"Последната ми обиколка в селските райони на България ме впечатли с нещо, което изглежда наистина обещаващо – наличието на млади хора, които не само се кандидатираха на последните местни избори, но и спечелиха вота на своите съселяни. Те са млади, образовани и мотивирани, с ясна цел – да допринесат за подобряването на своето място на живеене", разказва в поредното издание на рубриката "Епизоди от живота" редакторът Валери Леков.
Село Златитрап, разположено в Пловдивска област, на около 10 километра югозападно от град Пловдив, е едно от местата, където тази промяна става реалност. Селото се отличава с уникална географска локация с железопътната гара "Тодор Каблешков", по която минава важната линия София-Пловдив.
Една от младите лица, които стоят зад обновяването на селото, е Светослава Томова, родом от Златитрап. В момента тя е кмет на населеното място. В интервюто за "Нашият ден" тя споделя своите мисли и визия за бъдещето на селото и младите хора, които го населяват. "Малките населени места са много ценни бисери за нашата държава", казва Светослава. Според нея именно те са най-големите "стожери и пазители на всичко българско и родно".
Въпреки че постоянното население на селото варира от 1200 до 1300 души, реално физически живеещите там, без постоянен адрес, са над 2000, а може би дори 2500. Златитрап се разраства и развива и този факт много радва Светослава като негов кмет. "Селото е едно семейство", споделя Томова. "И ако не общуваме помежду си, нещата няма как да се случат."
Тя представи и собствения си път и мотивация към обществения ангажимент. Светослава Томова е на 30 години, омъжена и с едно дете. Родена е и е завършила четвърти клас в Златитрап, след което продължава образованието си в Пловдив. Специализира е право в Пловдивския университет и работи като юрист-консулт в продължение на шест години. На последните местни избори се кандидатира за кмет на село Златитрап и печели пълното доверие на съселяните си. "Кметовете са хората, които са най-близо до населението, те са лицето на населеното място", подчертава Томова.
В края на разговора Томова призовава младите да бъдат активни и да се борят за промяна в селските райони. "Селото няма нищо общо с града", обяснява тя. "Тук е много по-спокойно и уютно и много по-лесно се създава общност. Нещата не са толкова забързани като в големите градове. Общността е много важна, а тук я има."
Светослава Томова е само един от примерите за млади лидери, които се издигат в местни общности по цялата страна. Тя и нейните колеги не само предоставят нови идеи и енергия, но и се грижат за запазването на традициите и културното наследство на селата.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Притчата за блудния син е красноречив пример за злоупотреба със свободата и любовта. Сюжетът ѝ се повтаря често в живота. Почти всеки един от нас постъпва в една или друга ситуация като блудния син. Спасителят ни посочва правилния изход, като чрез бащината обич, ни разкрива Божието милосърдие. Ако се вгледаме внимателно обаче в притчата за Блудния..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало предложи да бъдат разследвани "соросоидите", което пък предизвика нова атака срещу медиите, известни с критични позиции към властта и осветяване на проблемите в съдебната система, както и припомняния..
Село Симеоновец се намира в община Септември, на 3 км е от шосето между София и Пловдив, а разстоянието до областния град Пазарджик е 20 км. В Симеоновец живеят около 900 човека. На едно от билата над селото има останки от солиден строеж с неизяснен произход. Според някои това е било митница, която е облагала преминаващи търговци. Според други, това е..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър Къцарков, хебраист и изследовател на процесите в Близкия изток. Хамас превърна освобождаването на тримата заложници, сред които бяха Ели Шараби, Ор Леви и Охад Бен-Ами, в цинично шоу – това се случи..
За първи път на 14 февруари в дома на семейство Златка и Атанас Панайотови в с. Бродилово ще се проведе традиционният ритуал "Зарязване на лозята". Под звуците на гайда и тъпан ще се отбележи началото на лозарския сезон и почита към Трифон Зарезан, покровител на лозарите. "Церемонията е ценна традиция, символизираща надеждата за..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg