Какво се случва с човешкия ум, разпилян и пренареден от съприкосновението с висшата технология? В контекста на актуалната дискусия за изкуствения интелект в нашето съвремие рубриката "Темата на деня" запознава слушателите на предаването "Нашият ден" с един нестандартен, научно-литературен, визуален пърформанс.
Гости на предаването са Михаела Добрева от артистичното сдружение "Съпромат" и Александър Попов от научния колектив "Космотехника". Двамата са в студиото, за да запознаят аудиторията с пърформанса "Другият сън", който може да бъде преживян на 24-ти и 25-и януари между 17:00 и 22:00 ч. в "Топлоцентрала".
Научно-фантастичното сценично произведение е адаптация на българския роман – фантастика със същото име, чийто автор е Владимир Полеганов. Михаела Добрева и Александър Попов разказват как се заражда идеята за колаборация между двата колектива, за да преведат текста на визуален език.
"Съпромат", чиито основатели са Михаела Добрева и Борис Далчев, е сдружение, което работи в сферата на дигиталните изкуства, сайт спесифик инсталациите и пърформанса. Като сценографи с опит в конвенционалния театър, Добрева и Далчев чувстват нуждата да създават собствени творби, по-близки до визуалното, където обектът и материята са водещи, обяснява Михаела. Понякога е необходима странична експертиза, допълва тя.
За колектива "Космотехника" разказва Александър Попов, изявяващ се в полето на науката, антропологията, компютърната лингвистика и като преподавател в Софийския университет. Попов споделя как със своя партньор в колектива измислят съвместния проект: "С Косьо Георгиев (антрополог) бяхме решили, че искаме да работим със "Съпромат", за да използваме тяхната материя и съпротива". И двамата вече имали общата идея за целта да боравят с българския фантастичен текст. "Другият сън" Попов определя като една от най-добрите фантастики не само в България – "пресечна точка между много дисциплини, подходи, медии".
И двамата гости определят пърформанса като свободна интерпретация на литературния първоизточник. По-скоро вид импресия, преживяване без конкретни начало, край и сюжет. Вратата ще бъде отворена за зрители-участници, за да влизат и излизат по свое желание.
"Човек може да дойде на това представление и след това да прочете романа, без това да му повлияе прекалено и да му разкаже историята. "Постарахме се да позволим зрителят сам да си стане автор", казва Александър.
Михаела допълва, че е добре всеки да приеме това, което ще види, като игрално пространство.
В края на разговора гостите обвързват измислената реалност на пърформанса с тази, в която живеем.
"Всяка технология може да бъде заплашителна“, смята Попов и допълва, че по-скоро сами бихме си навредили с начина, по който решим да употребим изкуствения интелект.
Един позитивен подход към предизвикателствата на новото технологично време, според Попов, е да "обживеем възможността, която технологиите дават". Романът "Другият сън" и създаденият по него пърформанс са една добра отправна точка.
Можете да чуете целия разговор в звуковия файл.
Българо-японският куклен спектакъл "История за чайка и банда котараци" на Катя Петрова е поканен за ново турне в няколко японски града през лятото. Това е третото гостуване на спектакъла, който дълги години се игра на сцената на Столичния куклен театър. Поканата за предстоящото турне дойде поради големия интерес от страна на японската публика към..
За пръв път в България се провежда годишното общо събрание на CISAC – най-значимият глобален форум в света на авторските права. Негов домакин е сдружението на композитори, автори и музикални издатели за управление на авторски права "Музикаутор", член на Конфедерацията от 1993 г. Форума събира творци, ръководители на дружества за колективно..
Как празнуват и какво значи 24-ти май за хората, за които всеки ден е "ден на буквите". Анкета с редактори, коректори и преводачи за интимното преживяване на четенето и колективното честване на писмеността и културата. Зорница Христова е българска преводачка от английски език, журналистка и авторка на детски книги. През 2010 година създава собствено..
"За какво мислиш?" ни пита книгата на Лоран Моро, която е неин автор и художник. Героите? Четем им мислите, виждаме ги нарисувани, можем да повдигнем капачетата и да видим дали и другите не мислят като нас: "Анелия има сладки желания", "Гийом кипи от гняв", "Антоан не си намира думите", "Лоран няма търпение отново да е лято", "Розали е започнала да..
Празничното издание на предаването "Семейно радио" е посветено на 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Голямото семейство на Българското национално радио поздрави своите слушатели с директни включвания и репортажи на: Радио София – с Христина Иванова, Радио Пловдив –..
Има ли руска пропаганда в българските училища и какво показва разследване на БНТ, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Мая Димитрова,..
Как да различим социалните от политическите послания в една криза и защо исканията на синдикалистите по време на протестите в градския транспорт на..
В навечерието на 24 май – денят на българската просвета и култура, и на славянската писменост – в студиото на радиопредаване гостуваха представители на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg