В Деня на освобождението на София в рубриката “Темите на деня” ви срещнахме с Жоро Пенчев, координатор "Технологии, Икономика и Управление" във "Визия за София", който работи по изработването на дългосрочна стратегия за развитие на столицата. Пенчев е председател на Управителния съвет на фондация "Общество.бг" и част от екипа, създал първия национален портал за отворени данни. Той също така играе ключова роля в Екипа на София, който се грижи за стратегическото развитие и политиките за управление, планиране и дигитализация.
В интервюто за "Нашият ден" Пенчев споделя важни мисли и принципи, които насочват работата на "Екипът на София". Той подчертава, че организацията е насочена към експертна дейност, но също така е силно ангажирана в подкрепата на гражданското участие. Те вярват, че развитието на града и благосъстоянието на неговите жители се усещат най-добре, когато всички чувстват, че София е техен дом и имат отговорност към него.
Сътрудничеството между Столичната община и гражданите, както и включването на последните в процеса на изработване на политики и в дейностите в града, е ключов елемент за постигане на синергия, която може да доведе до положителни промени и развитие.
На въпрос за най-големите проблеми, пред които се изправя София, Пенчев изброява няколко важни аспекта. Един от тях е замърсяването и състоянието на градската среда, което изисква спешни мерки и стратегии за опазване на околната среда. Освен това придвижването в града, включително проблемът с паркирането и зависимостта от автомобилите, по неговите думи представлява предизвикателство, с което трябва да се справим.
Липсата на достатъчно места в детските градини и качеството на грижата за децата са други важни аспекти, които изискват внимание и решения. Жоро Пенчев също така подчертава необходимостта от по-добра координация между различните ресори и институции в града.
Този разговор с Жоро Пенчев от "Екипът на София" ни дава възможност да разберем какви са приоритетите и целите на организацията в работата им за развитието на столицата и какви са големите предизвикателства, пред които е изправен градът.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Фондация "За Доброто", Нов български университет и специализирана болница за активно лечение по детски болести "Проф. д-р Иван Митев" поставят началото на нова ера в детското здравеопазване с първата по рода си следдипломна квалификация по терапевтична комуникация в педиатрията. Едно дете никога не забравя престоя си в болница. В болничната..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Стоянка Стайнова, гр. Свети Влас: Наследница съм на малко земеделска земя от моя дядо, но не мога да получа дяла си поради следните пречки: Дядо ми имаше пет деца. Единият от синовете му е емигрирал в Русия преди 85 години, през..
Защо са необходими промени в Семейния кодекс? Съвместно упражняване на родителските права – равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота на детето. Защо е важно за детето? Какви са положителните и дали има отрицателни страни? Споделеното родителство и правата на децата е темата на предаването "Законът и Темида". Йорданка Бекирска –..
В "Мигранти с таланти" днес ви срещаме с Мохамад Шариф Хемат от Кабул, Афганистан. Той идва в България през вече далечната 1982 г. като студент, след като печели стипендия за отличен успех в Кабул. Тук Шариф завършва днешния Технически университет, специалност "Медицинска апаратура и електроника", и работи по специалността около две години след..
"Глад 2.0" е изложбата, с която Националният военноисторически музей ще отбележи своята 109-годишнина. Откриването е на 3 юли, а на 4 юли е предвиден..
От 3 до 14 юли в галерия "Интро" в София ще бъде представена изложба на проекта "Home". Проектът "Дом" е интердисциплинарен културен продукт с..
"Чорлав Петър" от Хайнрих Хофман излиза за първи път на български език в превод на Любомир Илиев. Детската класика се ражда като идея малко преди..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg