В библейския разказ за раждането на Спасителя, който си припомняме и преповтаряме около Коледа, неотменно се явяват загадъчните фигури на тримата влъхви, дошли от изток, за да се поклонят пред Младенеца. В съвременния текст на Библията те са наречени "мъдреци". В старобългарските писания обаче те се обозначават като влъхви.
Думата съществува и в други славянски езици, от същия корен са добре познатите и широко употребявани днес "вълшебник" и "вълшебство". Още през средните векове думата "влъхва" наред с положителното си значение "мъдрец, предсказател, познаващ божиите знаци" има и силно отрицателни употреби, отнесени към езическите шамани и жреци, които също са назовани с нея. Общото е мъдростта и умението за разчитане на божествените знаци.
С течение на вековете думата придобива нови значения. В новобългарските дамаскини от XVII век тя продължава да назовава тримата източни мъдреци, но придружена от пояснението "влъхви сиреч хитреци", което пък отправя към едно старо и силно положително тълкувание на думата "хитър" като умен, знаещ, мъдър. В същото време влъхва започва да означава и "крадец", "разбойник". С това значение тя се запазва в някои български диалекти.
Интересният разказ за историята на думата "влъхва" е на доц. Ваня Мичева, можете да го чуете в звуковия файл.
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...
152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев,..
Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Горица..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg