Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Честит Банго Васили!

Най-големият ромски празник през погледа на децата

На 14-и януари посрещаме ромската нова година или Банго Васили. Специалното празнично издание на Детското.БНР ни пренесе в атмосферата на празника на ромската общност в България. Вратата към този пъстър и богат свят на емоция и талант отвориха актьорите Ангелина Славова и Наталия Цекова, както и журналистът Валери Леков. Те представиха "Легенда за рома" от Михаил Георгиев и стихове от ромската поетеса Сали Ибрахим.


Децата и учителите от 75-о ОУ "Тодор Каблешков" в град София разказваха как се посреща големият ромски празник и какви благословии се изричат. На този ден задължително се приготвя пиле и патица, сърми, а младите искат прошка от по-възрастните. Малките актьори представят и стихотворението "Катунари" на Пенчо Славейков.


Ученици от ОУ "Граф Игнатиев" от село Граф Игнатиево гостуваха в Българското национално радио и бяха приети от неговия генерален директор Милен Митев. С празнична програма за Банго Васили те поднесоха своите пожелания и наричания за здраве, благоденствие и успехи през новата 2024-та година. Не пропуснаха да сурвакат за здраве и берекет и изпълниха танц на различните етноси и "Цигански романс". Разбира се, раздадоха и баница с късмети. Инициативата за този празник на толерантността е на Центъра за междуетнически диалог "Амалипе".


На финала на празничното издание на Детското.БНР  децата от 41-во ОУ "Св. Патриарх Евтимий" и ЧОУ "Фюжън" в град София споделиха  "какво е любовта?" за тях.

Традиционно Банго Васили се празнува три дни – от 13-и до 15-и януари. 14-и януари обаче е най-важният ден, тогава от най-голямо значение е първият гост в къщата. Смята се, че какъвто човек прекрачи пръв прага на дома, такава ще бъде и цялата Нова година.

Поздравът, който екипът на детското предаване отправи е: "Нека се радвате на живота, да не спирате да търсите нови приятели, да общувате, да преоткривате и да се наслаждавате на необятния детски свят".

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

Снимки: Ани Петрова

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Янчо Делчев

ВМА извърши първа операция с ново поколение апарат Da Vinci Xi

Във Военномедицинска академия бе представен апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi от ново поколение. Апаратът комбинира високотехнологични иновации и прецизност при извършването на операции. Първата такава беше извършена от д-р Янчо Делчев , ръководител на Клиника по обща и онкологична гинекология на ВМА. "Случаят касае 40-годишна..

публикувано на 22.01.25 в 12:29

Бабинден в АГ "Майчин дом"

На 21 януари в Деня на родилната помощ, известен като Бабинден, в най-старата АГ болница у нас "Майчин дом" се състоя водосвет и освещаване на III операционна зала на името на доц. д-р Божидар Славчев. В ритуала по измиване на ръцете участие взеха директорът на болницата проф. Иван Костов, началникът на Родилна клиника проф. Асен Николов и..

публикувано на 22.01.25 в 12:04

Денят, който промени Русия и Украйна: 22 януари през призмата на историята

В контекста на значими исторически дати и събития, историкът Евлоги Станчев говори в ефира на "Нашият ден" за паралелите между "Кървавата неделя" през 1905 г. в Русия и Съединението на Украйна от 1919 г. Тези събития носят своето значение както за времето, в което са се случили, така и за съвремието. На 22 януари 1905 година в Санкт..

обновено на 22.01.25 в 11:39
Люба Константинова и Петя Андасарова

За търсенето на човека в полето на хуманността

За търсенето на човека на полето на хуманността чрез изложбата "Да търсиш дом, да намериш човек" , създадена по проекта "В търсенето на убежище: хора, ценности и практики" към Софийския университет "Св. Климент Охридски" – разговор в "Нашият ден" с Петя Андасарова , един от организаторите. Андасарова е част от екипа студенти от специалност..

публикувано на 22.01.25 в 10:33

Бабино хоро за Бабинден в Негушево

Село Негушево е с хилядолетна история, а първите писмени данни за него са от 1444 година. "В селото винаги е имало будни хора, които са живели и творили с мисълта за идните поколения", казва секретарят на читалище "Възраждане-1922" Елка Радойновска. С какво са известни съвременните жители на Негушево, как живеят, за какво мечтаят и как премина..

публикувано на 21.01.25 в 12:11