Образователното пътуване е по програма на МОН, от която ще могат да се възползват 11 български училища в Европа.
Двадесет гимназисти от българското неделно училище "Аз Буки Веди" в Кьолн и "Св. Кирил и Методий" в Париж имаха възможност да видят и да се докоснат до важни за историята ни места и обекти в София, Велико Търново, Плиска, Велики Преслав, също етнографския музеен комплекс "Етъра", Ловеч и др.
В рубриката "Всичко за образованието" двете ръководителки на групите – Росица Байрактарски, директорка на училище "Аз, Буки Веди" и Марияна Широва, учителка по български език и история в училище "Св. Кирил и Методий", споделиха за преживяното по време на образователното пътуване и наблюденията си върху ефекта от него за учениците, повечето от които родени в чужбина, живеещи и учещи в чуждоезикова среда. Въпреки че всички те са посещавали родината на родителите си, гостуват на роднини и почиват в курортите ни, това пътуване им показва една "друга" България – страна с богата история, култура и съвременност.
Интересен и полезен е замисълът да се обединят групи от деца, живеещи и обучаващи се в две различни държави с различен национален език. Това ги стимулира да използват българския език, за да общуват помежду си, за което спомага и грижливо подготвената програма от занимания, съчетаваща полезното с приятното, казва Росица Байрактарски.
"Езикът е мостът, който води до всичко друго, т.е. без един добър, стабилен, както казвам, език, който да позволи на децата да стъпят с два крака в разговорите, в културата, във всичко, което ги обгражда на български език, те не могат да достигнат и не могат да почувстват дори история, литература и т.н. като свои. Затова трябва да се обръща повече внимание на езика и той да бъде стабилизиран и вкаран в някакви релси, за да може децата този инструмент, ако трябва да го наречем така изкуствено, той е повече от инструмент, обаче с този инструмент да могат да достигнат и до другото познание."
Марияна Широва с удоволствие наблюдава реакцията на децата при срещите "на живо" с това, за което са учили в часовете. "Най-вече те изградиха една емоционална връзка с това, което знаят, видяха го на живо и като говорят и на български всъщност езикът им послужи за създаване на тази емоционална връзка с България и със знанието за България. Изведнъж то оживя сякаш… стана лично… За нас е много важно българският език, който преподаваме на почти 2000 километра от България, да бъде личен, да има емоция с него, защото това е гаранция, че тези ученици ще продължат да го практикуват…"
Преди разговора с двете учителки имахме възможност да чуем какво направи най-силно впечатление на самите деца в запис, който осъществи специално за предаването госпожа Байрактарски.
Повече чуйте в звуковите файлове
Започнаха великденските кампании в помощ на хора в нужда. Една от организациите, които се занимават с благотворителност в Перник и региона, е фондацията "Не си сам". Нейната мисия е да направи деня на нуждаещите се по-светъл и радостен с хранителни дарения и емоционална подкрепа. Гости в предаването "Другият до мен" бяха Евелина Димитрова –..
Поканихме за разговор проф. Мария Малинова, нашият неофициален консултант по акушерство и гинекология. В седмицата на Благовещение опитният специалист отправи полезни съвети към дамите от всички възрасти. Поставихме част от акцентите върху тежките диагнози като рака на яйчниците и на маточната шийка, ендометриозата, но основната сюжетна..
Конкурс за гимназисти, студенти, докторанти и краеведи обявиха от Центъра по българистика с Лекторат по български език, литература и култура при Мелитополския университет, Украйна. Това стана по време на ежегодните Дни на България, които Центърът организира в периода между 14 февруари, Успение Кирилово, и 11 март, рождената дата на Софроний..
Условията в космоса са много различни от тези на земята, при които ние се раждаме и живеем целия си живот и към които целият ни организъм е силно приспособен. Безтегловността е първият фактор, който е различен и с огромно значение за цялостното човешко здраве и физиологическите и психологически функции. Вторият фактор е изолацията в едно..
Мечтая да пътувам толкова често, че служителите на летището да ме питат "Накъде този път". И с Александър Александров-Алекс е така. Той е певец, радио и телевизионен водещ и неуморим пътешественик. Музикалната му кариера започва благодарение на композитора Развигор Попов, който е автор на повечето му песни. Алекс има пет издадени албума,..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
През 1970 г. Международната организация за радиоразпръскване обявява 1 април за Международен ден на хумора и шегата по радиото, с цел да се напомни на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg