"Субективни пейзажи" изобразяват нестандартното око на талантливите автори от Photoworld. Едноименната им обща изложба ще бъде открита на 11 януари от 19.00 часа в Клуба на фоторепортера.
"Наскоро попаднах на един цитат, който казваше, че фотографията е изкуството да посочваш. Може би това е едно добро определение за фотографията, защото тя изважда някакви фрагменти от света, който ни заобикаля. И тази изложба се казва "Субективни пейзажи" точно защото този личен поглед на всеки автор е много силно изразен в начина, по който са представени пейзажите. Тя е доста по-нестандартна, не просто красиви гледки или пейзажи, които биха направили впечатление, а са точно лични впечатления от природата", обясни в "Артефир" инициаторът на експозицията и основател на Photoworld Емануил Трейман.
Колекцията, която ще може да бъде разгледана в Клуба на фоторепортера, принадлежи на групата по пейзажна фотография на Photoworld с координатор Иван Миладинов. Тя разкрива нови измерения на зрителите за красотата в нестандартното, в онова, което е колкото скрито, толкова и напълно видимo, за онези, чиито сетива са будни. Неочакваното и абстрактното, въображението и всевъзможните перспективи към природата около нас се преплитат в "Субективни пейзажи".
"Фотографът е човек, който обикновено има проблем с рисуването и се изразява чрез медията "фотография". Цялата ни група се самоизразява с тази медия. Ние представяме едни пейзажи, които са много реалистични и нестандартни, защото липсва сладникавата част. (…) Ние сме хора, които обичат природата, обичаме я такава – каквато е. Натурална, понякога зла, понякога хубава, понякога мрачна. (…) Аз имам една теза, че цветното много се харесва на хората и много хора се плъзгат да правят пейзажи, които се харесват. В тази изложба има пейзажи, които харесват авторите, и това е личното усещане за света. Това е магията", каза фотографът Владимир Спасов, който е един от участниците в изложбата.
Освен неговите фотографии, които изобразяват различните състояния на водата, в "Субективни пейзажи" публиката може да види кадри и от Ивайло Сапунджиев и Мая Дойчинова-Сапунджиева, Поля Димитрова, Цветелина Стоянова и Юлия Димова.
Групата провежда серия от регулярни пътувания и творчески разговори, в които всеки от участниците намира своя повод да снима, да размишлява и да анализира заснетото всеки месец. В резултат на това се получават фотографии на природата, които бягат от клишетата и я показват в естествената ѝ форма, но някак със завъртане.
Какво значи това – чуйте в звуковия файл.
Снимки – Клуб на фоторепортера
В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA – художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..
Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..
Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...
Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg