В политически план изпращаме една изключително динамична година. 2023 е годината, която обогати нашия жаргон с понятия като "сглобка", "Не!Коалиция", "образувание" и др. Станахме свидетели на политически обрати и сериозно компромиси. Виждаме определени фигури, които бяха изведени на преден план, които започват да дърпат конците – независимо дали са фактически в тази коалиция или не.
Политологът Георги Киряков определя 2023 година като турбулентна, защото трябваше да се решават ключови проблеми, свързани с кризата, в която бяхме изпаднали през последните две години.
"Трябваше да се намери формулата, по която да се стигне до редовно управление на държавата", казва той.
Как се нарича тази управленска формула, е друг въпрос.
"Дали партиите, които изградиха тази сглобка, го наричат по един или друг начин, също няма особено значение. По същество от политологична гледна точка това си е коалиция“, коментира Георги Киряков.
Всяка коалиция трябва да се опира на някакъв документ, свързан с коалиционно споразумение, по което да се управлява държавата. По думите му реално в публичното пространство не съществува такъв документ. С това трябваше да се тръгне, не да се тръгва с някакви принципни положение, върху които да се съгласят всички, за да може поне управлението да тръгне.
Политиците все още комуникационно продължават да не съумяват да се изкажат по един нормален начин. Една от основните цели на политиците бяха промените в Конституцията.
"Оперативното управление зависеше от две партии, защо включиха след това ДПС, аз все още не мога да получа отговор на този мой въпрос. След като си решил една задача с необходимо конституционно мнозинство, ти от тук нататък нямаш нужда от допълнителна подкрепа“, посочва политологът.
Въпросът на 2024 година ще бъде: как да бъде оправдано участието на ДПС в оперативното управление на държавата и оперативното разпределение на ресурси?
Трябва да се отбележи, че държавният бюджет за следващата година бе приет навреме. Нещо, което в последните години не се случваше.
"Някои партии очевидно все още предпочитат да сме в ситуация на политическа криза и да има политическо напрежение в страната“, твърди анализаторът.
В България няма праг, отвъд който едни избори да се смятат за нелегитимни. За това също е част от тази публична реторика от страна на опозицията и на други фактори в политическия живот, които държат страната да бъде в постоянна политическа криза, както и в несигурна вътрешно- и външнополитическа ситуация. Местните избори показаха, че париите ПП и ДБ, които искаха да участват в преразпределението на местната власт, влязоха и сега вече имат легитимна тежест на местно ниво.
"Това е ключовият елемент, който трябва да бъде следен, кой каква позиция ще заеме по отношение на предстоящата ротация. Дали ГЕБР-СДС ще искат да поеман отговорност за управлението на страната и в какъв формат? Дали ПП-ДБ ще се съгласят с това поемане на отговорност, или няма да се съгласят, и в какъв формата? Дали ГЕРБ-СДС няма да пожелаят да поемат отговорност и ще продължат да оставят ПП-ДБ да се оплита в кълчищата", казва в заключение политологът.
Чуйте повече в звуковия файл.
В кюстендилското село Слокощица се намира семейната занаятчийска работилница на Искра и Антон Стоилови. Преди години семейството решава да заживее на село. Съпругът Антон до тогава е работил в дърводелски фирми, бил и крояч на обувки, а Искра – в цехове за производство на кожени изделия. След това решили да не работят за други, а да се опитат..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg