Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как ще се съхранява демонтираният Паметник на Съветската армия?

| обновено на 19.12.23 в 08:14 | Репортаж
Снимка: БГНЕС

Демонтирането на Паметника на Съветската армия в София започна на 12 декември. Областният управител Вяра Тодева даде брифинг за медиите пред паметника преди началото на демонтажа. 

"Ще бъде доизградено скелето и ще бъдат демонтирани най-високите фигури. Следващите стъпки са да бъдат монтирани и сортирани елементите. След това се планира възлагането на обществена поръчка за реставрацията и след като бъдат реставрирани, ще бъдат изложени на подходящо място”, каза областният управител Вяра Тодева преди началото на демонтажа на Паметника на Съветската армия.

Скулпторът Марин Марков даде сведения за състоянието на паметника. 

"Нацепени са фигурите, особено в краката на войника има сериозни пукнатини, които на места са от 4 до 5 см", каза скулпторът Марин Марков.

Два дни по-късно в присъствието на медии, депутати от БСП влязоха в сградата на Областната управа на София в опит да се срещнат с Тодева. Ето какво каза Борислав Гуцанов пред асансьорите в сградата.

"Не е нормално министър-председателят де е поел ангажимент пред народни представителите от "БСП за България" още преди 48 часа, че ще бъдат предоставени всички документи, а те да не са предоставени". Каза депутатът от БСП пред асансьорите в сградата на Областния управител на София два дни след началото на демонтажа на паметника на Съветската армия.

От Областната управа публикуваха всички налични документи за демонтажа ден по-късно и увериха, че следват одобрения от Столична община "План за безопасност и здраве при свалянето за реставрация на фигурите от паметника". В петък напрежението се пренесе в парламента – с жива верига на трибуната и блокиране работата на Народното събрание. 

Преди ден премиерът Николай Денков заяви, че очаква областната управа и Министерството на културата да излязат с официално становище относно съществуването на документ, с който министърът на културата трябва да разреши след мнение на експертен съвет съответното прехвърляне. Дали това важи за този паметник?“, е въпросът на премиера Денков.

Продължаваме да следим темата.

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво вълнува Поколението Z: Личният поглед на Рая Господинова

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" участва Рая Господинова, ученичка в 12 клас на Първа английска гимназия, с която обсъждаме Поколението Z и какво вълнува младите хора днес. "Аз много си харесвам поколението", споделя Рая и допълва: "Успях да се обградя с хора, които са свестни". Тя заявява, че е ангажирана с всичко, което се..

обновено на 03.10.24 в 11:15

Монография на учени от БАН с насоки за по-практическо обучение

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" гостуват двама от авторите на колективната монография  " Процесуален подход в образованието. Развиването на ключови компетентности чрез философия и гражданско образование" .  Книгата разглежда важни аспекти на образованието и различните подходи към него. Една от ключовите теми е използването..

обновено на 03.10.24 в 10:34

Имунната система през есента: Как да се подготвим за грипния сезон?

В предаването "Lege Artis" беше обсъдена темата за имунната система през есента, като специалистите по вирусология предупредиха за предстоящ бум на заразните болести у нас. Един от водещите експерти в областта на имунологията и алергологията, акад. д-р Богдан Петрунов,  объсди темата в ефира на предаването. " Имаме два пътя за стимулиране на имунитета..

обновено на 02.10.24 в 12:46
 Експертен център за хемофилия, таласемия и други редки доброкачествени хематологични заболявания при деца

Йордан Недевски: България е на добро място в лечението на децата с хемофилия

Конференцията на Европейския хемофилен консорциум ще се проведе от 4 до 6 октомври 2024 г. в Гранд хотел "Милениум София", съобщават организаторите. Това ежегодно събитие събира водещи експерти в областта на хемофилията, пациенти, представители от европейските асоциации по хемофилия, представители на фармацевтичната индустрия и други заинтересовани..

публикувано на 02.10.24 в 11:59

Майки с колички и възрастни хора – част от дебата за достъпната среда

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" се обсъжда темата за достъпната среда за хора с увреждания , майки с колички и възрастни хора. Събеседник е Валентина Христова , представител на общността "Мостове" и майка на дете с увреждане, която разказва за кампанията "Задай посока". Основната цел на кампанията е да насърчи гражданите..

обновено на 02.10.24 в 11:54