Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наградите на БАИТ за 2023 година: Най-много номинации в категорията "Младежка награда"

| обновено на 22.01.24 в 12:11
Снимка: bait-awards.bg

Вече са обявени номинираните проекти и участници в различните категории на Наградите на БАИТ за 2023 година. В конкурса бяха представени 72 проекта, които се състезаваха в седем различни категории. Това събитие се очаква с нетърпение в индустрията, тъй като отличава иновативни постижения и изключителни таланти в сферата на информационните технологии.

Връчването на наградите на БАИТ ще се проведе на 27 февруари, когато ще бъдат обявени и победителите в различните категории.

Отличителното за настоящото издание на конкурса е специалното участие на две изключителни личности – Христо Борисов, главен изпълнителен директор и съосновател на Payhawk, и българският учен и писател Георги Бърдаров. Те ще представят визионерския си поглед в диалог между технологичната и хуманитарната сфери, което обещава вдъхновяващ разговор по време на откриването.

На церемонията ще бъде обсъдена ролята на технологиите в променящия се бизнес и начин на живот, както и възможното бъдеще пред нас, включително ролята на изкуствения интелект. Христо Борисов и Георги Бърдаров също така ще връчат и Наградата за специален принос на отличения в този конкурс, като ще подчертаят техния значителен принос за областта на информационните технологии.

За повече информация относно Наградите на БАИТ и технологичната индустрия, разговаряхме с изпълнителния директор на БАИТ, Весела Калъчева, която сподели в ефира на "Нашият ден", че конкурсът през тази година е привлякъл най-голям брой кандидатури в категорията "Младежка награда".  По нейните думи тя се отличава с това, че учениците и студентите представят не само теоретични разработки, а и реални, действащи модели. Това подчертава високата степен на ангажираност и креативност на младите таланти в информационните технологии.

Сред номинираните проекти се открояват истории за иновационни софтуерни продукти и решения, като един от учениците е създал дигитална платформа за незрящи хора, предоставяща им улеснения при работата с компютър и изкуствен интелект. Другият номиниран проект, представен от екип от студенти от Техническия университет, включва семейство от кошери, които събират информация и я предават на компютър чрез различни датчици, обработвайки я, така че пчеларите могат да следят състоянието на своите пчели и производството на мед.

Събитието не само признава иновациите, но и предоставя ценни възможности за обучение и развитие на участниците. Победителите ще бъдат наградени с обучителна програма за Agile Project Management, която им помага да развият своите умения в управлението на проекти.

Чуйте още от разговора в звуковия файл. 

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Промяна на лично и/или фамилно име

Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..

публикувано на 18.07.25 в 14:45
Адв. Пламен Борисов

За да израсне пълноценна личност, детето се нуждае от двамата си родители

Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..

публикувано на 18.07.25 в 12:40

За първи път момче на количка достигна връх Мусала

На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти".  Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..

публикувано на 18.07.25 в 10:53
Д-р Лу Тиен

Д-р Лу Тиен: Доброто здраве минава през съхраняването на позитивната енергия

В "Мигранти с таланти" представяме д-р Лу Тиен, която е от Пекин, Китай. Тя е десето поколение лекар в нейното семейство. Завършва Шанхайския университет за традиционна китайска медицина и след като получава докторска степен, работи 3 години като постдокторант и научен сътрудник в Шанхайския институт за биологични науки. Когато пристига в България, за..

публикувано на 18.07.25 в 10:44

"Спасителен клуб за Бъдеще" – смели сърца с кауза

За смелите сърца с кауза разговаряме в "Нашият ден" с доброволеца Лазар Радков – един от инициаторите на "Спасителен клуб за Бъдеще", който събира на едно място доброволци от цялата страна с мисия да помагат при бедствия. В сезона на високите горещини доброволците от Хасково вече са изгасили около четири пожара, разказва Радков...

публикувано на 18.07.25 в 10:25