След всеки голям християнски празник се почитат главните действащи лица в него. Така днес, след Рождество Христово, почитаме Божията майка и свети Йосиф, за когото тя е сгодена, за да се грижи той за нея и за Божествения ѝ Син. Празникът се нарича събор на света Богородица, защото богослужебното събиране на вярващите в храма е в нейна чест. Молитвите и песнопенията днес са посветени предимно на нея и на раждането на Спасителя на света Господ Иисус Христос. В един текст се казва: "Ти, Чиста Богородице, държа в обятията си като младенец Този, Който е Господ на всичко и получи плът от тебе; ти стана причинителка на радост, затова цялото творение днес радостно възпява дивното ти раждане, понеже ти роди за света извора на безсмъртието".
Сведенията в новозаветните книги за свети Йосиф Обручник са твърде оскъдни. За него споменават само евангелистите Матей и Лука, които говорят и за раждането на Иисус Христос. Йосиф е упоменат сред предците по човешка линия на Богочовека Христос в родословието, дадено от свети евангелист Матей, защото по начало този евангелист посочва родословието според еврейската традиция – по мъжка линия. Пак той разказва как Йосиф е смутен, когато разбира, че света Дева Мария е заченала, като още не знае за свръхестественото зачатие от Светия Дух. Ангел Божи му съобщава за това и Йосиф приема да участва в изкупителния замисъл на Бога. А св. евангелист Лука споменава за него при поклонническото пътуване на светото семейство с 12-годишния Иисус до Йерусалим. Той остава в историята на Църквата като обручник, т.е. годеник, но не и съпруг на Божията майка и пазител на нейното девство.
За Божията Майка малко е написано в Свещ. Писание, но много се знае за личния ѝ живот от Свещ. Предание. Тя стои зад всяка стъпка на Родилия се от нея Син Човешки. Дава Го на света в чисти пелени, приема Го от кръста наранен и окървавен от света. И всичко това слагала на сърцето си без всякакво мърморене или протест. Трудно е да си представим величието на майчиния ѝ подвиг, още по-трудно е да разберем тази най-висока степен на чистота и светост, на смирение и преданост на волята Божия, които я правят, както казва отец Йоан Крестянкин. "Дъщеря на Бог Отец, Майка на Бог Син и невеста на Бог Дух Светий". На Рождество Христово се е изпълнява обещанието, дадено още на първите хора, че ще се роди Спасител на света и семето на жената ще порази главата на змията. Това става чрез богоизбраната Негова майка.
На днешния ден се почита и паметта на св. цар Давид, който е родоначалник на семейството Иисус Христос по линията на св. Богородица, както се приема, че е и автор на една от книгите в Стария Завет – Псалтира. Днес се почита и паметта на св. апостол Иаков, брат Господен – наречен тъй, защото е син на Йосиф, обручник от първия му брак. Той е един от седемдесетте апостоли, първи епископ на Иерусалим в продължение на 33 години, който се приема, че написва и първата света литургия.
Темата на подкаста "Импулсът в мен" този път са новогодишните обещания – успяваме ли да ги спазим? Най-ранните известни новогодишни обещания били тези, направени от древните вавилонци, които обещавали пред владетеля да изплатят дълговете си и да върнат взетото назаем. Но защо тази древна практика се проваля толкова често? Според..
На 25-ия ден от месец Кислев по еврейския календар, в продължение на осем дни еврейската общност по целия свят празнува Ханука – празникът на светлината. През отминалата 2024 г. той започна от залез слънце на 25 декември и продължи до нощта на 2 януари тази година. Това е един от най-важните еврейски празници. В продължение на 8 дни във всеки..
На 6 януари, един от най-светлите християнски празници - Богоявление, отбелязваме 177 години от рождението на Христо Ботев по нов стил. В рамките на рубриката "Коментарът" в предаването Terra Култура, екипът направи директно включване от Калофер с колегата Димитър Владимиров от Радио Пловдив. Калофер, родният град на великия поет и революционер, на..
Достъпът до култура е предизвикателство в българската действителност. Какви отговори и предложения ни дават изследванията на средата и представителите на културния сектор и какво предстои през новата 2025 година – разговор в "Нашият ден" с Янина Танева , основател на "Фабрика за идеи". Танева подчертава пряката връзка между достъпът и..
Отглеждането на насекоми за агроиндустрията все още звучи екзотично в българското общество, но темата за новите храни става все по-актуална. Рубриката "Зелените новатори на България" на предаването "Нашият ден" представя Мария Александрова , която ръководи проектите за иновации и устойчивост в Nasekomo – високотехнологична компания,..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
На 6 януари България чества 177 години от рождението на гениалния поет, публицист, воевода Христо Ботев, чието име звучи като клетва за всеки българин...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg