Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Аларма Пънк Джаз" открива годината ударно с турне

Джаз дуото Шарески-Йованович (Скопие / Берлин) ще представи новата си програма на 18, 19 и 20 януари в Пловдив, София и Велико Търново. С тази кратка зимна серия "Аларма Пънк Джаз" започва поредица съвместни концерти с "Гьоте Институт - България" с участието на съвременни авангардни и ъндърграунд музиканти, които живеят и творят в Германия.

Георги Шарески и Марко Йованович
Снимка: Мите Кузевски

Пригответе се за истински маратон тази седмица. Георги Шарески и Марко Йованович, двама от най-оригиналните европейски джаз инструменталисти с корени от Балканите (и опит и въображение, които ни отвеждат към американския блус, Бъркли, Берлин, Западна и Северна Африка), отново са в България. В София – за втори път като дуо (на 19 януари), а в Пловдив и Велико Търново (съответно на 18 и 20 януари) – премиерно.

Георги Шарески (поредният ключов македонски джаз китарист в афиша на "Аларма Пънк Джаз" за последните 12 месеца след Сашо Поповски миналия януари и Тони Китановски през април 2023) съвсем не е непознато име на слушателите на "Аларма". Той гостува за първи път в София именно по покана на "Аларма" със супергрупата си Skopje ConnectionДжиян Емин - валдхорна и пиано и Лука Акуино - тромпет) през ноември 2011 г., като същата година, малко преди това (през септември) представи триото и на уърлд мюзик форума "Без граници" в Балчик. В албумите на Шарески (още в онези ранни години) срещаме ключови музиканти от световната сцена – Фраческо Бердзати (когото гледахме и на Варненския джаз фестивал миналия юли), Ури Гурвич (който няколко години по-късно направи дебют на лейбъла Tzadik на Джон Зорн с Петър Славов на контрабаса), Оливер Йосифовски (създателя на "Любойна" и първи басист на "Фолтин"), Ернст Райзехъри др. Част е и от авангардния колектив No Lands Man (страничния проект на музикантите от Fish In Oil, също стари приятели на "Аларма") заедно с Джиян Емин, Дейв Уилсън, Войно Диздар (клавириста на Рамбо Амадеус) и др. Завършил е китара и композиция в "Бъркли Колидж", негов преподавател е самият Дейвид Тронзо, а през последното десетилетие живее между Скопие и Берлин, където свири и записва с музиканти като Борис Бел (Германия), Александър Петров (Северна Македония), Антти Виртаранта (Финландия) и др.

Марко Йованович е музикант със сръбски корени, роден в Мюнхен през 1978 г., и е сред топ-виртуозите на хармониката в Европа към днешна дата. Създател е на Harmonica School Berlin, a сред влиянията си посочва наистина богата палитра музиканти от цял свят – от Хауърд Леви до Абдел Гадир Салим от Судан, от Литъл Уолтър, през пакистанската певица Абида Парвийн, до Йехуди Менухин, от Шабан Байрамович и хеви метъла до Рави Шанкар. През годините е бил част от различни блус-рок формации - Lars Vegas & The Love Gloves, Little Sam Lud (с американския китарист Райън Донахю), дуо с Bluesrudy от Германия. В "балканския блус" се впуска преди няколко години заедно с хърватския китарист и автор на песни Бранко Галоич, а африканските му приключения включват турнета със сахрауи дивата Марием Хасан от Западна Сахара (до самия край на живота й през 2015г.) и концерти с групата Afrikadelle.

Двамата се запознават в Берлин преди няколко години, благодарение на контрабасиста Кристиян Шанц. Имат един съвместен албум - Big Love, издаден през 2023г., и в момента работят по втори.

Цялото турне се организира от радиофестивала "Аларма Пънк Джаз" и е не само първото ударно събитие за платфромата за 2024 г., но и първо от новата съвместна серия на "Аларма" в партньорство с "Гьоте Институт – България", фокусирана върху съвременни авангардни и ъндърграунд музиканти, които живеят и творят в Германия. Започваме от пловдивския "Би Боп", после се връщаме в София, където "Гьоте Институт" са и наши физически домакини, а накрая имаме и специален бонус (с гост музикант) във великотърновския "Мелон", партнирайки си традиционно и с арт-организацията "ТаМ".

В ефира на БНР можете да слушате интервюта с Георги Шарески и Марко Йованович в първия час на "Пулсиращи ноти" по "Хоризонт" днес (понеделник, 15 януари) след новините в 22.00 ч., в "Аларма Югозапад" по Радио Благоевград също днес (понеделник, 15 януари) след новините в 23.00 ч. и в сряда (17 януари) в "Аларма" по програма "Христо Ботев" от 21.30 до 23.00 ч.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Детският хор на БНР

Детският радиохор – сред финалистите на Международния хоров конкурс "Нека пеят народите" 2024

На 6 октомври вечерта от 20.00 часа българско време очакваме с трепет развоя от музикалната надпревара на "Нека пеят народите" – престижният международен хоров конкурс! Отново имаме български финалист и този път това е Детският хор на БНР с главен диригент маестра Венеция Караманова . Конкуренти на нашия състав са Хор на момичетата от Копенхаген..

публикувано на 05.10.24 в 16:50

"Медея" от Шарпантие за първи път в Парижката "Опера гарние"

Три века след нейното създаване, музикалната трагедия на Шарпантие – "Медея", намира своята майсторска интерпретация на сцената на Парижката "Опера гарние". Световноизвестният клавесинист, диригент, музиколог и педагог Уилям Кристи и основаният и ръководен от него ансамбъл Les Arts Florissants представят бароковия шедьовър. Постановката е дело на..

публикувано на 05.10.24 в 08:05

"Медея" от Марк Антоан Шарпантие, трагедия в пет действия и пролог

"Медея" е единствената опера, написана от Шарпантие за Кралската музикална академия. Либрето: Тома Корней. Премиера: Кралския театър в Париж на 4 декември 1693 г. Действащи лица: • Медея, магьосница – мецосопран • Язон, принц на Тесалия – тенор • Аркас, довереник на Язон – тенор • Креон, цар на Коринт – бас • Крьоз, дъщеря на Креон – сопран •..

публикувано на 04.10.24 в 09:40
Проф. Боян Лечев

Миговете вдъхновение на Боян Лечев

В петъчната вечер ще възкресим спомена за проф. Боян Лечев – изумителен цигулар, потомствен музикант и любим педагог за десетки свои ученици, които не могат да го забравят. Боян Лечев бе орисан да прокарва пътеки. Неистово го мамеше непознатото, като сонатата за соло цигулка на Прокофиев. Изпълни я за пръв път у нас преди 50 години. Големият..

публикувано на 04.10.24 в 08:25

Щефан Владар пред БНР: Най-важен в музиката е езикът

Роден във Виена, Щефан Владар е една от най-забележителните музикални личности на Австрия. Кариерата му го отвежда до най-големите музикални зали в света. Свирил под диригентството на Клаудио Абадо, Рикардо Шайи, сър Невил Маринър, Кристиан Тилеман, в изяви с Оркестъра на Академията на St Martin in the Fields, Баварския държавен оркестър, Кралския..

публикувано на 01.10.24 в 12:15