Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фантастика и фолклор се преплитат в "Сянката на кукера"

Илияна Семерджиева и Петър Кънчев
Снимка: Ангелина Грозева

Дебютната книга на автора Петър Кънчев "Сянката на кукера" представя един чуден свят, в който се преплитат фантастика и български обичаи. Сюжетът насочва към способността на кукерите да прогонват злото в Долната земя със своите езически танци. Злото знае, че рано или късно някой ядосан или уплашен човек ще му проправи път нагоре, а цикълът ще започне отначало. Една книга, която поставя много символи, сред които този на числото 13 и този на борбата между доброто и злото, разказват авторът Петър Кънчев и изпълнителката Илияна Семерджиева:

"Винаги съм бил любител на българските фолклор и история. Самите кукери имат доста по-богата история, отколкото си представяме. Идват най-вероятно от Дионисиевите празници, в които сатирите са танцували пред боговете, а това е свързвано с първата форма на театър. Интересна е връзката на кукерите с гонението на злото, това е идеята – тези кукери да ни покажат нещо вътрешно наше, което да го изтласкаме навън. Главният герой търси мистерията на злото. Малко, по малко в книгата я открива, но ще продължи и в следващите части. Той се изправя срещу собствената си сянка. Това ми е интерпретацията, че въобще ние, хората, трябва да се изправяме срещу собствената си сянка", споделя Петър Кънчев.

Песента към книгата се казва "Танцът на посвещението". Протагонистът в сюжета е стихийният Бурян, кукер от царство Испория. Той иска да сложи край на това, когато е изпратен в град Багрен, където тайнствен убиец е отнел живота на дванайсет души. Бурян е готов на всичко, за да унищожи злото веднъж завинаги. Дори това да означава да наруши повелите на събратята си, да рискува всичко и да сключи облог със сянката си. Мистерията обаче се оказва далеч по-заплетена, а зад мотивите на убиеца може би се крие нещо далеч по-могъщо от обикновеното зло. Съдбата на цяла Испория е заложена на карта.

"На мен мелодията просто ми дойде. Седнах и я развих, и я пратих на Петър. Непринудено и с магия се появиха песните към книгата. Музиката изразява мобилизирането на земята да бъде от помощ на Бурян и помощ на човечеството да се избави от злото" – споделя Илиана Семерджиева.

Сюжетът поставя и силни женски образи, например този на орисницата Алгара. В книгата са засегнати и въпроси за митовете, легендите, исторически моменти от Второто българско царство. Самият автор споделя, че е вложил реални факти, а други моменти от миналото ни е използвал като отправна точка за вдъхновение.

Цитат от книгата гласи: "Звездите грееха, Кабира планина приспиваше дивата си челяд, а двамата кукери играеха яростно около бушуващия огън до пещерата… Такъв беше танцът на искрата."

Снимка – Ангелина Грозева

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Шумналиев

"Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време

Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли, политически, икономически, обществени, са прекрасна лаборатория за един писател, смята Шумналиев. "Надарени сме от историята и от Бога да бъдем наистина заредени с творческа енергия и..

публикувано на 26.01.25 в 09:00
Любомир Канов

Любомир Канов в късния следобед

Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..

публикувано на 26.01.25 в 08:25
Изложба „Acqua alta“ – първи етаж

България и Венецианското биенале

Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..

публикувано на 25.01.25 в 12:45

Думите и войната

"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..

обновено на 25.01.25 в 09:25

Възстановиха "Лазарица" в режисьорския прочит на Крикор Азарян

Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..

публикувано на 25.01.25 в 09:10