Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изкуството и психичното здраве: Две истории, една връзка

| обновено на 13.12.23 в 12:59
Снимка: БГНЕС

Връзката между психичното здраве и изкуството е тема, която винаги е била предмет на интерес и дебат. Изкуството има способността да изразява емоции, състояния на ума и дори ментални разстройства, като шизофрения, чрез различни изразителни средства. В чест на Международния ден на цигулката, искаме да се върнем към тази тема, разглеждайки две истории на жени, чиито професии се докосват до психичното здраве.

Една от тези жени е Кристина Беломорска, която завършила режисура за драматичен театър и е работила в този творчески свят под ръководството на професор Иван Добчев. Изкуството на режисурата позволява изразяването на сложни човешки емоции и състояния, което може да включва и психични разстройства. Кристина разкрива, че в пиесата "Слугините" на Жан Жоне, която тя режисира, се разглежда шизофренна ситуация между две сестри. Този творчески подход позволява на публиката да влезе в света на тези героини и да се запознае с техните халюцинации и налудни състояния чрез различни изразителни методи.

Другата жена, чиято професия се докосва до психичното здраве, е Александрина Николова. Тя завърши клинична психология и в момента се грижи за пациенти с шизофрения. Шизофренията е сложно психично заболяване, което се характеризира с множество симптоми. Те включват позитивни симптоми като халюцинации, които могат да бъдат звукови или зрителни, и налудни идеи, които не са реалистични. Също така, има и негативни симптоми като оттегляне, депресивност и липса на мотивация, които са по-трудни за лечение с медикаменти.

Изкуството и психичното здраве могат да се преплитат по много начини. Изразителните изкуства като театър и режисура могат да бъдат инструменти за разбиране и изразяване на психични състояния и преживявания. В същото време специалисти като Александрина Николова се грижат за пациентите с психични разстройства, предлагайки им професионална подкрепа и лечение.

Тези две истории ни напомнят за важността на връзката между изкуството и психичното здраве и как те могат да се допълват и обогатяват взаимно.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юлияна Антонова-Мурата

Юлиана Антонова – Мурата представя "Хай, хай, Япония": Уроци за радостта в ежедневието

Юлиана Антонова – Мурата разказа с топлина и лични примери за своята втора родина – Япония, като сподели, че не е търсила сензации в историите си, нито е сравнявала Япония с България . Тя подчерта, че историите в книгата "Хай, хай, Япония" са простички и човешки, без да се стреми към сензационност или драматизъм. За нея е важно да предаде..

обновено на 01.10.24 в 11:18

Българският застрахователен пазар през 2024 година

Днес се връчват наградите "Застраховател на годината" – празник за всички служители в застрахователния сектор. Гост в "Нашият ден" е Мария Велева , изпълнителен директор на дружеството, което миналата година получи награда за цялостен принос в застрахователното посредничество. Велева запознава слушателите със състоянието на..

публикувано на 01.10.24 в 10:11

Днес се връчват наградите "Застраховател на годината"

Днес  за 16-та поредна година се връчват наградите "Застраховател на годината" . Награда ще бъде присъдена за пенсионноосигурително дружество на годината и за застрахователен брокер на годината, като отличени ще бъдат най-добрите компании в сектора. Организатори на събитието са Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на..

публикувано на 01.10.24 в 09:16

Образование и архитектура

Какво е бъдещето на архитектурата? Изчезва ли архитектурата на миналото и как мислим за нея днес? Проблемите на материалната среда около нас са и проблеми на образованието на архитекта, казват нашите събеседници: арх. Виктор Дамов, арх. Теодор Узунов, арх. Диана Манолова и арх. Дана Пейчинова от Фондация Underschool_. Те споделят: "През..

публикувано на 30.09.24 в 16:23

Кои са регистрираните религиозни общности в България?

Човекът като Божие творение е уникален, но едва ли би могъл да се възползва от този дар, ако не се познава. Човешкият живот би бил ужасен ад, ако той премине в разпра, както със себе си, така и със себеподобните си – различни, но само по вяра, раса, пол и език. Ето защо ние ще се стремим да приобщаваме другостите, за да бъдем заедно, така..

публикувано на 30.09.24 в 15:10