Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за Атанас Далчев

| обновено на 17.01.24 в 10:22
Атанас Далчев (в средата) заедно с поета и преводача Александър Муратов (вляво) и Радой Ралин.
Снимка: bulgarianhistory.org

На 17 януари 1978 година, преди 46 години, загубихме един от най-известните и влиятелни поети в историята на българската литература Атанас Далчев. Този ден остана в историята на нацията като ден на възпоменание за неговия творчески гений и значимост.

За да разберем повече за човека зад стиховете, се обърнахме към неговата дъщеря, Виктория Далчева, която сподели своите спомени в едно интервю за предаването "Нашият ден".

Виктория Далчева разказва за своето детство, започнато в разрушената къща на ул. "Солунска". Тя споделя, че първите ѝ спомени са свързани с голямата стая, в която е споделяла пространство с братята си. Тя си спомня как баща им ѝ чете редовно приказки. Впуска се и в четене на произведения като "Божествената комедия" на италиански. Този живописен образ на баща, който разказва за приключенията на Данте в ада, разкрива част от топлата и образователна атмосфера в дома на Далчев.

Виктория Далчева разказва още, че нейният баща е бил усмихнат и весел човек, въпреки че някои критици го представят като мрачен и меланхоличен.

"Може би с тази привързаност към семейството се пазеше от суетата и от критиците, които винаги го описваха като саможив, буржоазен и стоящ далеч от социалните промени. А точно това не беше вярно, защото баща ми беше възпял работника, обущаря и още", казва тя.

В предаването разказва още, че в детството си не е знаела, че нейният баща е поет, защото никой не е говорел за това вкъщи.

“Чак когато отидох в гимназията, моят учител ме попитал дали имам нещо общо с Далчев от литературата, отговорих, че имам общо. Едва тогава започнахме да разбираме, че баща ни е поет и то непризнат", разказва още дъщерята на Атанас Далчев.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

Снимки: Уикипедия
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Книга за режисьорските подходи към операта "Дон Паскуале"

Книгата "Грация на смеха. Или за спецификата на комическото белканто в операта "Дон Паскуале" от Гаетано Доницети. Теоретични и режисьорски подходи" от Стефан Донев е възможност да се проследи опита на автора като режисьор "да открие и разясни", по думите на Петър Пламенов, спецификите и "неповторимото очарование" на шедьовъра на Доницети. Стефан..

публикувано на 04.10.24 в 14:59

Една неканонична и лична антология на англоезичната поезия

Англоезична поезия от XIV в. до XXI в. съдържа новото издание "Потомството на Чосър".  Мащабната антология в "Артефир" представя лично нейният преводач и съставител  проф. Александър Шурбанов. Това не е канонична, а лична антология, подчертава гостът. Избраните произведения в книгата са такива, оставили през годините следа в..

публикувано на 04.10.24 в 13:23

Изложба с мисия: Нов прочит на текстилните традиции в съвременното изкуство

На днешния 4 октомври 2024 г. се открива изложба на студенти от специалност "Текстил – изкуство и дизайн", НХА, София в Музеен център към Регионален етнографски музей на открито "Етър", Габрово. В съвременния свят традиционните занаяти често срещат предизвикателства, но същевременно и нови възможности за развитие. Д-р Наталия Дарманчева ,..

обновено на 04.10.24 в 11:08

Честита ни единица!

В редакция "Хумор и сатира" сме установили, че появи ли се единица в номерацията на месеците, ей я къде е Нова година. Все още обаче е есен и настроението ни е подобаващо, както можете да се убедите в неделя, веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният..

публикувано на 04.10.24 в 10:10

Антоанета Бачурова и нейните хора

"В културната медийна ниша "Умно село" е най-доброто постижение на българските телевизии", казва Георги Лозанов, а Жана Попова определя поредицата като "незабелязаното в забележителните личности".  Самата поредица от портрети на едни от най-важните фигури от нашия културен живот се превърна в култова и любима за зрителите на БНТ, но за съжаление..

публикувано на 03.10.24 в 16:54