Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Екипност и ентусиазъм: Защо предаването "Добър ден" на БНР остава незабравимо?

Снимка: Цецо Папазов

В началото на годината и по повод годишнината от първото излъчване на водещи радиопредавания на БНР в ефира на "Нашият ден" разговоряхме с колеги от първите години на предаването "Добър ден" – за това дали времето извика високите журналистически стандарти от онези години, или хората, които ги защитаваха тогава.

В ефира на "Нашият ден" Паулияна Новакова, един от основателите и дългогодишен водещ на предаването "Добър ден", предаването-легенда в програма "Христо Ботев", сподели, че това, което направи тяхното предаване силно и вдъхновяващо, e било екипността. Още от самото начало те се самосъздават екип, зад всяка тема има много мислене, и то колективно. Залагат на чист, ясен език, без шаблони и директен подход към събитията и темите, които представят на своята аудитория.

Еди Емирян, един от пионерите на българската радиожурналистика и създател на програма "Хоризонт", изрази своето мнение в предаването "Нашият ден". Той сподели, че му липсва ентусиазмът на хората, с които работеше в тези ранни години. Екипността и въодушевлението, с които се извършваше работата в радиото, не са на същото ниво днес. Според него журналистиката е по-малко в програмата в настоящия момент, което е недостатък.

Людмил Кърджилов, също водещ от предаването "Добър ден" и понастоящем работещ в Дарик Радио, разказа за началата на кариерата си преди 1988 г. и как конкурсът, проведен от предаването "Добър ден", го въвежда в радиожурналистиката. Той сподели, че предаването е било бяла лястовица в българския радиоефир и има уникален подход към радиожурналистиката. Хората, с които работи, му показват основите на радиозанаята и създават неща, които по онова време не се правеха в останалите медии.

Тези интервюта ни дават възможност да се вгледаме в историята на радиожурналистиката в България и да сравним ентусиазма и стандартите от миналото с тези на нашия собствен временен контекст. Екипността и ангажираността към професията са ценности, които можем да научим и приложим и днес, за да подобрим качеството на медийната информация и журналистическата практика.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05

Завистта и клеветата

В неделното евангелско четиво Христос излекува двама слепци и един, обхванат от бяс ням човек. За Сина Божи, който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Множество са физическите недъзи, които Христос облекчава, но винаги показва, че истинският носител на..

публикувано на 27.07.25 в 09:35
Валентин Вълканов

Борисов и Пеевски – феномените на българската демокрация

Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус"  днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които искат справедлива съдебна система у нас . Какво пропусна гражданското ни общество, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Какво..

публикувано на 26.07.25 в 09:05
Доц. Жана Попова

Журналистите не бива да спират да пишат за това кой проверява проверяващия

Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул"  коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..

публикувано на 25.07.25 в 15:20