Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Събор на св. Богородица

Снимка: архив

След всеки голям християнски празник се почитат главните действащи лица в него. Така днес, след Рождество Христово, почитаме Божията майка и свети Йосиф, за когото тя е сгодена, за да се грижи той за нея и за Божествения ѝ Син. Празникът се нарича събор на света Богородица, защото богослужебното събиране на вярващите в храма е в нейна чест. Молитвите и песнопенията днес са посветени предимно на нея и на раждането на Спасителя на света Господ Иисус Христос. В един текст се казва: "Ти, Чиста Богородице, държа в обятията си като младенец Този, Който е Господ на всичко и получи плът от тебе; ти стана причинителка на радост, затова цялото творение днес радостно възпява дивното ти раждане, понеже ти роди за света извора на безсмъртието".

Сведенията в новозаветните книги за свети Йосиф Обручник са твърде оскъдни. За него споменават само евангелистите Матей и Лука, които говорят и за раждането на Иисус Христос. Йосиф е упоменат сред предците по човешка линия на Богочовека Христос в родословието, дадено от свети евангелист Матей, защото по начало този евангелист посочва родословието според еврейската традиция – по мъжка линия. Пак той разказва как Йосиф е смутен, когато разбира, че света Дева Мария е заченала, като още не знае за свръхестественото зачатие от Светия Дух. Ангел Божи му съобщава за това и Йосиф приема да участва в изкупителния замисъл на Бога. А св. евангелист Лука споменава за него при поклонническото пътуване на светото семейство с 12-годишния Иисус до Йерусалим. Той остава в историята на Църквата като обручник, т.е. годеник, но не и съпруг на Божията майка и пазител на нейното девство.

За Божията Майка малко е написано в Свещ. Писание, но много се знае за личния ѝ живот от Свещ. Предание. Тя стои зад всяка стъпка на Родилия се от нея Син Човешки. Дава Го на света в чисти пелени, приема Го от кръста наранен и окървавен от света. И всичко това слагала на сърцето си без всякакво мърморене или протест. Трудно е да си представим величието на майчиния ѝ подвиг, още по-трудно е да разберем тази най-висока степен на чистота и светост, на смирение и преданост на волята Божия, които я правят, както казва отец Йоан Крестянкин. "Дъщеря на Бог Отец, Майка на Бог Син и невеста на Бог Дух Светий". На Рождество Христово се е изпълнява обещанието, дадено още на първите хора, че ще се роди Спасител на света и семето на жената ще порази главата на змията. Това става чрез богоизбраната Негова майка.

На днешния ден се почита и паметта на св. цар Давид, който е родоначалник на семейството Иисус Христос по линията на св. Богородица, както се приема, че е и автор на една от книгите в Стария Завет – Псалтира. Днес се почита и паметта на св. апостол Иаков, брат Господен – наречен тъй, защото е син на Йосиф, обручник от първия му брак. Той е един от седемдесетте апостоли, първи епископ на Иерусалим в продължение на 33 години, който се приема, че написва и първата света литургия.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Екстремен свят" – темата на 11-ото издание на Innovation Explorer

На 25 февруари София ще бъде домакин на 11-ото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer . Тазгодишното мото на събитието – " Екстремен свят"  – отразява динамиката и предизвикателствата на съвремието ни, коментира основателката на форума Леона Асланова в ефира на предаването "Време за наука". Форумът ще постави фокус..

обновено на 18.02.25 в 14:18
Стоян Ставру в студиото на предаването

Етиката на усъвършенстването: докъде можем да стигнем?

Всеки от нас, поне веднъж в живота си, се е питал: "Защо нямам тези способности?" – било то физическа издръжливост, интелектуална острота, изключителен талант или необикновена красота. Въображението ни неизменно ни тласка към размисъл за границите на човешките възможности и начините за тяхното преодоляване. Но докъде може да ни отведе това желание..

обновено на 18.02.25 в 13:54

Почит към Апостола: Карловските ученици правят театрална постановка всяка година

В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..

обновено на 18.02.25 в 13:22

Импулсът в мен: Колко опасни са вейповете

Колко опасни са вейповете? Ново проучване наскоро даде малко повече яснота за рисковете от употребата на вейпове.  Вейповете станаха алтернатива на наргилето. Рекламите им са навсякъде в социалните мрежи. Инфлуенсъри и модели организират игри и ги подаряват. Те имат този "куул фактор". Рекламната кампания на една от марките е "Новото..

публикувано на 18.02.25 в 13:19
Йордан Камджалов

Да пробудим твореца във всеки – мисията на образованието

В рубриката "Разговорът" диригентът Йордан Камджалов и ръководителят на Първото частно училище и детска градина "Д-р Мария Монтесори" – Мая Василева, споделят своите възгледи за силата на музиката, образованието и духовността в изграждането на достойно общество. Музиката като мост към безсмъртието На 152-рата годишнина от гибелта на..

обновено на 18.02.25 в 12:51