Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Субективни пейзажи" в Клуба на фоторепортера

"Субективни пейзажи" изобразяват нестандартното око на талантливите автори от Photoworld. Едноименната им обща изложба ще бъде открита на 11 януари от 19.00 часа в Клуба на фоторепортера.

"Наскоро попаднах на един цитат, който казваше, че фотографията е изкуството да посочваш. Може би това е едно добро определение за фотографията, защото тя изважда някакви фрагменти от света, който ни заобикаля. И тази изложба се казва "Субективни пейзажи" точно защото този личен поглед на всеки автор е много силно изразен в начина, по който са представени пейзажите. Тя е доста по-нестандартна, не просто красиви гледки или пейзажи, които биха направили впечатление, а са точно лични впечатления от природата", обясни в "Артефир" инициаторът на експозицията и основател на Photoworld Емануил Трейман.

Колекцията, която ще може да бъде разгледана в Клуба на фоторепортера, принадлежи на групата по пейзажна фотография на Photoworld с координатор Иван Миладинов. Тя разкрива нови измерения на зрителите за красотата в нестандартното, в онова, което е колкото скрито, толкова и напълно видимo, за онези, чиито сетива са будни. Неочакваното и абстрактното, въображението и всевъзможните перспективи към природата около нас се преплитат в "Субективни пейзажи".

"Фотографът е човек, който обикновено има проблем с рисуването и се изразява чрез медията "фотография". Цялата ни група се самоизразява с тази медия. Ние представяме едни пейзажи, които са много реалистични и нестандартни, защото липсва сладникавата част. (…) Ние сме хора, които обичат природата, обичаме я такава – каквато е. Натурална, понякога зла, понякога хубава, понякога мрачна. (…) Аз имам една теза, че цветното много се харесва на хората и много хора се плъзгат да правят пейзажи, които се харесват. В тази изложба има пейзажи, които харесват авторите, и това е личното усещане за света. Това е магията", каза фотографът Владимир Спасов, който е един от участниците в изложбата.

Освен неговите фотографии, които изобразяват различните състояния на водата, в "Субективни пейзажи" публиката може да види кадри и от Ивайло Сапунджиев и Мая Дойчинова-Сапунджиева, Поля Димитрова, Цветелина Стоянова и Юлия Димова.

Мая Дойчинова-СапунджиеваГрупата провежда серия от регулярни пътувания и творчески разговори, в които всеки от участниците намира своя повод да снима, да размишлява и да анализира заснетото всеки месец. В резултат на това се получават фотографии на природата, които бягат от клишетата и я показват в естествената ѝ форма, но някак със завъртане.

Какво значи това – чуйте в звуковия файл.

Снимки – Клуб на фоторепортера


По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ралука Над

Румънската писателка Ралука Над за антропологията и писането

"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
проф. Иван Газдов

Добрата вибрация

На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба.  Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..

публикувано на 10.01.25 в 14:57

Предпремиерна среща с младата румънска поезия в антология

Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..

публикувано на 10.01.25 в 12:45
Димитър Димитров и учителят Димитър Драгнев

Българин триумфира на Цицероновия конкурс: Как латинският го отведе в Оксфорд

Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..

публикувано на 10.01.25 в 09:52

Как Пловдив утвърди мястото си сред културните дестинации в Европа?

2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..

обновено на 10.01.25 в 09:50