Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Живот с преместено сърце: Историята на единствения подобен случай в България

Снимка: БНР

В рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуваха д-р Цветана Джурова, педиатър, и нейният син Здравко Димов, военен пилот, чийто живот претърпява голяма промяна след тежка катастрофа. Историята им разкрива какво е да очакваш да бъде спасено твоето дете, когато ти спасяваш чуждите и как трудните изправяния и силната слабост могат да направят човека различен, а понякога и героичен.

Преди три години Здравко Димов преживява тежка катастрофа с мотор, която го оставя в кома близо два месеца и с тежки счупвания по тялото. Този момент отбелязва началото на невероятната история на Здравко. Той става известен не само със силната си воля и решителност, но и с факта, че медицинската документация го определя като човек с преместено сърце, което е единственият случай в България и един от малкото в света.

Д-р Цветана Джурова споделя своите чувства по време на борбата за живота на сина си. Споделя, че в онзи момент, когато се възстановява нейният син, се концентрира във вярата - "за миг не ми е минавала мисълта, че Здравко няма да бъде спасен! Вярвала съм!". Този опит я прави по-силна и с по-голяма вяра във възможностите на човешкия дух.

Самият Здравко Димов споделя в предаването: "Най-голямата битка беше с мен самия в началото, че няма да съм това, което бях преди инцидента. В началото живеех с идеята, че това е някакъв кратък период, който ще мине скоро. Впоследствие осъзнах, че това, че животът ми се е променил, не означава, че няма да е по-хубав. Да, определено е нещо, което ме е направило по-силен. Оставил съм всичко назад и гледам напред".

Той се отдава на физическа подготовка и спорт, като този начин на живот му помага да се справи с трудностите. "За съжаление, не може да се върне към професията си на летец”, казва, но вижда това като нова възможност - "когато една врата се затваря, се отваряне на друга". Той все още е част от Българската армия, но се занимава с административна работа. 

Историята на д-р Цветана Джурова и Здравко Димов е пример за сила, вяра и решителност. Те ни напомнят, че дори в най-тежките моменти на живота си можем да намерим смелостта да продължим напред и да се превърнем в по-силни и по-добри версии на себе си.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Зимата наближава: Къде са кризисните центрове за спешно настаняване?

В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..

обновено на 26.11.24 в 11:01
Марина Кисьова

Марина Кисьова: За активните граждани на Пловдив и справянето с местните проблеми

За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..

публикувано на 26.11.24 в 10:12

Ромските общности на България и дезинформацията

Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..

публикувано на 26.11.24 в 09:34

Чрез инициативите на движение "Бездетен" са се родили 7 български деца

"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента.  Над 50 000 семейства у..

публикувано на 25.11.24 в 18:00

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15