Съвременното изкуство среща практическата арттерапия в поредица от шест тематични семинара. Първото събитие от серията "Диалози на въображението" е днес, 22 януари, от 18.30 ч. в Института за терапия и експресивни изкуства.
Гост на рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" е изкуствоведът Теодора Константинова, представител на образователната платформа за съвременно изкуство и култура "Art & Culture Today", за да говори за пресечната точка между съвременно изкуство и терапия в серията "Диалози" и за другите актуални проекти, в чиято организация участва.
Теодора Константинова разкрива в ефира на предаването как се съчетава изкуствоведският подход в съвременното изкуство с практическата психотерапия. Поканата за колаборация идва от страна на арттерапевта Елица Великова. Заедно с нея екипът от изкуствоведи се потапя в едно ново, различно възприемане на съвременното изкуство и неговото общуване с публиката, разказва Константинова.
Тя пояснява, че всяко от шестте събития, съчетаващи визуална презентация в областта на съвременното изкуство и арттерапия, ще има конкретна психологическа тема. Например предстоящата днес първа лекция е озаглавена "Свободата да мечтаем", споделя Константинова. Тя допълва, че в случая животът и творчеството на Кристо и Жан Клод ще са основен акцент. Участниците в срещата ще бъдат провокирани да осмислят ролята на мечтите, дързостта и ирационалния оптимизъм в един творчески процес и в живота като цяло, обяснява тя.
"Водещото е човешката история", казва гостът. Съвременното изкуство ще бъде разглеждано през призмата на личните истории на творците и мотивацията, която задвижва артистичния процес.
Константинова маркира и по-нататъшните теми от поредицата събития, които ще се случват веднъж месечно – "От обич: Форми на любовта", "Смелостта да се познаваш", "Тялото", "Силата на уязвимостта" и "Биография и изкуство".
Различното в тези срещи, според изкуствоведа, е по-интимната среда, подходяща за арттерапия и поглед навътре към себе си, за което ще помогнат напътствията на психотерапевта Елица Великова.
Константинова обръща внимание на практическата част след всяка презентация, която цели провокиране на детското, въображението, личната история, чрез различни креативни методи. Тя разяснява, че предимно ще се работи с бои и лист хартия, глина, но също така и с движение и писане като форми на изразяване. Изкуствоведът подчертава, че в експресивната арттерапия не се търсят талант и естетика и човек експериментира със своята интуиция.
Във втората част на рубриката "Разговорът" гостът на предаването разказва за другите проекти, в които платформата за съвременно изкуство и култура "Art & Culture Today" е партньор.
Първият от тях е вече миналата лекция в Дома на киното, разглеждаща проблема за изкуствения интелект и съвременно изкуство. Темата успява да привлече широка аудитория, споделя Константинова. Според нея духовното и технологичното в хода на изкуството вървят ръка за ръка и за пример тя дава фотографията, която с появата си буди подобна полемика.
Изкуствоведът дава примери за съвременни артисти, колабориращи с изкуствен интелект, и заявява, че се оформя нов вид течение в съвременното изкуство. "Всичко самоцелно ще отшуми", смята Константинова.
Върху още едно събитие, което разглежда изкуството като по-широко понятие, насочва слушателското внимание Теодора Константинова. Второ издание на "Wide Art Forum" предстои да се проведе в "Топлоцентрала". Форумът кани лектори от различни обществени сфери, които споделят с публиката своя опит и възприятието си за съвременното изкуство, разказва Константинова.
Гостът използва момента в студиото на "Нашият ден" да спомене и мащабния проект "Sofia Art Fair" – съвместно с организаторите на фестивала "София диша".
Този тип изложения за съвременно изкуство има по цял свят, включително и на Балканите, казва Теодора Константинова и настоява, че у нас такова събитие е нужно, за да раздвижи сцената и пазара.
Събитието ще се проведе в "Sofia Tech Park". Представителят на платформата - куратор, "Art & Culture Today", съобщава, че вече са отправени покани към галерии за съвременно изкуство у нас и в чужбина. Отворен е и конкурс за млади български артисти. Селектираните автори, ще бъдат представени в отделно галерийно пространство, допълва Константинова.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста,..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg