Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изненадите на първия ден на 2024-та: Не бързайте да определяте хората!

Снимка: БГНЕС

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" редакторът Светла Тодорова разказва за своя първи интересен епизод от за 2024 година. На 1 януари около обед тя влиза в подлеза, който свързва нейния квартал с отсрещния, и в самото му начало вижда човек на инвалидна количка с картонена кутия в ръка. Докато си рови из чантата, за да открие портмонето си, стига до средата на подлеза, където се натъква на друг човек, който също проси.

Дава му монета, но ѝ направи впечатление не съвсем позитивната му реакция – "Не благодари, погледна изпод вежди и просто прибра монетата".

Решава, че изглежда разсърден, защото сумата е съвсем дребна, тръгва да се връща назад към първия човек с кутията. По пътя сe сеща как навремето, когато следва клинична социална работа, в някакъв курс ги учат как да използват собствените си емоции като инструмент за диагностика на състоянието на хората, с които работят.

"Емоциите, разбира се, са субективен феномен, но в по-общ смисъл наистина биха могли да бъдат добър ориентир. Та тогава стана ясно нещо, което звучи парадоксално, но от гледна точка на теорията на социалната работа е вярно – колкото по-малко желание предизвиква у нас един човек да му помогнем, толкова по-вероятно е той да има голяма нужда от помощ. Колкото по-малко склонни сме да проявим емпатия към търсещия подкрепа, толкова по-неотложна е неговата нужда. Това е така, защото, за да изпитаме съчувствие към някого, трябва да можем да се идентифицираме с него, а колкото по-далече е някой от нас, като социален статус, като поведение и възпитание, толкова по-трудно е това.

Човекът в нужда е труден човек и често реакциите му са отблъскващи, за да изпиташ благодарност за подадената монета и да я изкажеш, се изисква ниво на функциониране, което може да е недостижимо за теб, степен на вътрешен комфорт, която не е твоята." 

Такива неща си мисли в първия ден на Новата година, докато се връща към първия човек в подлеза. Оставя монета и на него и се връща обратно, за да продължи пътя си, като неизбежно се натъква отново на недоволния втори човек по средата на подлеза. И тук се случва нещо напълно неочаквано за нея: "След като го бях категоризирала вече според вътрешната категоризация на хората, каквато  всеки от нас има и често използва, сякаш за да опровергае всичките ми умозаключения, той дойде до мен и ми подаде една свежа червена роза. Беше усмихнат до уши, пожелахме си Честита Нова година и се разделихме", разказва Светла.

"Това беше първата ми среща за 2024 година, първият обмен на предмети, емоции, пожелания, които имах. Остана ми само да гадая как недоволният и сърдито изглеждащ човек се преобрази така неочаквано. Едно обаче е сигурно – хората изненадват. Бързаме да ги пронумероваме и прошнуроваме, за да са ни по-удобни, обаче само след 50 метра разстояние те вече са други. И когато изненадата е жест на щедрост, годината наистина започва добре", споделя още тя в ефира на “Нашият ден”.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Радослав Бимбалов: В България няма политическа криза, а заложническа

Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа глобалните и националните процеси през годината, споделяйки своите наблюдения и размисли за обществото, политиката и културата. Говорейки за романа си "Ти, подобие мое", Бимбалов сподели:..

обновено на 26.12.24 в 13:24

Тони Маринова: Новата година и посланията на слънчевите деца

Поглеждаме към новата 2025-а година с календара "Слънчеви лица. Едно послание за добрина" и Тони Маринова, председател на сдружение "Синдром на Даун – България”. "Щом четете тези редове, значи календарът ни с душа вече ви е повикал. Сърцето ви е чуло неговия зов и посланието ни за добрина е готово да разпръсква светлина", пише Маринова на сайта..

публикувано на 26.12.24 в 11:06

Юбилейна година: Витоша празнува 90 години като природен парк

Тази година се отбелязва 90-годишният юбилей от обявяването на Витоша за първия природен парк в България и на Балканите. По този повод Регионалният исторически музей – София откри специална изложба, посветена на Витоша, която може да бъде разгледана до края на януари 2025 г. в зала "Инфо център". Изложбата включва архивни фотографии, документиращи..

обновено на 26.12.24 в 10:46

Каква беше отиващата си 2024 година за Балканите?

Балканите в края на 2024 година продължават да стоят на кръстопът. Въпросът за бъдещето на региона остава неясен, като мнозина се питат дали ще успеят да преодолеят тези вътрешни и външни напрежения. В Сърбия продължава серията от студентски протести, които са насочени както срещу властите, така и срещу управлението на президента..

публикувано на 26.12.24 в 10:35

"Трима мъже за Вилма" – Коледен роман с писма вместо шоколадови изненади

В разговора с издателя Пламен Тотев от издателство "Изида" научаваме за романа "Трима мъже за Вилма" на норвежката писателка Гюдрюн Скретинг. Тази книга е идеалното допълнение към коледно-новогодишните празници – история, която комбинира хумор, дълбоки чувства и изненадващи обрати. Гюдрюн Скретинг открива таланта си за забавно и увлекателно..

обновено на 26.12.24 в 09:35