Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как ще се съхранява демонтираният Паметник на Съветската армия?

| обновено на 19.12.23 в 08:14 | Репортаж
Снимка: БГНЕС

Демонтирането на Паметника на Съветската армия в София започна на 12 декември. Областният управител Вяра Тодева даде брифинг за медиите пред паметника преди началото на демонтажа. 

"Ще бъде доизградено скелето и ще бъдат демонтирани най-високите фигури. Следващите стъпки са да бъдат монтирани и сортирани елементите. След това се планира възлагането на обществена поръчка за реставрацията и след като бъдат реставрирани, ще бъдат изложени на подходящо място”, каза областният управител Вяра Тодева преди началото на демонтажа на Паметника на Съветската армия.

Скулпторът Марин Марков даде сведения за състоянието на паметника. 

"Нацепени са фигурите, особено в краката на войника има сериозни пукнатини, които на места са от 4 до 5 см", каза скулпторът Марин Марков.

Два дни по-късно в присъствието на медии, депутати от БСП влязоха в сградата на Областната управа на София в опит да се срещнат с Тодева. Ето какво каза Борислав Гуцанов пред асансьорите в сградата.

"Не е нормално министър-председателят де е поел ангажимент пред народни представителите от "БСП за България" още преди 48 часа, че ще бъдат предоставени всички документи, а те да не са предоставени". Каза депутатът от БСП пред асансьорите в сградата на Областния управител на София два дни след началото на демонтажа на паметника на Съветската армия.

От Областната управа публикуваха всички налични документи за демонтажа ден по-късно и увериха, че следват одобрения от Столична община "План за безопасност и здраве при свалянето за реставрация на фигурите от паметника". В петък напрежението се пренесе в парламента – с жива верига на трибуната и блокиране работата на Народното събрание. 

Преди ден премиерът Николай Денков заяви, че очаква областната управа и Министерството на културата да излязат с официално становище относно съществуването на документ, с който министърът на културата трябва да разреши след мнение на експертен съвет съответното прехвърляне. Дали това важи за този паметник?“, е въпросът на премиера Денков.

Продължаваме да следим темата.

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Жана Попова

Журналистите не бива да спират да пишат за това кой проверява проверяващия

Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул"  коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..

публикувано на 25.07.25 в 15:20

Обжалване пред НЕЛК

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Минчо Димчев, Търговище: Съседът ми направи ламаринен гараж в двора си, непосредствено до моята ограда. Направих молба до Общината и до МРРБ. От министерството ми отговориха, че от Общината могат да разрешат въпроса. Зная, че..

публикувано на 25.07.25 в 14:35
 проф. Таня Йосифова

Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки в ЕС

Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки? Кое е новото според европейската директива? Проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, консултант на "Законът и Темида", коментира новото в правната уредба: "Става дума за новата директива на ЕС 2024/2853, в..

публикувано на 25.07.25 в 12:45
Калоян Василев, Юлия Владимирова и Симеон Димитров

С вкус към формата: Български дизайнери с амбиции за световния пазар

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гости са двама млади, но вече наложили се български дизайнери – Калоян Василев и Симеон Димитров . Те са съоснователи на първото българско студио за мебели, което е представило страната ни на престижната Седмица на дизайна в Милано – едно от най-големите събития в света на интериорния и продуктов..

обновено на 25.07.25 в 11:43

Нидерландецът Якоб ван Бейлен и мечтата за музей на българските килими

В "Мигранти с таланти" ви представяме Якоб ван Бейлен, който е роден в Нидерландия и живее в България от 2004 година насам. Якоб има завидно богата биография. В родината си се занимава с издаване на правна и парламентарна информация от 1975 до 2004 г., но през годините е бил също хореограф и музикален продуцент на народна музика. През 2001 г...

обновено на 25.07.25 в 10:30