркчиева разговаря в "Артефир" с Вера Банчева – представител на организаторите от НДК. Чуйте звуковия файл.

Снимки – НДК

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов театрален фестивал в Русе очаква първите си зрители от 8 октомври

"Есенни театрални срещи в Русе" – така се нарича новият фестивал, чието първо издание ще се проведе от 8 до 13 октомври в крайдунавския град. Основен организатор е Катя Костова – българка, живееща от десетилетия в Берлин и председател на сдружение "Кауза Пещера", а партньор и домакин на театралния празник е Драматичният театър " Сава..

публикувано на 05.10.24 в 09:15

"Клас 90" и носталгията по младостта

Преди шест години на режисьора Бойко Боянов му хрумва идеята да разкаже историята на един клас, който се събира за среща след 30 години. От искреността на всеки един, дошъл на сбирката, започва да прозира предисторията на "Клас 90" – дебютния филм на Боянов, който се срещна за първи път с публиката си на 42-рата на "Златна роза". Заедно със..

публикувано на 04.10.24 в 16:25

Книга за режисьорските подходи към операта "Дон Паскуале"

Книгата "Грация на смеха. Или за спецификата на комическото белканто в операта "Дон Паскуале" от Гаетано Доницети. Теоретични и режисьорски подходи" от Стефан Донев е възможност да се проследи опита на автора като режисьор "да открие и разясни", по думите на Петър Пламенов, спецификите и "неповторимото очарование" на шедьовъра на Доницети. Стефан..

публикувано на 04.10.24 в 14:59
Моноспектакълът

Дни преди "Цирколюция" – енигмата "социален цирк"

Задава се циркова революция!  От 10 до 13 октомври в "Топлоцентрала" ще се проведе едиснтвеният по рода си фестивал в Бълагрия, посветен на съвременния и социален цирк – "ЦИРКОЛЮЦИЯ". Организаторът от фондация "Мини Арт" Гео Калев и огненият артист от колектив "Агнон" Кристиян Димитров запознават слушателите на "Артефир" с..

публикувано на 04.10.24 в 13:43

Една неканонична и лична антология на англоезичната поезия

Англоезична поезия от XIV в. до XXI в. съдържа новото издание "Потомството на Чосър".  Мащабната антология в "Артефир" представя лично нейният преводач и съставител  проф. Александър Шурбанов. Това не е канонична, а лична антология, подчертава гостът. Избраните произведения в книгата са такива, оставили през годините следа в..

публикувано на 04.10.24 в 13:23