Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Събуждане на технологичното съзнание в "Другият сън"

Какво се случва с човешкия ум, разпилян и пренареден от съприкосновението с висшата технология?  В контекста на актуалната дискусия за изкуствения интелект в нашето съвремие рубриката "Темата на деня" запознава слушателите на предаването "Нашият ден" с един нестандартен, научно-литературен, визуален пърформанс.

Гости на предаването са Михаела Добрева от артистичното сдружение "Съпромат" и Александър Попов от научния колектив "Космотехника". Двамата са в студиото, за да запознаят аудиторията с пърформанса "Другият сън", който може да бъде преживян на 24-ти и 25-и януари между 17:00 и 22:00 ч. в "Топлоцентрала".

Научно-фантастичното сценично произведение е адаптация на българския роман – фантастика със същото име, чийто автор е Владимир Полеганов. Михаела Добрева и Александър Попов разказват как се заражда идеята за колаборация между двата колектива, за да преведат текста на визуален език. 

"Съпромат", чиито основатели са Михаела Добрева и Борис Далчев, е сдружение, което работи в сферата на дигиталните изкуства, сайт спесифик инсталациите и пърформанса. Като сценографи с опит в конвенционалния театър, Добрева и Далчев чувстват нуждата да създават собствени творби, по-близки до визуалното, където обектът и материята са водещи, обяснява Михаела. Понякога е необходима странична експертиза, допълва тя.

Светлозар Желев, Михаела Добрева и Александър Попов (от ляво надясно)За колектива "Космотехника" разказва Александър Попов, изявяващ се в полето на науката, антропологията, компютърната лингвистика и като преподавател в Софийския университет. Попов споделя как със своя партньор в колектива измислят съвместния проект: "С Косьо Георгиев (антрополог) бяхме решили, че искаме да работим със "Съпромат", за да използваме тяхната материя и съпротива". И двамата вече имали общата идея за целта да боравят с  българския фантастичен текст. "Другият сън" Попов определя като една от най-добрите фантастики не само в България – "пресечна точка между много дисциплини, подходи, медии".

И двамата гости определят пърформанса като свободна интерпретация на литературния първоизточник. По-скоро вид импресия, преживяване без конкретни начало, край и сюжет. Вратата ще бъде отворена за зрители-участници, за да влизат и излизат по свое желание.

"Човек може да дойде на това представление и след това да прочете романа, без това да му повлияе прекалено и да му разкаже историята. "Постарахме се да позволим зрителят сам да си стане автор", казва Александър.

Михаела допълва, че е добре всеки да приеме това, което ще види, като игрално пространство.

В края на разговора гостите обвързват измислената реалност на пърформанса с тази, в която живеем.

"Всяка технология може да бъде заплашителна“, смята Попов и допълва, че по-скоро сами бихме си навредили с начина, по който решим да употребим изкуствения интелект.

Един позитивен подход към предизвикателствата на новото технологично време, според Попов, е да "обживеем възможността, която технологиите дават". Романът "Другият сън" и създаденият по него пърформанс са една добра отправна точка.

Можете да чуете целия разговор в звуковия файл.

Снимка – Топлоцентрала и БНР
По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антоанета Бачурова и нейните хора

"В културната медийна ниша "Умно село" е най-доброто постижение на българските телевизии", казва Георги Лозанов, а Жана Попова определя поредицата като "незабелязаното в забележителните личности".  Самата поредица от портрети на едни от най-важните фигури от нашия културен живот се превърна в култова и любима за зрителите на БНТ, но за съжаление..

публикувано на 03.10.24 в 16:54

Георги Ангелов – преводач на месеца в Столична библиотека

Многобройните почитатели на един от най-добрите водещи в БНТ могат да се срещнат и да разговарят с Георги Ангелов на живо, но преди всичко за неговата работа като блестящ преводач от френски език.  Около 55 заглавия, сред които писатели като Антоан дьо Сент-Екзюпери, Жан Жьоне, Йожен Йонеско, Мирча Елиаде, Жорж Батай, Мишел Турние, Исмаил Кадаре,..

публикувано на 03.10.24 в 16:15

Любен Домозетски в градината на удоволствията

Галерия Little Bird Place представя новата самостоятелна изложба на художника Любен Домозетски "Градината на удовоствията".  Експозицията е интересна и сложна връзка между неговата отдаденост на природата, като източник на идеи, и съвременната картина – като визуална същност.  Изложбата включва предимно живопис и негови илюстрации на същества от..

публикувано на 03.10.24 в 15:50
IV Биенале за съвременно изкуство „Временен баланс - непрестанни трусове“

Четвъртото биенале за съвременно изкуство в Габрово между баланса и трусовете

На третия етаж на Художествената галерия "Христо Цокев" в Габрово вече са наредени артистичните проекти на участниците в биеналето за съвременно изкуство - "Временен баланс - непрестанни трусове". Неговото четвърто издание е чисто кураторски проект, който изследва младежките арт групи и техните прояви в българското културно пространство. През..

публикувано на 03.10.24 в 13:35
Теодора Димова

Теодора Димова: Християнската координатна система е базата на нашата цивилизация

Писателката и драматург Теодора Димова е избрана за член-кореспондент на БАН, стана ясно преди няколко дни. Димова е сред най-успешните съвременни автори у нас, лауреат на кампанията на Българското национално радио "Посланици на културата" . В своите романи "Емине", "Майките", "Поразените" и "Не ви познавам" Димова съумява да пречупи историческите..

публикувано на 03.10.24 в 09:53