Какво се случва с човешкия ум, разпилян и пренареден от съприкосновението с висшата технология? В контекста на актуалната дискусия за изкуствения интелект в нашето съвремие рубриката "Темата на деня" запознава слушателите на предаването "Нашият ден" с един нестандартен, научно-литературен, визуален пърформанс.
Гости на предаването са Михаела Добрева от артистичното сдружение "Съпромат" и Александър Попов от научния колектив "Космотехника". Двамата са в студиото, за да запознаят аудиторията с пърформанса "Другият сън", който може да бъде преживян на 24-ти и 25-и януари между 17:00 и 22:00 ч. в "Топлоцентрала".
Научно-фантастичното сценично произведение е адаптация на българския роман – фантастика със същото име, чийто автор е Владимир Полеганов. Михаела Добрева и Александър Попов разказват как се заражда идеята за колаборация между двата колектива, за да преведат текста на визуален език.
"Съпромат", чиито основатели са Михаела Добрева и Борис Далчев, е сдружение, което работи в сферата на дигиталните изкуства, сайт спесифик инсталациите и пърформанса. Като сценографи с опит в конвенционалния театър, Добрева и Далчев чувстват нуждата да създават собствени творби, по-близки до визуалното, където обектът и материята са водещи, обяснява Михаела. Понякога е необходима странична експертиза, допълва тя.
За колектива "Космотехника" разказва Александър Попов, изявяващ се в полето на науката, антропологията, компютърната лингвистика и като преподавател в Софийския университет. Попов споделя как със своя партньор в колектива измислят съвместния проект: "С Косьо Георгиев (антрополог) бяхме решили, че искаме да работим със "Съпромат", за да използваме тяхната материя и съпротива". И двамата вече имали общата идея за целта да боравят с българския фантастичен текст. "Другият сън" Попов определя като една от най-добрите фантастики не само в България – "пресечна точка между много дисциплини, подходи, медии".
И двамата гости определят пърформанса като свободна интерпретация на литературния първоизточник. По-скоро вид импресия, преживяване без конкретни начало, край и сюжет. Вратата ще бъде отворена за зрители-участници, за да влизат и излизат по свое желание.
"Човек може да дойде на това представление и след това да прочете романа, без това да му повлияе прекалено и да му разкаже историята. "Постарахме се да позволим зрителят сам да си стане автор", казва Александър.
Михаела допълва, че е добре всеки да приеме това, което ще види, като игрално пространство.
В края на разговора гостите обвързват измислената реалност на пърформанса с тази, в която живеем.
"Всяка технология може да бъде заплашителна“, смята Попов и допълва, че по-скоро сами бихме си навредили с начина, по който решим да употребим изкуствения интелект.
Един позитивен подход към предизвикателствата на новото технологично време, според Попов, е да "обживеем възможността, която технологиите дават". Романът "Другият сън" и създаденият по него пърформанс са една добра отправна точка.
Можете да чуете целия разговор в звуковия файл.
На трети април независимата платформата ПУК и Гьоте институт организират поп-ъп изложба с книгите, номинирани за Dummy Award – една от най-важните международни награди за непубликувани фотокниги, която се организира ежегодно от Музея на фотокнигата в Кьолн. PhotoBookMuseum е основан през 2014 г. в Кьолн като неправителствена организация, която..
Едно от основните автентични предназначения на Античен театър Пловдив – да бъде платформа за изява на антични театри, не се е реализирало от векове, след като през IV век част от иначе добре запазения и реставриран Античен театър е разрушен. Връщането на традицията е по инициатива на Античен театър "Огнян Радев " , който организира фестивала Ex..
Захари Захариев през погледа на неговите колеги и приятели Светослав Тодоров – журналист и редактор, и Иван Димитров – поет, писател и драматург. Захари Захариев (1989-2024) е роден в гр. Сливен и твърде рано напусна този свят. Завършил е философия в Софийския университет. Поезията му представлява неудържим поток от ярки метафори, една..
Документалният филм "Писма до... и обратно" на режисьора и оператор Христо Димитров - Хиндо и продуцента Станимир Петров бе част от програмата на София филм фест. Филмът разказва историята зад кореспонденцията между двойка влюбени, а след това и съпрузи от Бургас, която двамата поддържат в продължение на повече от 30 години между 1952 и..
С изненади в Стаята на приказките започва "Маратонът на четенето 2025", в който Регионална библиотека "Христо Ботев" – Враца се включва за поредна година със серия от събития в дните от 2 до 23 април . Директорът на Регионалната библиотека във Враца, Силвия Павлова, разказва повече. Слушайте!
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg