"Семейните маршрути" ни отвеждат в Калофер, където днес там е голям празник. На Йордановден има традиция да се вади кръстът. Целият град празнува, хиляди хора се стичат, за да видят тази превърнала се в традиция от 90-те години на ХХ век – мъжко ледено хоро. Честването на Богоявление започва в ранни зори и вече имаме първия човек, успял тази година да хване кръста от реката – той е най-малкият участник в леденото хоро – Мартин на 6 години. Той, заедно със своя баща, хвана кръста в ледените води на река Тунджа.
Ето какво разказа Александър Райчев, който се включи пряко от Калофер:
"Времето не е студено тази година. Хиляди хора от страната и чужбина се събират тази сутрин в Калофер. По думите на кмета Драгомир Боев от вчерашния ефир в предаването "Нашият ден", очакваните посетители в града тези дни ще бъдат около 6-7 хиляди души.
Ритуалът за хвърлянето на кръста е особено атрактивен. Според регламента, който беше спазен в ранните минути на деня, първо в реката влязоха местните жители, а след това и всички гости на града, които искаха да се потопят във водите на Тунджа. Минути преди 8 часа група от двеста мъже и младежи, сред които много деца от града на Ботев, слезе от църквата "Архангел Михаил", където беше отслужена Празнична литургия и водосвет, и нагази в реката.
Местни хора споделиха, че от дълги години влизат на Богоявление в реката – това са правили техните бащи и дядовци, на това учат и синовете си. Ритуалът се извършва за здраве и берекет през годината. Хората от Калофер бяха категорични, че въпреки студената вода никой досега не се е разболял и е здрав през цялата година. Има и един друг местен обичай – калоферци подгряват от предната вечер с вино с черен пипер.
Преди няколко месеца се появи монографията "За християнския празник Богоявление и неговото отбелязване в Калофер – история и съвременност" на историка доц. д-р Живко Лефтеров, преподавател в Департамент "История" на НБУ, който разглежда подробно традицията на хвърлянето на кръста и леденото хоро в Калофер.
Отец Димитър от църквата "Архангел Михаил" благослови слушателите на програма "Христо Ботев".
Официалната програма на празниците започва в 11.30 часа, когато е ритуалът по полагани на цветя пред паметника на Ивана Ботева, майката на Христо Ботев, и рецитация на стихотворението "Майце си". След това е митинг-поклонение, посветено на 176 години от рождението на Ботев пред мемориала на поета и революционер полагането на гирлянд на славата пред паметника. Събитията завършват с празнични илюминации, които ще осветят Калофер в чест на Христо Ботев и националния празник."
Какво споделиха жителите и гостите на Калофер, както и за творческия център на калоферската дантела – чуйте повече от звуковия файл.
Снимки – БГНЕС
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg