Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как ще се съхранява демонтираният Паметник на Съветската армия?

| обновено на 19.12.23 в 08:14 | Репортаж
Снимка: БГНЕС

Демонтирането на Паметника на Съветската армия в София започна на 12 декември. Областният управител Вяра Тодева даде брифинг за медиите пред паметника преди началото на демонтажа. 

"Ще бъде доизградено скелето и ще бъдат демонтирани най-високите фигури. Следващите стъпки са да бъдат монтирани и сортирани елементите. След това се планира възлагането на обществена поръчка за реставрацията и след като бъдат реставрирани, ще бъдат изложени на подходящо място”, каза областният управител Вяра Тодева преди началото на демонтажа на Паметника на Съветската армия.

Скулпторът Марин Марков даде сведения за състоянието на паметника. 

"Нацепени са фигурите, особено в краката на войника има сериозни пукнатини, които на места са от 4 до 5 см", каза скулпторът Марин Марков.

Два дни по-късно в присъствието на медии, депутати от БСП влязоха в сградата на Областната управа на София в опит да се срещнат с Тодева. Ето какво каза Борислав Гуцанов пред асансьорите в сградата.

"Не е нормално министър-председателят де е поел ангажимент пред народни представителите от "БСП за България" още преди 48 часа, че ще бъдат предоставени всички документи, а те да не са предоставени". Каза депутатът от БСП пред асансьорите в сградата на Областния управител на София два дни след началото на демонтажа на паметника на Съветската армия.

От Областната управа публикуваха всички налични документи за демонтажа ден по-късно и увериха, че следват одобрения от Столична община "План за безопасност и здраве при свалянето за реставрация на фигурите от паметника". В петък напрежението се пренесе в парламента – с жива верига на трибуната и блокиране работата на Народното събрание. 

Преди ден премиерът Николай Денков заяви, че очаква областната управа и Министерството на културата да излязат с официално становище относно съществуването на документ, с който министърът на културата трябва да разреши след мнение на експертен съвет съответното прехвърляне. Дали това важи за този паметник?“, е въпросът на премиера Денков.

Продължаваме да следим темата.

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Паневропейска конференция обединява държави за енергийна солидарност

Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..

публикувано на 28.11.24 в 11:00

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39